Skoro jasno
14°
Bratislava
Oleg
10.9.2024
Psychofarmaká v tehotenstve? Výskum v ostravskej nemocnici by mal napovedať, aký vplyv majú na plod
Zdielať na

Psychofarmaká v tehotenstve? Výskum v ostravskej nemocnici by mal napovedať, aký vplyv majú na plod

Psychofarmaká v tehotenstve sú diskutovanou témou

Žien, ktoré majú psychické problémy v tehotenstve a potrebujú užívať lieky, podľa psychiatrov v poslednej dobe pribúda.Lekári z Fakultnej nemocnice v Ostrave skúmajú pupočníkovú krv mamičiek, ktoré užívali v tehotenstve lieky na psychiku. V novej klinickej štúdii ich zaujíma okrem iného aj to, aké veľké množstvo lieku prejde cez placentu do organizmu dieťaťa a ako ho to ovplyvní. Deti potom budú výskumníci sledovať do troch rokov.

„Keď sa krv odoberie, musí sa najskôr spracovať do podoby, ktorú je možné vložiť do inštrumentov a analyzovať pomocou kvapalinovej chromatografie,“ vysvetľuje Pavel Šištík z Ústavu laboratórnej diagnostiky Fakultnej nemocnice Ostrava pre irozhlas.cz. "Jednotlivé zložky vzoriek sú rozdelené alebo rozseparované, pretože krv obsahuje okrem liečiv, ktoré pacienti užívajú, aj ďalšie látky, a tie by mohli pri analýze prekážať. “Aktuálne zoznam zahŕňa vyše 50 psychofarmák aj s metabolitmi, ale počet látok podľa Pavla Šištíka stále pribúda na základe požiadaviek z oddelenia a kliník.

​Skúmajú krv z pupočníka

Pre laboratórium ostravskej nemocnice je vyhodnocovanie hladín liekov u pacientov bežnou rutinou. Najnovšie sa tu v rámci klinickej štúdie vyšetruje okrem krvi samotnej aj pupočníková krv, odobratá rodičkám priamo pri pôrode.
"Zmeria sa hladina zároveň v krvi mamičky a z pupočníka. Tá je vlastne ukazovateľom, ako je plod vystavený lieku, ktorý mamička v tehotenstve užíva. A my sa tým pádom dozvieme, aké percento z krvi matky prejde do organizmu toho dieťaťa,“ vysvetľuje primárka Oddelenia klinickej farmakológie FN Ostrava Ivana Kacířová.

Ďalší odber krvi chcú robiť lekári u ženy pred odchodom z pôrodnice. „Ideálne by bolo stanoviť liek v materskom mlieku. A super ideálne by bolo stanoviť ho aj u dieťaťa, ak by sa pediatrom dieťatko zdalo nepokojné alebo malo nejakú nezvyčajnú vyrážku – čokoľvek, čo si nedokážu vysvetliť,“ dopĺňa primárka.

Dávkovanie na mieru

Sledovanie liekových hladín v krvi pacientov nie je podľa klinickej farmakologičky Ivany Kacířovej ničím novým. Už dlho sa totiž vie, že rovnaká dávka lieku nemusí mať u rôznych pacientov rovnaký účinok.

„Hladina lieku v krvi je oveľa lepším ukazovateľom účinku ako tá dávka,“ vysvetľuje, prečo sú namerané hodnoty dobrou pomôckou pre ošetrujúceho lekára, ako má upraviť dávku pre daného konkrétneho pacienta, aby pre neho bola čo najlepšia.

Súvisiace články

Najčítanejšie