Oblačno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Postrach diabetikov: Prečo sa boja poklesu krvného cukru?
Zdielať na

Postrach diabetikov: Prečo sa boja poklesu krvného cukru?

Diabetická kóma môže skončiť aj smrťou.

Pred niekoľkými dňami skolaboval v Nemecku mladý muž, ktorému ukradli veci vrátane inzulínu. Bohužiaľ, nikto mu nepomohol,pretože ľudia si mysleli, že je opitý a upadol do diabetickej kómy. Tento stav je postrachom všetkých diabetikov. Čo sa vtedy deje?

Čo je hypoglykémia? 

Hypoglykémia vzniká vtedy, ak glukóza klesne pod spodnú hranicu normálnych hodnôt hypoglykémie 3,3 mmol/l a sú prítomné príznaky hypoglykémie. 
Príznaky hypoglykémie sa môžu vyvinúť veľmi rýchlo a vyžadujú okamžitú liečbu.

Primeraná hladina cukru v krvi je dôležitá pre normálnu funkciu mozgu. Pri hypoglykémii sa znižuje metabolická aktivita mozgu, čo sa môže prejaviť rôznymi neurologickými, psychiatrickými alebo nešpecifickými príznakmi. Opakované hypoglykémie môžu viesť k vážnym poruchám činnosti mozgu, pretože glukóza je pre nervovú bunku základným zdrojom energie. Môžu spôsobiť pokles koncentrácie, intelektových schopností a poruchy pamäte. Nezvratné poškodenia mozgu sa najčastejšie prejavujú zhoršeným chápaním a vnímaním myšlienok, zmenami nálad a poruchami koordinácie.

Neliečená hypoglykémia môže vyústiť do poruchy vedomia, hypoglykemickej kómy a smrti. Veľmi dôležité je jej rýchle rozpoznanie a liečba, ktorej cieľom  je rýchla obnova hladiny krvného cukru. Existuje i takzvaná pseudohypoglykémia alebo falošná hypoglykémia. Príznaky sa u diabetikov prejavia pri prudkom poklese glykémie z vysokej hodnoty na mierne zvýšenú. Za prudký pokles glykémie sa považuje zníženie glykémie o viac ako 5-6 mm/mol v priebehu 2-3 hodín. Vzniká väčšinou u diabetikov s nedostatočnou liečbou a vysokými hodnotami krvného cukru.
Za istých okolností sa hypoglykémia môže objaviť aj u ľudí, ktorí nemajú diabetes.

Hypoglykémia je vážna komplikácia diabetu

Hypoglykémia patrí medzi závažné akútne komplikácie cukrovky.  Podľa lekárov skutočný výskyt hypoglykémie je podstatne vyšší než sa predpokladá z bežného selfomonitoringu pacientov.
U diabetikov 2. typu sa vyskytuje v priemere jedna epizóda ťažkej hypoglykémie za päť rokov. Výskyt hypoglykémie sa u týchto pacientov líši podľa druhu liečby. Hypoglykémia postihuje 22 percent pacientov liečených bazálnym inzulínom a asi 33 percent diabetikov, ktorí sú liečení inzulínom a liekmi. Riziko vzniku ťažkej hypoglykémie sa zvyšuje počtom prekonaných hypoglykémií a dĺžkou liečby inzulínom.
Hypoglykémia patrí medzi najčastejšie dôvody prerušenia inzulínovej liečby na Slovensku. Výskyt hypoglykémie podľa medzinárodných prieskumov súvisí s nedodržaním liečby a dokonca s prerušením inzulínovej liečby. Pacienti často udávali vynechanie dávok, nedodržanie času podania a zníženie dávky inzulínu. Strach z hypoglykémie bol častým dôvodom úmyselných nepravidelností pri podaní inzulínu. Tento dôvod uviedlo až 44 percent pacientov, ktorí vynechali dávku a 51 percent pacientov, ktorí si sami znížili dávku inzulínu.
Až 22 percent lekárov uviedlo, že pacienti označujú hypoglykémiu alebo strach z hypoglykémie ako dôvod na prerušenie inzulínovej liečby. Mnohí z nich ju prerušia už počas prvého roku liečby. Až 88 percent lekárov pritom uviedlo, že u mnohých pacientov sa tak nedosahuje správna kontrola glykémie.
Hypoglykémia bola v medzinárodných prieskumoch aj častým dôvodom pre hospitalizáciu najmä starších pacientov s diabetom 2. typu. Ťažká hypoglykémia sa tiež spája s výskytom závažných kardiovaskulárnych príhod a úmrtiami na infarkt a cievnu mozgovú príhodu. Až jedna tretina pacientov mala obavy z hypoglykémie a podobná časť pacientov udávala vedomé udržiavanie zvýšenej hladiny krvného cukru, aby predišli hypoglykémii.
Strach z hypoglykemickej príhody môže teda viesť k zhoršeniu kontroly glykémie. Pacienti sú kvôli tomuto strachu menej ochotní spolupracovať na intenzívnej liečbe, zhoršuje sa dodržiavanie diétnych opatrení aj správnosť a presnosť užívania liekov. Hypoglykémia sa tak paradoxne stáva rizikovým faktorom rozvoja neskorých chronických komplikácii diabetu spôsobených častou hyperglykémiou-vysokými hladinami cukru v krvi.

Príčiny hypoglykémie u diabetikov

• Chybná dávka inzulínu a perorálnych antidiabetík – veľké množstvo, nesprávne časovanie, nesprávny typ liečiva.
• Hladovanie, vynechanie večerného jedla- nízky alebo oneskorený príjem sacharidov po podaní liečiv
• Náhla neprimerane intenzívna alebo dlhotrvajúca fyzická záťaž
• Pobyt v extrémne teplom prostredí, ktoré zrýchľuje účinok inzulínu (na slnku , v saune)
• Užívanie liekov, ktoré zvyšujú účinok inzulínu alebo perorálnych antidiabetík (nesterodiné antireumatiká, beta-blokátory a podobne)
• Konzumácia alkoholu-znižuje sa vlastná produkcia glukózy
• U diabetičiek liečených inzulínom po ukončení tehotenstva
• Rozvoj komplikácií ako je obličkové zlyhávanie, spomalené vyprázdňovanie žalúdka a podobne
• Endokrinné choroby- porucha štítnej žľazy, znížená funkcia naodbličiek,choroby hypofýzy, deficit hormónu glukagónu, ktorý spôsobuje rýchle uvoľňovanie glukózy do krvi a podobne
• Rozvoj iných závažných porúch organizmu- porucha vstrebávania živín,závažné poruchy pečene,nádory a podobne

Ako sa hypoglykémia prejavuje?

Ak glykémia klesne pod 3,3 mmol/l vznikajú symptómy aktiváciou autonómneho nervového systému-varovné príznaky
• pocit hladu
• jemný tras
• úzkosť
• potenie
• pocit tepla
• zrýchlená činnosť srdca, tachykardia
• vzostup tlaku krvi
Ak glykémia klesne pod 2,8mmol/l vznikajú neuroglykopenické symptómy porušením funkcie mozgu. Ide o nedostatok glukózy v centrálnom nervovom systéme.
• bolesti hlavy
• zhoršenie zraku, dvojité videnie
• porucha reči
• kŕče, obrny, závraty
• slabosť, ospalosť
• zmätenosť, podráždenie
• nezvyčajné správanie
• povahové zmeny
• zmeny nálady- depresia, eufória, poruchy myslenia
Za závažnú hypoglykémiu sa považuje hladina pod 2,5mmol/l- definuje sa ako stav s potrebou pomoci inou osobou

Ľahká hypoglykémia
Diabetik rozpozná jej príznaky a môže ju samostatne zvládnuť. Máva ju väčšina inzulínom liečených diabetikov, pri intenzifikovanej inzulínovej liečbe sa vyskytuje častejšie. Príznaky bývajú premenlivé a majú individuálny vývoj. Okrem klasických príznakov pociťujú niektorí diabetici úzkosť, zmeny nálady, zvýšenú aktivitu, unáhlenosť a rozrušenie.

Ťažká hypoglykémia
Dochádza pri nej k zmene stavu vedomia a je potrebná pomoc ďalšej osoby. Závažné hypoglykémie sa spájajú s bezvedomím a kŕčmi, opakované výskyty poškodzujú funkcie centrálneho nervového systému.

Nočná hypoglykémia
Diabetici 1. typu mávajú hypoglykémie najmä v noci – tzv. tiché hypoglykémie. Príznakmi sú intenzívne sny, nočné mory, raňajšie bolesti hlavy, nepokojný spánok, chronická únava, depresie, nočné potenie, nočná triaška

Ako podať prvú pomoc pri hypoglykémii?

Cieľom liečby je rýchla obnova glykémie. Hypoglykémiu je potrebné riešiť ihneď. Pri objavení prvých príznakov je vhodné zmerať hladinu cukru v krvi glukomerom. Pri ľahkej hypoglykémii treba ihneď podať rýchlo vstrebateľné sacharidy – najlepšie v roztoku (sirup, ovocné šťavy). Ak príznaky neustupujú do 10 až 15 minút, znovu zmerať glykémiu a opakovať podávanie rýchlo vstrebateľných sacharidov. Po zlepšení treba zjesť 10-20 g pomaly vstrebateľných sacharidov (napr. chlieb), aby sa predišlo návratu hypoglykémie.
Pri ťažkej hypoglykémii,ak je pacient v bezvedomí, je potrebné aplikovať glukagón do svalu (0,5 mg deťom do 5 rokov, 1 mg starším). Efekt sa dostaví do 15 minút. V každom prípade treba zavolať lekára, ktorý aplikuje roztok 40% glukózy do žily. Po aplikácii glukagónu môže pacient zvracať. Najlepšie je diabetika s ťažkou hypoglykémiou dopraviť do nemocnice, kde ho ďalej liečia infúznou liečbou.
Glukagón je hormón, ktorý vedie k rýchlemu vzostupu hladiny cukru v krvi a mal by ho pri sebe nosiť každý diabetik liečený inzulínom. Pri nočnej hypoglykémii treba mať poruke rýchlo účinkujúci cukor Po dosiahnutí stabilizácie glykémie vždy treba kontaktovať lekára a informovať ho a poradiť sa o ďalších opatreniach.

Aké sú komplikácie hypoglykémie?

Komplikácie môžu vzniknúť v dôsledku ťažkej jednorazovej hypoglykémie, ktorá môže viesť až ku smrti alebo v dôsledku cievnej mozgovej príhody, akútnej koronárnej príhody alebo poruchy srdcového rytmu spôsobenej hypoglykémiou. U diabetikov bývajú nebezpečné nočné hypoglykémie, ktorých je takmer polovica. Tieto nerozpoznané hypoglykémie sa podieľajú na náhlych úmrtiach diabetikov.
Hypoglykemická kóma
Kóma je stav hlbokého bezvedomia. V ťažších prípadoch postihnutý nereaguje ani na bolestivé podnety. Nízke hladiny krvného cukru(hypoglykémia) môžu viesť až k bezvedomiu. Opakované hypoglykemické kómy môžu spôsobiť trvalé poškodenie mozgu, ako prvá sa poškodzuje mozgová kôra. Hypoglykemickú kómu často sprevádzajú aj kŕče. Tento závažný stav sa v 3 až 10 percentách môže končiť smrťou.

Ako sa dá predísť hypoglykémii?

• základom je spolupráca pacienta s lekárom
• selfmonitoring glykémií
• každý diabetik liečený inzulínom by mal mať pri sebe rýchlo vstrebateľný sacharid (hroznový cukor, prirodzene sladený nápoj, stolový cukor)
•  liečbu vždy treba prispôsobiť záťažovým situáciám ako sú vracanie a hnačky
• úprava dávok inzulínu pri fyzickej aktivite, diabetik musí byť poučený o úprave dávok inzulínu pred záťažou, nutný je monitoring glykémií pred cvičením i po ňom, nemal by cvičiť pri glykémii pod 5mm/mol a nad 15 mmol/l
• pri opakovaných hypoglykémiách je nutné upraviť inzulínový režim, prípadne znížiť dávku liekov na cukrovku

Súvisiace články

Najčítanejšie