Jasno
20°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
12 otázok a odpovedí o HPV: Vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu
Zdielať na

12 otázok a odpovedí o HPV: Vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu

Deti v 13. roku života majú očkovanie proti HPV zadarmo.

Očkovanie proti HPV je jediné očkovanie, ktoré reálne môže chrániť pred rakovinou. Čo by ste mali vedieť o HPV?

​Čo je HPV?

Ľudský papilomavírus (HPV) je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom. Ľudské papilomavírusy sa vyskytujú nielen v oblasti genitálií a análneho otvoru, ale aj v oblasti dýchacích ciest, hlavy a krku. Vírusy sa do tejto oblasti môžu dostať napríklad pri pôrode alebo kvôli orálnemu sexu. Aj úzke spolužitie s infikovanou osobou, napríklad použitie rovnakého uteráka, môže byť rizikové. 

Majú HPV ženy aj muži?

HPV sa prenáša najmä pohlavným stykom a počas svojho života sa s ním opakovane stretne až 80 % sexuálne aktívnej populácie. Týka sa to rovnako žien, ako aj mužov. V prípade približne 20 % infikovaných môže nákaza onkogénnymi typmi HPV prepuknúť do zdravie ohrozujúceho alebo smrteľného ochorenia. S infekciou HPV sa do svojej päťdesiatky stretne až osem z desiatich žien. Rôzne typy HPV sú pôvodcom viacerých vážnych ochorení, akým je aj rakovina krčka maternice. 

Koľko typov HPV poznáme?

Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV. Len niektoré z nich však môžu spôsobovať zdravotné problémy, ako sú genitálne bradavice a rakovina. V súvislosti s HPV prudko stúpa aj množstvo prípadov vzniku rakoviny v oblasti hlavy a krku, ktoré úzko súvisia so zmenou v sexuálnom správaní, teda počtom sexuálnych partnerov a obľubou orálneho sexu.

Sú všetky typy rovnako nebezpečné? 

HPV vírusy sa delia do dvoch základných skupín podľa ich onkogénneho potenciálu (schopnosti spôsobiť rakovinové zmeny) :

Vysoko rizikové HPV (označované skratkou hr HPV - high risk HPV) 15
• Je to skupina 14 genotypov
•  Sú schopné vyvolať nádorové zmeny (epitel kože alebo sliznice orofaryngeálnej a anogenitálnej oblasti)
•  Sú zodpovedné za vznik karcinómu krčka maternice
Dva vysoko rizikové typy HPV16 a HPV18 spôsobujú až 70 percent prípadov rakoviny krčka maternice. 

Ostatné hr HPV (31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) spôsobujú zvyšných 30 percent prípadov rakoviny krčka maternice.

Aké riziko majú jednotlivé vysokorizikové typy HPV?

Pozitívny nález hr HPV16:
U 1 zo 4 žien zistené prednádorové zmeny krčka maternice

Pozitívny nález hr HPV18:
U 1 z 8 žien zistené prednádorové zmeny krčka maternice

Pozitívny nález ďalších 12 typov hr HPV:
U 1 z 19 žien zistené prednádorové zmeny krčka maternice

Nízko rizikové HPV (označované skratkou lr HPV - low risk HPV) 16

• Najmä HPV6, 11, 40, 42, 43
• Spôsobujú genitálne bradavice a laryngeálne papilómy
• HPV6 a HPV11 sú príčinou až 90 % prípadov genitálnych bradavíc

Aké typy rakoviny môžu HPV vírusy spôsobiť?

Ročne zaznamenáme až 900 novo diagnostikovaných prípadov HPV súvisiacich rakovín. 25 Ide o rakovinu krčka maternice (99% prípadov súvisí s HPV vírusom), penisu (47% suvisí s HPV), vagíny (70% súvisí s HPV), konečníka (84% súvisí s HPV, vulvy (44 % súvisí s HPV), ústnej dutiny (23 % súvisí s HPV) a nosohltanu(35 % súvisí s HPV). Aj to je dôvodo, prečo treba dať očkovať aj chlapcov, nielen dievčatá. 

Ako súvisí HPV s rakovinou krčka maternice?

Pôvodcom väčšiny prípadov rakoviny krčka maternice sú vysokorizikové typy ľudského papilomavírusu (HPV, skr. z angl. human papillomavirus). 
Dlhodobé poznatky potvrdzujú, že dlhotrvajúca infekcia niektorými vysokorizikovými onkogénnymi typmi HPV (typ 16 a 18) je primárnou príčinou vzniku rakoviny krčka maternice. Práve tieto dva typy sú zodpovedné za 70 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice. Ide o druhý najčastejší karcinóm žien vo veku 15 až 44 rokov s celosvetovým výskytom viac ako 530 000 nových prípadov ročne a 270 000 úmrtí ročne. Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice viac, ako 600 žien, z nich polovica je diagnostikovaná v 2. a v 3. štádiu a viac, ako 230 žien na toto ochorenie umiera.

Ako sme na tom so zaočkovanosťou tínedžerov proti HPV na Slovensku?

Zaočkovanosť dievčat pred začiatkom pohlavného života je asi 10 percent, vo všetkých vekových kategóriách spolu sú to asi 2 až 3 percentá žien. V Českej republike je zaočkovaných 60 percent dievčat vo veku 13 rokov, a v Maďarsku ešte viac.

Pri HIV víruse je ochranou pred nákazou prezervatív, je to tak aj pri HPV víruse?

Keby sme porovnali veľkosť vírusu HIV a HVP, je to ako porovnávať futbalovú loptu a tenisovú loptičku. HPV vírus je omnoho menší, prezervatív je však vyrobený z latexu, ktorý nemá žiadne póry a mal by ho zachytiť. HPV vírus sa však nešíri len klasickým pohlavným stykom, ale aj kontaktom kože na kožu. Tak sa šíria aj genitálne bradavice.

Ak je žena už nakazená HPV vírusom, má ešte zmysel sa proti nemu očkovať?

Zvyčajne, až vo viac než 90 percentách prípadov, sa telo dokáže zbaviť HPV infekcie do 24 mesiacov. Väčšina ľahkých zmien na krčku sa teda spontánne stratí aj s HPV infekciou. Očkovanie nie je liečba, má ochranný význam. Vakcína však chráni ženu pred opakovanou infekciou.

Môžu sa teda dať zaočkovať aj ženy, ktoré už sú pohlavne aktívne?

Má to zmysel, len si treba uvedomiť, že očkovanie nerieši aktuálnu infekciu. Určité percento prípadov infekcie sa vyvinie do ťažkých foriem dysplázie a očkovanie po nakazení a zistení infekcie tomu už nezabráni. Účinok vakcíny je najvyšší u dievčat vo veku 13 rokov, pred začiatkom pohlavného života

Dá sa povedať, že očkovanie proti HPV je aj vakcínou proti rakovine?

Áno, je to efektívna a najlepšia ochrana proti niekoľkými typom rakovín spojených s HPV. Treba to neúnavne vysvetľovať rodičom tínedžerov aj mladým ženám. Hovoríme o 99,5-percentnej ochrane pred vysokorizikovými typmi vírusu. A napríklad deväťvalentná vakcína pokrýva celé ich spektrum.

Súvisiace články

Najčítanejšie