Polojasno
Bratislava
Henrieta
28.11.2024
7 príznakov pľúcnej embólie: Čo vás môže varovať?
Zdielať na

7 príznakov pľúcnej embólie: Čo vás môže varovať?

Čo ohrozuje život?

Pľúcna embólia je život ohrozujúce ochorenie, pri ktorom dochádza k náhlemu upchatiu pľúcnice (hlavná tepna privádzajúca krv do pľúc), alebo niektorej z jej vetví, predovšetkým krvnou zrazeninou. Krvná zrazenina môže za vzniknúť v žilovom systéme. Táto choroba sa nazýva - hlboká žilová trombóza a postihuje najčastejšie žily dolných končatín a panvové žily. Čo vás upozorní, že ste v nebezpečenstve?

Ako embóliu označujeme,keď sa zrazenia uvoľnení z miesta vzniku a premiestneni do pľúcnej tepny- pľúcnice. Popri tromboch môžu zriedkavo embóliu spôsobovať aj iné hmoty -tuk a kostná dreň pri rozsiahlych úrazoch, plodová voda pri pôrode, vzduch pri potápaní a ďalšie. Na Slovensku zaznamenjú lekári ročne približne 5 000 prípadov pľúcnej embólie. Bohužiaľ, často býva prvým príznakom náhla smrť.

Rizikové faktory

Pravdepodobnosť vzniku trombo-embolickej choroby ( je to súhrnný názov pre hlbokú žilovú trombózu a pľúcnu embóliu) výrazne zvyšuje

  • obmedzenie hybnosti končatín, ku ktorému dochádza napríklad po operáciách a úrazoch (sadrová fixácia),
  • v tehotenstve,
  • pri cestovaní na dlhšie vzdialenosti
  • u obéznych ľudí.
  • pri poruchách krvnej zrážanlivosti, či už dedičných alebo získaných, napríklad pri poruche zrážanlivosti a súčasnom užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Príznaky pľúcnej embólie

  • náhle vzniknutá dýchavičnosť (s rýchlou dychovou frekvenciou),
  • bolesť na hrudi (najmä pri hlbokom dýchaní),
  • kašeľ (niekedy s vykašliavaním krvi),
  • modravé sfarbenie pier a prstov (tzv. cyanosa),
  • kolaps alebo krátkodobá strata vedomia,
  • obehová nestabilita (nízky krvný tlak, rýchla tepová frekvencia),
  • náhle úmrtie.

Aká je liečba embólie? 

Vo väčšine prípadov sa používa antikoagulačná liečba, pri ktorej sa znižuje krvná zrážanlivosť pomocou liekov, ktoré sa podávajú najprv do žily alebo podkožne (heparín, tzv. nízkomolekulárne heparíny) a neskôr v tabletách (Warfarín). Dĺžka liečby býva v závislosti na okolnostiach od 3-mesačnej až po celoživotnú. Účinnosť dlhodobej antikoagulačnej liečby musí byť kontrolovaná pravidelnými krvnými odbermi.

Pri ťažkých formách pľúcnej embólie sa používa takzvaná trombolytická liečba, pri ktorej sa liekom v infúzii trvajúcej niekoľko hodín rozpúšťa už vytvorená krvná zrazenina. Trombolytická liečba je účinnejšia, ale má väčšie riziko krvácavých komplikácií (vrátane krvácania do mozgu), preto je používaná iba pri veľmi závažných, život ohrozujúcich stavoch. Po trombolytickej liečbe nasleduje antikoagulačná liečba. Vo výnimočných prípadoch (u pacientov v kritickom stave, pokiaľ nemožno podať trombolytickú liečbu pre riziko krvácania, alebo pri neúspechu trombolytickej liečby) lekári zvažujú aj chirurgické odstránenie trombu z pľúcnice, tzv. pľúcnu embolektómiu a k dispozícii majú aj ďalšie zákroky a možnosti liečby.

Primárka záchranky MUDr. Táňa Bulíková hovorí o embólii od 26. minúty podcastu JOJzdravie.

Súvisiace články

Najčítanejšie