Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Marína
8.12.2023
Ako menopauza ovplyvňuje ženské prsia? Tieto príznaky sú vždy podozrivé
Zdielať na

Ako menopauza ovplyvňuje ženské prsia? Tieto príznaky sú vždy podozrivé

Archívna reportáž

Menopauza je rizikovým obdobím pre vznik rakoviny prsníka.

V menopauze sa ženské telo mení. Zmeny sa týkajú každej časti tela vrátane prsníkov. Počas perimenopauzy – roky pred ukončením menštruácie – si ženy začnú všímať zmeny vo veľkosti a tvare pŕs. Čo je normálne, čo nie a čo pomáha?

Prsia v menopauze: bolesť, nafúknutosť, hrudky

Existujú tri bežné spôsoby, ako môže menopauza a perimenopauza ovplyvniť prsia.

1. Nafúknutosť alebo bolesť.

Prečo sa to deje: Pred menštruáciou sa v prsníkoch nahromadí tekutina, pre ktorú sú viac opuchnuté, citlivé alebo bolestivé ako v iných obdobiach mesiaca. Hormonálne zmeny perimenopauzy spôsobujú, že cyklus je nepravidelný, bolesť prsníkov preto môže vzniknúť nepredvídateľne kedykoľvek počas mesiaca.

Čo s tým môžete urobiť: Ak vás bolia prsia, veľmi môže pomôcť nosenie správnej podprsenky. Podľa štúdie z roku 2014, až 85 % žien s bolesťou prsníkov sa uľavilo, keď nosili dobre padnúcu športovú podprsenku. Tí istí vedci zistili, že relaxačné techniky alebo masírovanie boľavých pŕs voľnopredajnými krémami proti bolesti pomáha až 60 % žien. Ak je bolesť prsníkov silná alebo neustúpi, poraďte sa so svojím lekárom.

2. Zmeny veľkosti a tvaru prsníka

Prečo sa to deje: Keď sa žena blíži k menopauze, hladina estrogénu dramaticky klesá. Mliečne žľazy prestávajú fungovať a žľazové tkanivo sa zmenšuje. To spôsobuje, že prsia sú menej husté a je v nich viac tuku, čo môže viesť k ochabnutiu. Ženy si všímajú, že prsia už nie sú také plné ako kedysi a ich veľkosť sa môže meniť.

Čo s tým môžete urobiť: Čas ísť do posilňovne alebo investovať do ručných závaží! Aj keď neexistuje žiadny overený spôsob, ako zvrátiť pokles, cvičenie zlepšuje vzhľad pŕs tým, že rozvíja a tonizuje svaly pod nimi. Pravidelné cvičenie má aj ďalšiu dôležitú výhodu: Je menej pravdepodobné, že žena dostane rakovinu prsníka. Dobré cviky na spevnenie prsného svalstva sú kliky a zdvíhanie závaží. Niektoré štýly spodnej bielizne, ako napríklad push-up alebo podprsenka s kosticami, prsia podoprú. Pozor, podľa niektorých odhadov až 70 % žien nosí nesprávnu veľkosť. Po menopauze väčšina žien potrebuje väčšie číslo. Nedávna štúdia zistila, že 1 z 5 žien si po menopauze zväčšila veľkosť podprsenky (zvyčajne pre priberanie), ale len 1 z 50 potrebovala menšiu podprsenku.

3. Hrčovité prsia

Prečo sa to deje: Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa to môže stať počas perimenopauzy, vrátane normálneho starnutia a hormonálnych zmien. Rovnako ako v každom veku však treba navštíviť lekára, aby zistil, o aké hrčky ide. Môžu to byť cysty naplnené tekutinou, ktoré sú veľmi časté a nie sú rakovinové. Má ich veľa žien rôzneho veku. Niekedy po menopauze zmiznú, ale môžu zostať, najmä ak žena užíva hormonálnu substitučnú liečbu (HRT). Fibrocystické zmeny sú ďalším bežným dôvodom hrčkovitých, bolestivých prsníkov. Nezvyšujú pravdepodobnosť, že dostanete rakovinu prsníka

Čo s tým môžete urobiť: Niektoré ženy zistia, že keď obmedzia príjem kofeínu, ich prsia sú menej citlivé. Môžete tiež použiť teplo – skúste teplý obklad – na bolestivé miesto alebo použite voľnopredajné lieky proti bolesti.

Kedy sa poradiť so svojím lekárom?

Väčšina zmien prsníka v strednom veku je normálna. Ale príznaky vždy treba vyšetriť. Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak spozorujete niektorý z týchto problémov:

  • Hrčka alebo pevná alebo zhrubnutá oblasť v prsníku alebo podpazuší.
  • Výtok tekutiny z bradavky alebo zmeny, ako je vpáčená bradavka.
  • Zmeny na koži, ako je začervenanie, jamky, zvrásnenie alebo vyvýšeniny, ktoré vyzerajú ako pomarančová kôra.
  • Nevysvetliteľný opuch alebo zmenšenie prsníka, najmä len na jednej strane.

Väčšina zmien prsníka nie je rakovinou, ale je dôležité vždy vyšetriť akýkoľvek nový alebo nezvyčajný príznak.

Súvisiace články

Najčítanejšie