Horúčavy zhoršujú stav peľových alergikov: 6 tipov, ako si v týchto dňoch pomôcť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Peľová alergia je veľmi nepríjemná
Pre alergikov nastáva s príchodom teplého počasia obdobie kýchania, svrbenia, nádchy a ďalších prejavov alergií. Koncentrácia peľových zrniek v ovzduší však výrazne závisí od klimatických podmienok. Horúce suché počasie alergikom priťažuje, chladné daždivé dni prinášajú úľavu.
Koncentrácia peľov v ovzduší sa môže meniť prakticky zo dňa na deň. Suché, veterné a slnečné dni zvyšujú prenos peľových zrniek. Práve teraz kvitne agresívna palina a ambrózia. Z kvitnúcich stromov, tráv a bylín sú vinou vetra roznášané až do vzdialenosti niekoľkých kilometrov. Na vyvolanie príznakov alergie pritom stačí kontakt s už nepatrným množstvom konkrétneho alergénu.
Vyhnúť sa všadeprítomnému peľu je teda takmer nemožné. V takých dňoch je teda lepšie zdržiavať sa čo najviac doma a pokiaľ možno málo vetrať. Úľavu od prejavov alergie naopak prinášajú chladné, daždivé a bezveterné dni. Pokiaľ teda chcete vyraziť na prechádzku do prírody, potom ideálne po daždi – ten totiž od neviditeľných peľových zŕn skvele prečisťuje vzduch. Keď je koncentrácia peľu v ovzduší príliš veľká, snažte sa zostať v uzavretých miestnostiach. Vysoké hodnoty bývajú najmä vo večerných hodinách.
Tipy pro boj s alergiou
- Počas teplých dní s vysokou aktivitou konkrétneho alergénu je lepšie zdržiavať sa doma a čo najmenej vetrať. Ani pobyt v budovách však neposkytuje stopercentnú ochranu. Dobrý nápad je inštalácia okenných sietí proti peľu alebo obstaranie čističky vzduchu.
- Po príchode domov si môžete umyť hlavu; tým sa zbavíte peľov, ktoré sa dostali do vlasov počas dňa. Nezabúdajte, že peľ priľne aj na oblečenie, prezlečenie po príchode domov by tak malo byť samozrejmosťou.
- Dbajte na udržiavanie poriadku v domácnosti. Peľ sa totiž v miestnostiach usadzuje spolu s prachom. Aby sme teda zabránili jeho ďalšiemu víreniu vo vzduchu, treba ho odstraňovať pravidelným vysávaním, vytieraním podláh a utieraním prachu z nábytku.
- Ak bývate v dome, je tiež potrebné častejšie kosiť trávnik. Väčšina rastlín totiž začne uvoľňovať peľ až pri dosiahnutí určitej výšky.
- Vypratú bielizeň radšej nechajte schnúť vo vnútri – vonku bude síce suchšie rýchlejšie, ale zachytí mnoho peľových zrniek.
- Pri ceste autom neotvárajte okná, na prechádzkach alebo prechádzkach na bicykli si chráňte oči okuliarmi.