Vedci: Tehotenstvo fyzicky mení mozog
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Otehotnenie mení mozog ženy, tvrdia vedci, v zisteniach, ktoré by mohli pomôcť lekárom pri liečbe stavov, ktoré sa vyvinuli u budúcich mamičiek. Vytvorili vôbec prvú mapu ľudského mozgu počas tehotenstva, ktorá ukazuje pokles šedej mozgovej hmoty a nárast jej bielej hmoty.
Centrálny nervový systém tela sa skladá zo šedej a bielej hmoty. Sivá hmota je typ tkaniva nachádzajúceho sa v mozgu a mieche a hrá obrovskú úlohu v kognitívnych schopnostiach, pamäti, emóciách a pohybe. Biela hmota, tkanivo nachádzajúce sa hlbšie v mozgu, pomáha telu spracovávať informácie a spája oblasti, ktoré vysielajú a prijímajú signály.
Zistenie by mohli naznačovať, že dospelý mozog je schopný dlhobo sa adaptovať na zmeny, ktoré by mohli pomôcť materskému správaniu.
" Mozog matky prechádza počas tehotenstva fyzickou zmenou a my sme konečne schopní vidieť, ako sa rozvinie," uviedla Emily Jacobsová, ktorej laboratórium v UC Santa Barbara viedlo výskum. Zistenia boli zverejnené v pondelok v časopise Nature Neuroscience.
Autori štúdie uviedli, že sivá hmota sa zmenšila, keď sa produkcia ženských hormónov počas tehotenstva zvýšila - ale uviedli, že to nie je dramatická zmena.. Skôr „jemné doladenie“ spojení nervových buniek mozgu, bežne známych ako neuróny. Tento proces je podobný tomu, čo sa deje s mozgami ľudí počas puberty, keď sa mozog etvára. Pokles šedej hmoty bol však zjavný aj dlhšie obdobie po narodení dieťaťa.
Naopak, nárast bielej hmoty bol prchavý a vyvrcholil v druhom trimestri tehotenstva ženy, kým sa v čase pôrodu vrátil na úroveň pred tehotenstvom. Toto bola zmena, ktorú nikto predtým nezachytil. Laura Pritschetová, spoluautorka štúdie z UC Santa Barbara, v utorok pre The Independent povedala , že ich pozorovania boli akýmsi „tancom“.
"Môžete si to takmer predstaviť ako kus mramoru a my ho opracúvame a tvarujeme," vysvetlila. „Asi140 miliónov žien je každý rok tehotných a ak by sa v mozgu diali negatívne zmeny, nebol by to taký bežný jav. Nebol by to základ nášho reprodukčného života.“
Chcú preskúmať vznik popôrodnej depresie
Pritchetová a autori štúdie poznamenávajú, že doteraz chýbalo chápanie toho, čo sa mení v mozgu počas deviatich mesiacov tehotenstva: keď stúpajú hormóny. Predchádzajúce štúdie robili snímky mozgu pred a po tehotenstve.
Zistenia by vedcom mohli v budúcnosti pomôcť pri riešení problémov, ktorým čelia tehotné matky počas nosenia dieťaťa alebo po pôrode. „Je rok 2024 a toto je prvýkrát, čo sme sledovali niečí mozog počas tehotenstva. Napriek tomu, že 85 percent žien zažije počas svojho života jedno alebo viac tehotenstiev,“ povedala dr. Pritschetová.
Výskumníci urobili 26 snímok mozgu spoluautorky a docentky UC Irvine Elizabeth Chrastilovej. Presné zobrazovanie bolo vykonané pred, počas a dva roky po jej tehotenstve.
Teraz dúfajú, že pomocou týchto obrázkov pochopia viac o zmenách mozgu v tehotenstve, vrátane rizík popôrodnej depresie a iných neurologických problémov. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb približne jedna z ôsmich žien, ktoré nedávno porodili, hlási príznaky popôrodnej depresie.
„Vieme, že v tehotenstve existuje veľa neurologických rizík. Ak môžeme pochopiť ako sa v tehotenstve mozog mení, veľmi nám to pomôže pochopiť, ako vznikajú a u kotorých žien je riziko najvyššie."