Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Rastislav
13.1.2025
Niektoré choroby sa vracajú na jar i jeseň. Viete, ktoré?
Zdielať na

Niektoré choroby sa vracajú na jar i jeseň. Viete, ktoré?

Zápal močových ciest sa často objavuje na jar a v lete.

S príchodom jari sa začnú ozývať žalúdočné a dvanástnikové vredy. Sezónu majú aj zápaly močového mechúra či kožné ekzémy.

Ak vás po dlhšom období pokoja v týchto dňoch opäť začal pobolievať žalúdok, zrejme patríte medzi „vredárov“. Žalúdočné vredy sú podobne ako viaceré ďalšie diagnózy sezónnou chorobou a zvyčajne sa ozývajú práve na jar a na jeseň. Počas života žalúdočné vredy postihnú takmer polovicu populácie. Je to pomerne nebezpečná diagnóza, ktorá môže spôsobiť krvácanie do žalúdka. Ide o zápalové ochorenie, pri ktorom vzniká hlboké narušenie sliznice žalúdka.
Zatiaľ nie je jasné, čo je presnou príčinou vzniku vredov. Tie môže spôsobovať baktéria Helicobacter pylori, užívanie liekov proti bolesti, ktoré narúšajú sliznicu žalúdka, a k ich vzniku prispieva fajčenie a stres. Na aktivitu žalúdočných vredov vplývajú zmeny počasia, ale aj stravovania a prejavia sa najmä u citlivejších ľudí. Ešte stále chladné dni a zvýšená konzumácia liekov na rôzne virózy môžu „spustiť“ vredy. Začne sa totiž tvoriť viac žalúdočnej kyseliny. V priebehu jedného roka sa na Slovensku vredy objavia asi u sto tisíc ľudí. Mnohí to však ani len netušia. Štatistiky hovoria, že na sto diagnostikovaných pacientov ďalších 50 nevie, že má vredy. Muži sú postihnutí štyrikrát častejšie ako ženy, ktoré chránia hormóny. Ženy však majú vážnejšie komplikácie.

Bolestivé močenie

Aj ženskí lekári a urológovia majú na jar „sezónu“. Pacientky vtedy častejšie trpia zápalom močového mechúra – cystitídou. Infekcia močového mechúra je najmä ženská záležitosť – vyskytuje sa prevažne u sexuálne aktívnych žien od 20 do 50 rokov a postihuje ich dvakrát častejšie než mužov. Niektoré ženy ju prekonajú aj päťkrát za rok! Začiatok býva veľmi rýchly, zrazu prídu obrovské bolesti spojené s nutkaním na močenie, ktoré sa počas vyprázdňovania stupňujú.
Bolesť v podbrušku často sprevádza bolesť v krížovej oblasti. Dôvod, prečo cystitída postihuje častejšie ženy ako mužov, sú najmä anatomické rozdiely. Ženská močová rúra je dlhá najviac päť centimetrov, teda štyrikrát kratšia ako mužská, ktorá má až dvadsať centimetrov. Príčinou zápalu môžu byť aj chlamýdie – baktérie prenášané pohlavným stykom. Zápal sa vždy potvrdzuje laboratórnym vyšetrením vzorky moču. Preto k lekárovi treba doniesť vzorku stredného prúdu ranného moču.

Pozitívny výsledok znamená, že v moči je zvýšený počet leukocytov, bielkovín, baktérií a niekedy aj krv. Kultivačné vyšetrenie moču je dôležité kvôli nasadeniu správnej liečby. Podľa druhu baktérie, ktorá zápal spôsobila, vie lekár nastaviť cielenú liečbu, čiže predpísať vhodné antibiotiká. Ak sa cystitída u ženy opakuje niekoľkokrát v priebehu roka, urológ odporučí vyšetrenie partnera u urológa, aby sa vylúčila možnosť, že práve on je „pôvodca“ nákazy.

Boľavá koža

Spolu so sennou nádchou, ktorá v týchto dňoch trápi alergikov, prichádzajú atopické kožné ekzémy. Pokožka je navyše po zime vysušená. Niektorí ľudia s atopickým ekzémom majú šťastie a trpia len veľmi miernymi prejavmi, ako je celkovo suchá koža, drobné biele olupujúce sa ložiská na tvári či rukách, drobné praskliny pod ušnými lalôčikmi alebo uprostred spodnej pery.
Základom liečby ekzému je pravidelné používanie prípravkov premazávajúcich a hydratujúcich kožu, ktoré sa musí stať súčasťou každodennej hygieny. Existuje množstvo olejov a mastí, umývacích gélov i olejových kúpeľových prísad určených pre ľudí s atopickým ekzémom. Je dokázané, že prejavy atopického ekzému sa zhoršujú pod vplyvom stresovej záťaže, snažte sa preto v týchto ťažkých dňoch zostať v pokoji.

Súvisiace články

Najčítanejšie