Polojasno
-1°
Bratislava
Ema
30.1.2023
6 rozdielov medzi ženským a mužským infarktom: Ak ste žena, na toto si dajte pozor!
Zdielať na

6 rozdielov medzi ženským a mužským infarktom: Ak ste žena, na toto si dajte pozor!

Archívna reportáž

Ak pravidelne športujete, dajte si vyšetriť srdce

Srdcové choroby sú na prvom mieste medzi príčinami smrti u mužov aj u žien. Napriek tomu existujú kľúčové rozdiely medzi pohlaviami v tom, ako sa infarkt vyvíja, aké má príznaky a tiež ako ho lekári vnímajú. Ochorenie srdca má totiž veľký vplyv na životy mnohých žien, ale povedomie o ňom sa zvyčajne zameriava viac na mužov ako na ženy.

1/6 Ženy majú menšie srdcia a krvné cievy

Mužské a ženské telo je rozdielne- a to ovplyvňuje  aj vývoj srdcových chorôb. Ženy majú napríklad menšie srdce a menšie cievy. Tento rozdiel je významný, pretože niekedy sa menšie cievy nezobrazujú dobre na angiograme - snímke krvných ciev srdca - takže u niektorých žien môžu byť príznaky upchatia rozpoznané.

U žien sa tiež častejšie vyvinie srdcové ochorenie v menších krvných cievach srdca namiesto veľkých koronárnych artérií, ktoré sa bežne vyskytujú u mužov.

2/6 Ženské choroby zvyšujú riziko infarktu

Ženské reprodukčné zdravie a srdcové choroby spolu úzko súvisia. Zistilo sa, že ženy s endometriózou majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku nejakej formy srdcového ochorenia ako ženy bez nej.

Ženy, u ktorých sa počas tehotenstva rozvinie gestačný diabetes alebo preeklampsia, (komplikácia tehotenstva, ktorá spôsobuje vysoký krvný tlak a zaťažuje orgány,) môžu mať tiež zvýšené riziko infarktu.

3/6 Ženy môžu mať iné príznaky infarktu než muži

Mnohé z „klasických“ príznakov srdcového infarktu – ako napríklad drvivá bolesť na hrudníku – sú založené na výskume vykonanom na mužoch. Ženy môžu pociťovať bolesť na hrudníku, ale môžu mať aj príznaky podobné chrípke vrátane:

Nevoľnosť
Zvracanie
Závraty
Dýchavičnosť

Avšak takmer dve tretiny žien, ktoré náhle zomreli na srdcové ochorenie, nemali žiadne predchádzajúce príznaky.

4/6 U žien sa častejšie vyvíjajú srdcové ochorenia podobné infarktu

U žien je väčšia pravdepodobnosť ako u mužov, že sa u nich vyvinie niekoľko chorôb, ktoré majú príznaky podobné srdcovému infarktu, ako sú bolesť na hrudníku a dýchavičnosť.

Koronárny spazmus. V tomto stave sa cieva, ktorá dodáva krv do srdca, stiahne. To dočasne obmedzí prietok krvi, čo napodobňuje srdcový infarkt.
Koronárna disekcia. Vtedy sa pretrhne stena koronárnej tepny. Pacientkami sú často ženy, ktoré nemusia mať v anamnéze žiadne srdcové ochorenie.
Takotsubo kardiomyopatia. Tiež nazývaný syndróm zloemeného srdca, je to zápalový stav, ktorý spôsobuje zväčšenie srdca po období emocionálneho stresu.
Niektoré z týchto stavov môžu byť menej závažné ako srdcový infarkt, ale iné sú rovnako nebezpečné, takže je vždy dôležité poradiť sa so svojím lekárom, ak pociťujete nejaké príznaky.

5/6 U žien sa nemusí infarkt preukázať bežným testom poškodenia srdca

Srdcový troponínový test je bežný test,korým sa určuje, či došlo k infarktu. Tento test meria hladiny troponínu - proteínu v krvi, ktorý poukazuje na poškodenie srdcového svalu. 

Ženy môžu mať pri infarkte nižšiu hladinu troponínu v krvi ako muži.  Hoci troponín u nich nemusí byť pri infarkte taký vysoký ako u mužov a zdá sa "byť v poriadku", mohli utrpieť vážnu srdcovú príhodu.

6/6 Ženy môžu potrebovať inú liečbu infarktu ako muži 

Ženy môžu v porovnaní s mužmi potrebovať iný prístup k liečbe infarktu, aby dosiahli najlepšie výsledky. Napríklad ženy majú vyššiu úmrtnosť pri bypasse koronárnej artérie, čo je typ operácie otvoreného srdca, ktorá opravuje zablokované tepny v srdci. U niektorých žien môže byť úspešnejší konzervatívnejší prístup k liečbe. Okrem toho, existujú výskumy, že u žien je menej pravdepodobné, že im lekári po infarkte predpíšu lieky na kontrolu vysokého krvného tlaku alebo cholesterolu ako u mužov. Tiež je menej pravdepodobné, že im predpíšu aspirín, liek široko odporúčaný pre ľudí s anamnézou srdcového infarktu. 

Súvisiace články

Najčítanejšie