Jasno
Bratislava
Adrián
23.3.2023
12 vecí, ktoré by ste mali vedieť o svojom srdcovom tepe
Zdielať na

12 vecí, ktoré by ste mali vedieť o svojom srdcovom tepe

Infarkt môže spôsbiť srdcovú arytmiu.

Vaša srdcová frekvencia alebo pulz je počet úderov vášho srdca za minútu. Každý človek má iný tep a s pribúdajúcim vekom sa mení. Pochopenie vašej srdcovej frekvencie a toho, čo aký tep je pre vás zdravý, je dôležitou súčasťou starostlivosti o seba.

Čo je pokojová srdcová frekvencia?

Je to počet úderov vášho srdca za minútu, keď nie ste aktívni a vaše srdce sa nemusí namáhať, aby pumpovalo krv do vášho tela. Niektoré lieky, ako sú beta-blokátory, môžu spomaliť srdcový tep a znížiť pokojovú srdcovú frekvenciu.

Aká je zdravá pokojová srdcová frekvencia?

Väčšina zdravých dospelých by mala mať pokojovú srdcovú frekvenciu medzi 60 a 100 údermi za minútu. Vo všeobecnosti platí, že čím ste fyzicky zdatnejší, tým nižšia bude vaša srdcová frekvencia. Športovci môžu mať normálnu pokojovú srdcovú frekvenciu okolo 40 úderov. Zdravý tep je znakom toho, že vaše srdce sa nemusí príliš namáhať,aby zvládlo pumpovať krv do tela.

Ako to skontrolovať?

Svoju srdcovú frekvenciu môžete cítiť priložením prvých dvoch prstov na vnútornú stranu zápästia, na vnútornú stranu lakťa, na stranu krku alebo na vrch chodidla. Na týchto miestach môžete spočítať, koľko úderov cítite za 15 sekúnd a vynásobte toto číslo štyrmi.

Ako tep znížiť?

Sadnite si, dajte si pohár vody alebo sa len párkrát zhlboka nadýchnite. Z dlhodobého hľadiska môže pomôcť aj zdravší životný štýl, ktorý zahŕňa aspoň 30 minút pohybu denne, zdravšie stravovanie, sledovanie hmotnosti a obmedzenie alkoholu, kofeínu a fajčenia. Ak to nestačí, môžete sa pokúsiť nájsť spôsoby, ako lepšie zvládnuť stres ako sú meditácia či taichi

Arytmia: Problém s vašou srdcovou frekvenciou

Keď rytmus vášho srdca nie je pravidelný, nazýva sa to arytmia. Existujú štyri hlavné typy:

• Tachykardia: Keď vaše srdce bije príliš rýchlo, zvyčajne viac ako 100 úderov za minútu

• Bradykardia: Keď vaše srdce bije príliš pomaly, menej ako 60 úderov za minútu (pokiaľ nie ste športovec)

• Supraventrikulárna arytmia: arytmia, ktorá začína v horných komorách srdca

• Ventrikulárna arytmia: arytmia, ktorá začína v dolných komorách srdca

Príčiny arytmie

K arytmii môže viesť niekoľko vecí. Patria sem upchaté alebo stvrdnuté tepny, vysoký krvný tlak alebo problémy so srdcovými chlopňami. Môže to byť aj dôsledok srdcového infarktu-žiaľ, je to najčastejšia komplikácia po infarkte, ktprá môže viesť ku smrti v prvých dvoch hodinách po srdcovej príhode. Môže sa to stať, keď sa zotavujete po operácii srdca a tiež, ak sú vaše elektrolyty v nerovnováhe. Napríklad, ak má vaše telo príliš veľa alebo príliš málo draslíka.

Zvýšená srdcová frekvencia (tachykardia)

U detí sa najčastejšie vyskytuje pokojová srdcová frekvencia vyššia ako 100 úderov za minútu. Je to tiež bežnejšia u žien. Medzi hlavné príčiny rýchleho srdcového tepu patrí stres, fajčenie alebo nadmerné pitie alkoholu, kávy alebo iných kofeínových nápojov.

Nízka srdcová frekvencia (bradykardia)

Srdcová frekvencia nižšia ako 60 úderov za minútu môže byť spôsobená infekciou, problémom so štítnou žľazou (hypotyreóza), chemickou nerovnováhou v krvi, problémami s dýchaním počas spánku (obštrukčné spánkové apnoe) alebo zápalovými ochoreniami, ako je lupus. Môže to byť tiež spôsobené vrodenými vývojovými chybami srdca.

Srdcová frekvencia a cvičenie

Keď cvičíte, váš srdcpvý tep by sa mal zvýšiť, ale nie príliš. Ak chcete nájsť správne číslo, začnite tým, že zistíte svoju maximálnu frekvenciu: Odpočítajte svoj vek od 220. Ak práve začínate s cvičením, vaším cieľom by malo byť približne 50 % vašej maximálnej srdcovej frekvencie. Ak už pravidelne cvičíte, môže to byť bližšie k 85 %. Niektoré zariadenia a stroje, ako napríklad bežiaci pás, sledujú vašu srdcovú frekvenciu.

Ďalšie faktory vplývajúce na tep

Vonkajšie podmienky, ako je teplé počasie alebo vlhkosť, môžu spôsobiť, že vaše srdce bude pumpovať trochu viac krvi. Extrémne emocionálne výkyvy alebo pocit úzkosti môže tiež zvýšiť vašu srdcovú frekvenciu. Ak sa postavíte zo sedu, môže to tep na pár sekúnd zdvihnúť.

Kedy navštíviť lekára?

Zavolajte svojmu lekárovi, ak užívate liek, ktorý vám spôsobuje mdloby alebo závraty. Nnavštívte Siahnite aj vtedy, ak si všimnete, že máte často zrýchlený tep alebo nízky pulz. V závislosti od toho, čo sa s vami deje, môže váš lekár zmeniť vaše lieky, odporučiť kardiostimulátor, aby vaše srdce bil do správneho rytmu, alebo navrhnúť iné veci na prevenciu alebo zvládnutie vášho stavu.

Súvisiace články

Najčítanejšie