Zatiahnuté
Bratislava
Leopold
15.11.2024
Prečo máme rôzne alergie? V hlavnej úlohe je náš imunitný systém
Zdielať na

Prečo máme rôzne alergie? V hlavnej úlohe je náš imunitný systém

Alergií pribúda každým rokom.

Pokiaľ trpíte alergiou, určite vás napadne množstvo otázok. Čo je príčinou mojich ťažkostí? Budú sa prejavy zhoršovať, alebo časom odznejú? Na jednoduché otázky bohužiaľ neexistujú jednoznačné odpovede. Čo už lekári ale vedia iste, že za prejavmi precitlivenosti stojí vlastný imunitný systém chorého.

Keď sa imunita vymkne kontrole

Alergik môže obviňovať zo svojich ťažkostí všadeprítomný peľ alebo domácich miláčikov. Alergény sú ale samy o sebe neškodné. Príčina problémov tkvie v imunitnom systéme chorého. Biele krvinky sa proti inak prirodzeným zložkám okolitého prostredia, ako sú zvieracie chlpy, peľové zrná alebo potraviny či ich časti (mliečne bielkoviny, orechy, vaječný bielok a iné), začnú brániť a reagovať na ne tak, ako by išlo o škodlivé látky alebo patogény . V tele potom vzniká zápal a s jeho pôsobením prichádzajú prejavy precitlivenosti, ako sú nádcha, kašeľ, svrbenie alebo zápal spojiviek.

Alergia pod mikroskopom

Alergická reakcia začína nepozorovane už pri prvom kontakte s alergénom. Alergén môžeme vdýchnuť, prehltnúť, ale môže tiež priľnúť na pokožke či očnej spojivke. Biele krvinky danú látku „preštudujú“ a v ideálnom prípade ju označia za neškodnú. U alergikov bohužiaľ takú látku ich imunitný systém označí za život ohrozujúcu. Pri prvom kontakte alergénu s bielymi krvinkami síce nedôjde k rozvoju alergických prejavov, ale imunitný systém je pripravený na ďalšie stretnutie. Pri ňom vypukne búrlivá zápalová reakcia. V akútnej fáze alergie sa uplatňujú predovšetkým žírne bunky, ktoré do krvi uvoľňujú histamín. Ten je zodpovedný za opuch, svrbenie a ďalšie prejavy precitlivenosti.

Precitlivenosť je dedičná

Svojich predkov ani génovú výbavu si nevyberáme. Deti jedného alergického rodiča majú 33% pravdepodobnosť rozvoja alergie. Pokiaľ alergiou trpia obaja rodičia, je šanca na rozvoj precitlivenosti až 70 %. Alergia sa však nededí ako taká. Do kolísky dostávame iba väčšiu náchylnosť k rozvoju alergickej reakcie. V praxi to znamená, že na vznik alergického ochorenia je potrebná súhra niekoľkých faktorov. Tými väčšinou býva pôsobenie okolitého prostredia - napríklad znečistený vzduch či prílišná hygiena v domácnosti. K vzniku alergií tiež môže prispieť infekcia dýchacích ciest, ktorá poškodí ich výstelku a umožní kontakt imunitného systému s alergénom.

Prejavy môžu, ale nemusia ustúpiť

Priebeh alergie je veľmi nepredvídateľný. Problémy môžu časom úplne ustúpiť. To platí najmä u detí. U ďalších alergikov môže v priebehu rokov dôjsť k zmierneniu prejavov precitlivenosti. Dôvodom je oslabenie imunitného systému v prirodzenom procese starnutia organizmu. Na druhú stranu niektorí ľudia pociťujú výrazné zhoršenie ťažkostí s pribúdajúcimi rokmi, najmä pri alergiách na potraviny, včelie bodnutie alebo latex. Časom môže tiež dôjsť k rozvoju ďalších alergií. Prítomnosť dvoch, troch alebo dokonca štyroch alergií u jedného človeka tak nie je žiadnou vzácnosťou.

Vypočujte si podcast o alergiách  s alergológom a imunológom profesorom MUDr. Milošom Jeseňákom.

Súvisiace články

Najčítanejšie