Polojasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Trápia vášho škôlkára opakované zápaly dutín? Skúste probiotiká do nosa!
Zdielať na

Trápia vášho škôlkára opakované zápaly dutín? Skúste probiotiká do nosa!

Archívna reportáž

Aj alergická nádcha sa môže skomplikovať bakteriálnym zápalom.

Nádcha, upchaté dutiny, bolesť hrdla, zápal ucha, antibiotiká – a onedlho znovu. Vedci prišli na spôsob, ako tento kolotoč zastaviť.

Rodičia škôlkarov aj dospelí, ktorých na jeseň opakovane trápia infekcie horných dýchacích ciest, by určite radšej týmto ochoreniam predchádzali, než ich opakovane liečili antibiotikami. Tie navyše nie sú z dlhodobého hľadiska najlepším riešením. Sliznice horných dýchacích ciest sú po antibiotickej liečbe vážne oslabené a veľmi ľahko sa ne naviažu ďalšie choroboplodné zárodky a prichádza ďalšie ochorenie.

S riešením prišli vedci, ktorí vyvinuli probiotikum do nosa v spreji dostupné už aj na Slovensku. Je to nový prístup k liečbe infekcií horných dýchacích ciest a nazýva sa bakterioterapia. Probiotikum pri opakovanom striekaní na sliznicu nosa na nej vytvorí akúsi biologickú bariéru proti patogénom horných dýchacích ciest.

Za zápaly môže trojica baktérií

Probiotikum obsahuje dve živé baktérie: Streptococcus oralis 89a a Streptococcus salivarius 24SMBc. Vedci vybrali probiotické baktérie sohopnosťou posilniť ochrannú biobariéru sliznice nosa, ktorá bráni cudzím baktériám usídliť sa a spôsobiť infekciu. Na nosovej a nosohltanovej sliznici ich žijú tisíce. Dobré, saprofytické baktérie, aj zlé, patogénne baktérie. Ich zloženie sa nazýva mikroflóra a má zásadný význam pre zdravie horných dýchacích ciest. Ak v jesennom období prevládnu patogény, sú príčinou závažnejších zápalových ochorení: zápalu prínosových dutín, nosohltanových mandlí a opakujúceho sa zápalu stredného ucha.

Opakované zápaly nosohltanovej oblasti a stredného ucha spôsobuje takzvané zákerné trio. Sú to tri patogénne baktérie, proti ktorým sú bežné antibiotiká neúčinné: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae a Moraxella catarrhalis.

Na celom svete rapídne vzrastá výskyt takýchto rezistentných baktérií ohrozujúcich účinnosť antibiotík. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa ľudstvo nachádza v postantibiotickej ére a kritická situácia rezistencie voči antibiotikám sa stále zhoršuje.

Aj preto je dnes prevencia proti infekciám prvým krokom, ako nad nimi zvíťaziť. Bakteriotepia účinkuje bez toho, aby sa v tele narušil mikrobiomálny ekosystém-mikrobióm.

Pozor na infekcie

Mikrobióm je spoločenstvo telu vlastných i cudzorodých mikroorganizmov, ktoré spoločne nažívajú v ľudskom tele. Je to teda akýsi ekosystém vytvorený mikroorganizmami. Je ich 10-krát viac ako ľudských buniek, ich spoločná hmotnosť je 200 až 1 400 gramov a obsahujú 150-krát viac cudzích génov. Môžu súvisieť s autoimunitnými chorobami, s cukrovkou, so sklerosis multiplex, ovplyvňujú vytváranie neurotransmiterov. Infekcie a užívanie antibiotík znižujú jeho rozmanitosť. Mikroflóra v nosohltane má preto mimoriadne dôležitú úlohu v ochrane proti patogénom spôsobujúcim infekcie horných dýchacích ciest, či už bakteriálneho, alebo vírusového pôvodu.

Zápaly nosohltana, hltana, mandlí a stredného ucha tvoria 87,5 percenta všetkých respiračných infekcií! To, aby bola mikroflóra nosohltana silná a odolná, je veľmi dôležité, pretože správne zloženie mikroflóry môže vytvoriť prostredie, ktoré je nepriaznivé pre patogénne organizmy. Zdravá mikroflóra tiež môže priamo pôsobiť na patogény tým, že potlačí prejav ich zlých génov a dokáže produkovať peptidy, ktoré patogénom bránia rásť a prežívať. 

Na probiotiká, ktoré pôsobia v tráviacom trakte, sú už ľudia zvyknutí. Probiotikum do nosa je určené na obnovenie prirodzenej ochrannej bariéry nosovo-hltanovej sliznice. Je zložené z testami preverených saprofytických baktérií. Až u 95 percent liečených ľudí bola kolonizácia nosohltanovej sliznice týmito saprofytickými baktériami úspešná. Tieto „dobré“ baktérie na sliznici priľnú k epitelu, obsadia priestor a spotrebúvajú živiny, ktoré potrebujú aj choroboplodné zárodky pre svoj rast. Saprofyty im teda nedovoľujú usídliť sa, zhoršujú ich schopnosť množiť sa a vyvolať tak opakovanú infekciu.

Probiotikum okrem toho obsahuje látky PEG-14 Dimeticone, ktoré znižujú povrchové napätie nosového hlienu, čím ho robia tekutý. To umožňuje ľahšie vyprázdnenie a čistenie nosa. Zistilo sa, že obe baktérie spoločným pôsobením na sliznici úspešne znižujú počet opakovaných zápalov stredného ucha.

Pomáha aj alergikom

Dokázala to štúdia spred štyroch rokov v Taliansku. Zahŕňala 100 detí vo veku od 1 do 5 rokov s opakovaným zápalom stredného ucha, minimálny počet epizód infekcie bol 3-krát.

Deti rozdelili na dve skupiny. Deti v skupine A liečili iba antibiotikom počas epizód zápalu stredného ucha a deti v skupine B liečili bakterioterapiou s nosovým sprejom ako preventívnou liečbou. Štúdia dokázala, že v skupine B preventívne liečenej nosovým sprejom sa znížil počet epizód zápalu stredného ucha až u 90,6 percenta pacientov. Znížila sa aj závažnosť zápalov stredného ucha. Čo bolo rovnako dôležité, neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky.

Na slizniciach vzniklo také silné osídlenie saprofytickými baktériami, že tie vytvorili prirodzenú bariéru a nedovolili patogénom usádzať sa, pôsobili teda preventívne.

Ako ju užívať? 

Aj preto sa odporúča nasadiť bakterioterapiu hneď po antibiotickej liečbe, aby sa obnovila a posilnila prirodzená mikroflóra v nose a hltane. Nosné probiotiká sa používajú i pri lokálnej nosovej liečbe alergickej nádchy, astmy a chronickej bronchitídy. Aj tieto probiotiká, podobne ako tie, ktoré pôsobia v tráviacom trakte, sa musia skladovať v chladničke do 15° Celzia. Ak sa probiotikum užíva preventívne, dávkuje sa dvakrát denne a strieka sa dvakrát do každej nosnej dierky. Požíva sa 7 po sebe nasledujúcich dní v mesiaci počas aspoň troch mesiacov. Je určené pre deti i dospelých, u tých detí, ktoré trpia opakovanými infekciami, sa však odporúča dlhodobejšie dávkovanie počas 3 až 5 mesiacov, aby sa sliznica úspešne zotavila.

Súvisiace články

Najčítanejšie