Skoro jasno
Bratislava
Kornel
26.11.2024
Vedci chcú využiť pri liečbe rakoviny hrubého čreva túto známu baktériu!
Zdielať na

Vedci chcú využiť pri liečbe rakoviny hrubého čreva túto známu baktériu!

Ako predísť rakovine hrubého čreva?

Vedci dúfajú, že salmonela by mohla byť kľúčom k liečbe rakoviny čriev. Nový výskum na myšiach presne ukázal mechanizmus, ktorým salmonela zastavuje rast buniek nádoru hrubého čreva. Zároveň však bráni fungovať T bunkám imunitného systému, ktoré sú v boji s rakovinou dôležité. Vedci sa chystajú baktériu upraviť tak, aby bojovala proti nádoru spolu s imunitným systémom, a nenapádala ho.

Bakteriálna liečba rakoviny bola stredobodom vedeckého záujmu od 19. storočia.To, že by baktérie útočili na rakovinové bunky, bola lákavá predstava, ale zdravotné riziká zabránili jej ďalšiemu skúmaniu. Skúmanie fungovania batérii však napokon viedlo k vývinu imunoterapie. Až nedávne pokroky v genetickej modifikácii, ktoré dokázali zmeniť baktérie tak, aby boli bezpečné, spôsobili oživenie záujmu vedcov financovaných Cancer Research UK v Glasgowe a Birminghame. Tí dúfajú, že „chorobu spôsobujúca“ salmonela by sa mohla použiť na boj proti rakovine čriev.

Bakteriálna liečba má obmedzenú účinnosť, pretože síce potláča rast nádorových buniek, ale zároveň potláča aj časť imunitného systému, ktorá je nevyhnutná na boj proti nádorom. Nový výskum na myšiach však presne ukázal mechanizmus, ktorý spôsobuje potlačenie imunitného systému a ponúka riešenie.

Článok publikovaný v utorok v časopise EMBO Molecular Medicine skúmal reakciu imunitných T buniek na špeciálne upravenú bezpečnú formu salmonely u myší s kolorektálnym karcinómom. Výskumníci zistili, že salmonela bráni T bunkám, kľúčovým imunitným bunkám, ktoré pomáhajú chrániť telo pred infekciou a rakovinou, vykonávať svoju prácu a tiež zastavuje bunky kolorektálneho karcinómu.

Vedci zistili, že sa to deje tak, salmonela spotrebúva aminokyselinu asparagín, ktorá potláča rast nádorov, ale potláča aj T bunky tým, že zastavuje ich metabolické procesy. Výskumníci sa domnievajú, že salmonela by mohla byť upravená tak, aby fungovala spolu s imunitným systémom, nie proti nemu- takže T-bunky by mohli napádať rakovinové bunky spolu s baktériami.

Vedúci výskumu Dr Kendle Maslowski z Cancer Research UK Scotland Institute v Glasgowe a University of Glasgow povedal: „Vieme, že oslabená salmonela a iné baktérie majú schopnosť bojovať s rakovinou, doteraz však nebolo známe, prečo sa to nedialo tak efektívne, ako by malo byť.

Náš výskum zistil, že baktérie ničia aminokyselinu asparagín, ktorá je nevyhnutná pre aktiváciu T buniek. zároveň však zastavujú rast buniek nádoru. Veríme, že dokážeme baktérie upraviť tak, aby nenapádali asparagín, čo by umožnilo T bunkám pôsobiť proti nádorovým bunkám spolu so salmonelou, čo by viedlo k novým účinným liečebným postupom pri rakovine."

Prvý autor Dr Alastair Copland, výskumný pracovník v oblasti imunológie na univerzite v Birminghame, povedal: „Bakteriálne terapie sú vzrušujúcim spôsobom liečby rakoviny. Jedinou dlhotrvajúcou záhadou bolo, prečo T bunky, ktoré sú kľúčové v boji proti rakovine, nefungujú počas tejto liečby optimálne. Teraz sme identifikovali proteín, ktorý je za to zodpovedný, čo nám môže pomôcť. aby baktéria pôsobila spolu s bunkami imunitného systému, a nie proti nim. To nám pomôže naplno využiť potenciál tejto terapie. Je obzvlášť obohacujúce premeniť nebezpečnú baktériu ako je salmonela, na takú, ktorá bojuje proti rakovine.“

Súvisiace články

Najčítanejšie