Primárka záchranky: Nie je jedno, či kolaps vznikne v ľahu, sede alebo stoji ! Toto je dôvod.
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Primárka MUDr.Táňa Bulíková, PhD., ktorá pôsobí v Life Star Emergency s.r.o., Záchranná zdravotná služba a zároveň prednáša urgentnú medicínu v školiacom pracovisku SZU, Bratislava. Lekárka tvrdí, že nie je jedno, či váš blízky skolabuje v stoji a "zvezie sa" na zem alebo či stratí vedomie v sede či v ľahu. Ak bezveomie príde, ak sedí či leží, treba ihneď volať 155. Prečo je to tak?
"Každý z nás v živote zažije nejaký kolas. Ak máme na mysli bežný kolaps, je to prechodná strata vedomia vdôsledku nedostatočného prekrvenia mozgu. Je porušená autoregulácia, krv sa zdržiava v spodnej časti tela. Bežná mdloba, teda prechodná srata vedomia tohto typu je reflexná a typická pri dlhom státí, najmä vo vydýchaných priestoroch a tiež pri prudkej zmene polohy tela. Ak napríklad prudko vyskočíme z postele do stoja, takže sa nám "zatočí hlava" a zvezieme sa k zemi. Stávajú sa tiež situačné mdloby, napríklad u starších mužov pri močení alebo kašli. Pri záchvate kašla sa môže vyskytnúť tusigénna synkopa. Tieto stavy sú nezávažné, dotyčný sa zvezie na zem a v polohe v ľahu sa veľmi rýchlo preberie, trvá to len pár sekúnd. Vie čo sa stalo, pamätá si. Pred mdlobou sa im točí hlava, zblednú, potia sa, vidia hviezdičky. Stáva sa to aj pri pohľade na krv napríklad," opisuje MUDr.Bulíková bežné straty vedomia. Týmto stavom sa dá predísť ľahnutím si, čupnutím, dostatočným príjmom vody a jedla.
Oveľa vážnejšia situácia podľa lekárky nastáva,ak dotyčný stratí vedomie v sede či v ľahu."Často ide o srdcové kolapsy, ktoré vznikajú akútnm ochorením srdca či ciev. Tie úplne typicky vznikajú v sede alebo v ľahu. Môžu síce vzniknúť aj v stojí, bežné bezvedomie v ľahu či v sede nevznikne. Chýbajú aj predzvesti, takzvané progromy, tento stav prichádza ako blesk z jasného neba," vysvetľuje MUDr. Bulíková. "Skôr môže dotyčný pred kolapsom vnímať búšenie srdca alebo bolesť na hrudníku. Vážnou príčinou je srdcová arytmia, ktorá môže prísť znenazdajky. Preto zisťujeme aj výskyt náhlej smrti v rodinách v mladom veku. Aj cievna mozgová príhoda môže začínať ako kolaps.Aj pľúcna embólia, keď sa krvná zrazenina z končatiny dostane do pľúc, môže vzniknúť sťažené dýchanie, môže byť s kašľom, s búšením srdca a tiež môže vzniknúť kolaps. Ohrození sú ľudia po operácii, úraze, tehotné ženy a tiež ľudia s poruchami zrážanlivosti krvi a tiež ľudia, ktorí dlho sedia či ležia. Platí, že ak kolaps vznikne v sede alebo v ľahu, treba volať 155, pretože príčina je vážna. "hovorí zácharnárka