Zatiahnuté
Bratislava
Barbora
4.12.2024
Skríningom rakoviny pankreasu v Čechách už prešlo 200 pacientov. Toľkoto bolo pozitívnych
Zdielať na

Skríningom rakoviny pankreasu v Čechách už prešlo 200 pacientov. Toľkoto bolo pozitívnych

V susedných Čechách začali vlani so skríningom rakoviny pnkreasu u rizikových ľudí. Testy krvi, na ktorých pracujú českí vedci, zatiaľ nie sú na trhu, ľudí teda vyšetrujú endoskopom. Problémy zistili u šiestich. Ak sa rakovina pankreasu zachytí včas, štatisticky vzrastie prežívanie z pár mesiacov až takmer na desať rokov.

Český skríning rakoviny panreasu je trochu nevšedný. Je to síce plošné vyhľadávanie pacientov v riziku, ale nezaštiťuje ho ministerstvo zdravotníctva, ako býva pri štátnych skríningoch zvykom, ale organizujú ho výhradne lekári. A tiež nie je určený pre širokú verejnosť, ale len pre tých, ktorí už v ich starostlivosti kvôli častým zápalom. Alebo pre tých, ktorí v starostlivosti nie sú, ale v ich rodine sa rakovina pankreasu vyskytuje opakovane.

Záujemcovia vo vyššom riziku

V rámci plošného vyhľadávania ľudí v riziku vyšetrujú lekári tých, ktorí majú takzvané celoživotné riziko vzniku rakoviny pankreasu vyššie ako päť percent. „Sú to ľudia, ktorí majú dvoch a viac priamych príbuzných s rakovinou pankreasu alebo trpia opakovanými akútnymi zápalmi či chronickým zápalom pankreasu. Ohrození sú tiež nositelia určitých genetických mutácií, vysvetľuje Ondřej Urban , prednosta II. internej kliniky – gastroenterologickej a geriatrickej Fakultnej nemocnice Olomouc.

Týchto pacientov čakajú krvné testy, vyšetrenie magnetickou rezonanciou a špeciálne ultrazvukové vyšetrenie pomocou endoskopu. To je nevyhnutné, pretože na CT snímke dutiny brušní lekári vidia len nádory, ktoré majú v priemere dva centimetre a viac. Pokiaľ vyšetrenie neukáže žiadne podozrenie, zopakujú ho lekári zase o rok.

Podľa gastroenterológov je kľúčové, aby ľuďom v riziku tieto skríningové vyšetrenia odporúčali aj lekári iných odborností, ktorí majú prehľad o zdravotnom stave, prípadne o génových mutáciách pacientov. „Dôležité je, aby lekári, ktorí vyšetrujú alebo sú oboznámení s mutáciami, mysleli na to, že niektoré môžu spôsobiť aj nádor pankreasu. Napríklad pacientky s BRCA pozitivitou, ktorá je častou príčinou rakoviny prsníka, majú zvýšené riziko karcinómu vaječníkov, čo je všeobecne známe. Menej už sa vie, že je u nich aj vyššie riziko prepuknutia karcinómu pankreasu,“ hovorí profesor Urban.

Preto sa gastroenterológovia snažia posilniť medziodborovú spoluprácu s praktikami, chirurgmi, onkológmi a tiež genetikmi. Ak lekár usúdi, že jeho pacient spadá do rizikovej skupiny, vyplní špeciálny dotazník na webe Českej gastroenterologickej spoločnosti .

Šesťkrát dlhší život

Ak gastroenterológovia záujemcu do skríningu zaradia, odošlú ho na vyšetrenie do niektorého z centier vysoko špecializovanej starostlivosti pre digestívnu endoskopiu. Tých je v súčasnosti v českej republike 19. "Usilujeme sa, aby ich do budúcna bolo približne tridsať ,“ hovorí Ilja Tachecí, predseda Českej gastroenterologickej spoločnosti a prednosta II. internej gastroenterologickej kliniky LF UK a FN Hradec Králové. Vďaka rozšíreniu počtu pracovísk odborníci pacientom sľubujú rovnako kvalitnú zdravotnú starostlivosť naprieč celou republikou.

"Rakovina pankeasu patrí k najagresívnejším nádorom vôbec. Prvé príznaky sa prejavia väčšinou až v pokročilom štádiu, keď chorým zostáva len niekoľko mesiacov života. pacienti ale môžu žiť až šesťkrát dlhšie. 9,5 roka,“ približuje Ondřej Urban. Ročne lekári v ČR toto ochorenie objavia u 2400 pacientov a skoro 2200 chorých kvôli nemu zomrie. na Slovensku je rakovina pankreasu v súčasnosti 9. najčastejšia onkologická diagnóza, ale má piatu najvyššiu mieru úmrtnosti. Z európskych krajín má Slovensko druhý najvyšší výskyt karcinómu pankreasu, prvenstvo patrí Maďarsku, na 3.mieste je Česko nasledované Rakúskom.

Súvisiace články

Najčítanejšie