Zatiahnuté
10°
Bratislava
Igor
10.4.2025
Črevná chrípka nie chrípka:Čo ju spôsobuje a ako sa liečiť?
Zdielať na

Črevná chrípka nie chrípka:Čo ju spôsobuje a ako sa liečiť?

Chrípka nie je črevná chrípka

Keď vám je zle od žalúdka, možno poviete , že ste dostali črevnú chrípku. Lekári to však nazývajú gastroenteritída. Zvyčajne je spôsobená vírusom, ale nie je to vírus chrípky, takže to v skutočnosti nie je črevná chrípka. Môžu ju spôsobiť aj baktérie a parazity.

Aké sú symptómy?

Gastroenteritída spôsobuje hnačku, nevoľnosť a možno aj zvracanie. Môžete mať tiež bolesť hlavy, horúčku, zimnicu a bolesť brucha. Najbežnejší druh - ten spôsobený vírusom - spôsobuje, že sa cítite chorý 12 až 48 hodín po tom, čo ste mu boli vystavení, a môže trvať až 3 dni. Ak je infekcia spôsobená baktériami alebo parazitmi, môže to trvať dlhšie. Môže byť nebezpečná, najmä pre ľudí s inými zdravotnými problémami, tiež pre dojčatá a starších ľudí.

Vírusová gastroenteritída

Keď vírus infikuje bunky, spôsobí zápái výstelky žalúdka, ako čreva. Je to veľmi nákazlivé ochorenie- môžete sa nakaziť, ak sa dotknete infikovanej osoby alebo niečoho, čoho sa dotkli, alebo ak zjete jedlo, ktoré pripravili. Môžete ho dostať aj vtedy, ak zjete morské plody z kontaminovanej vody alebo v nej umyté ovocie a zeleninu.

Aké typy vírusov útočia na črevá? 

Gastroenteritídu môže spôsobiť množstvo vírusov. Rotavírus je hlavnou príčinou u dojčiat a malých detí. Môže postihnúť aj dospelých, ale ich príznaky sú miernejšie. Norovírus je najčastejšou príčinou u dospelých. Menej častý je adenovírus - ktorý môže spôsobiť príznaky až na 10 dní - a tiež astrovírus. Oba postihujú deti častejšie ako dospelých.

Bakteriálna gastroenteritída

Baktérie - tieto mikroskopické živé organizmy sú všade okolo vás - mnohé z nich sú neškodné a niektoré sú dokonca užitočné. Ale iné, ako napríklad Salmonella a E. coli , sa môžu dostať do jedla a spôsobiť žalúdočné problémy. Môžu sa tam dostať prakticky kedykoľvek počas spracovania potravín-pestovania, zberu, spracovania, skladovania, prepravy či samotnej prípravy.Gastroenteritídu môžete dostať aj vtedy, ak sa zlé baktérie dostanú na jedlo z kuchynských povrchov alebo náradia.

Otrava z jedla

Baktérie sa množia rýchlejšie pri vyšších teplotách, takže používajte chladničku a mrazničku na udržanie studených potravín a rúru na udržanie horúceho jedla. Baktérie v chladených alebo mrazených potravinách sa môžu znova aktivovať, ak ich zohrejete na izbovú teplotu, a niektoré môžu v potravinách vyprodukovať množstvo toxínov,kým ich zjete. V takýchto prípadoch sa môžete cítiť chorý už v priebehu niekoľkých hodín.

Cestovateľská hnačka

Ak cestujete do rozvojových krajín v Afrike, Ázii, Latinskej Amerike alebo Karibiku, zdržte sa jedenia surového ovocia a zeleniny, mäsa, rýb, mäkkýšov, ktoré sú pri podávaní surové alebo nie horúce, a pouličného jedla. Zuby si radšej umývajte balenou vodou a žiadajte si nápoje bez ľadu.

Parazitická gastroenteritída

Parazity sú malé živočíchy, ktoré žijú vo vnútri iných živočíchov. Tento druh gastroenteritídy sa v rozvinutých krajinách nevyskytuje často, ale niektoré parazity nazývané Cryptosporidium parvum a Giardia sa môžu šíriť vodou a spôsobiť infekciu. Môžete sa nakaziť, ak sa kontaminovaná voda používa na pestovanie alebo prípravu jedla, ktoré jete, alebo ak v nej plávate.

Ako sa liečiť?

Bez ohľadu na to, čo to spôsobí, väčšina prípadov gastroenteritídy zmizne v priebehu niekoľkých dní, ak si oddýchnete a budete mať dostatok tekutín. Ak sú vaše príznaky naozaj zlé alebo trvajú dlhšie, navštívte svojho lekára. Antibiotiká a iné špecializované lieky môžu vyčistiť niektoré zriedkavé bakteriálne a parazitárne infekcie a váš lekár môže vykonať testy na iné stavy, ktoré spôsobujú podobné žalúdočné ťažkosti.

Výživa, tekutiny a jedlo

Môžu zmierniť príznaky gastroenteritídy.  Jedlo zrejme nevzládnete,ale môžete získať tekutiny, kalórie, životne dôležité minerály (elektrolyty) a výživu z ovocných štiav, športových nápojov, nealkoholických nápojov bez kofeínu alebo vývaru. Keď sa cítite pripravení vyskúšať pevné jedlo, začnite s nevýraznými vecami, ako je ryža, zemiaky, chlieb, jablkový pretlak alebo banány. Vyhýbajte sa mastným alebo sladkým jedlám, mliečnym výrobkom, kofeínu a alkoholu, kým vám nebude lepšie. Môžu spôsobiť, že sa budete cítiť horšie.

Dehydratácia

Hračka a vracanie môže spôsbiť, že telo stráca príliš veľa vody. Je to najbežnejší zdravotný problém spôsobený gastroenteritídou a môže byť obzvlášť nebezpečný pre dojčatá, starších ľudí a ľudí, ktorí majú iné ochorenia. Medzi príznaky patrí extrémny smäd, tmavý moč a pocit únavy alebo závraty. Dieťa môže mať sucho v ústach a vpadnuté oči a líca.

Ako sa rieši dehydratácia?

Ak má vaše dieťa žalúdočnú nevoľnosť, dajte mu veľa vody a „rehydratačných“ tekutín, ktoré obsahujú tie správne živiny. Dospelí by mali piť veľa tekutín: napríklad športové nápoje, džúsy a polievky. Môžete tiež cmúľať ľad. Ak nemôžete udržať tekutiny, máte závraty a váš srdcový tep je rýchly, môžete mať ťažkú ​​dehydratáciu. Ak áno, okamžite choďte na pohotovosť, aby sa tekutiny mohli dať priamo do vášho systému.

Vážne komplikácie

V zriedkavých prípadoch gastroenteritída spôsobuje hemolyticko-uremický syndróm, najčastejšie u detí mladších ako 10 rokov. Ak infekciu spôsobia baktérie E. coli , ich toxíny môžu spôsobiť pokles počtu červených krviniek a krvných doštičiek, čo ovplyvňuje vašu zrážanlivosť a môže spôsobiť krvácanie. Hemolyticko-uremický syndróm môže spôsobiť zlyhanie obličiek a ovplyvniť nervový systém. Príznaky sú bledosť, mrzutosť, zriedkavé močenie, krvavá stolica. Ak ich máte, zavolajte lekára alebo choďte na pohotovosť.

Kedy zavolať lekára

Vyhľadajte lekársku pomoc, ak vraciate a nemôžete zadržiavať žiadne tekutiny dlhšie ako 24 hodín alebo máte hnačku dlhšie ako pár dní (24 hodín pre deti). Medzi príznaky dehydratácie patrí nadmerný smäd, sucho v ústach, tmavožltý moč alebo malý alebo žiadny moč a silná slabosť. Medzi ďalšie príznaky, že potrebujete lekársku pomoc, patrí silná bolesť v čreve alebo konečníku, horúčka vyššia ako 38 stupňov celzia, stolica s krvou alebo hnisom alebo čiernej farby alebo akékoľvek problémy s nervovým systémom, ako sú problémy s rovnováhou, koordináciou alebo necitlivosťou.

Súvisiace články

Najčítanejšie