Treba v tehotenstve liečiť alergiu a astmu? Odborníci pred náhlym prerušením liečby vystríhajú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Mnohé ženy v tehotenstve prerušia liečbu dýchacej alergie či astmy, lebo sa obávajú ohrozenia dieťatka touto liečbou. Odborníci tvrdia- je to veľká chyba.
Mnohé ženy užívajúce lieky proti alergii či astme keď zistia, že sú tehotné, z obáv z nežiaducich účinkov majú tendenciu úplne vysadiť akúkoľvek liečbu. "Neuvedomujú si však, že aj neliečená choroba nie je pre vývoj plodu ľahostajná a zhoršenie stavu matky, napríklad záchvaty prieduškovej astmy, pri prerušení liečby môže predstavovať nepomerne väčšie riziko poškodenia plodu ako pokračovanie udržiavacej liečby," hovorí pneumologička Katarína Dostálová.
Za bezpečnú sa považuje liečba alergénom (alergénová imunoterapia, hyposenzibilizácia), prakticky bez rizika sú viaceré lieky zo skupiny antihistaminík (s účinnou látkou loratadín alebo cetirizín), je možné pokračovať dokonca aj v liečbe niektorými lokálnymi (topickými) kortikosteroidmi. Práve obavy z inhalačných kortikosteroidov pri astme v gravidite (kortikofóbia) a ich vysadenie môže viesť k vzplanutiu astmy (exacerbácii astmy).
Astmatické záchvaty však predstavujú riziko pre priebeh gravidity a môžu viesť k poškodeniu plodu. Navyše pri astmatických záchvatoch sa často nedá vyhnúť použitiu systémových (celkových) kortikosterodiov, ktoré na rozdiel od lokálnych kortikoidov môžu mať vážne nežiaduce účinky. Pri zistení gravidity je najsprávnejšie pokračovať v liečbe a urýchlene konzultovať svojho lekára (alergológa), ktorý posúdi nutnosť pokračovania aj riziká liečby, ktorú podľa konkrétnej situácie upraví.
Viac o astme v tehotenstve v podcaste s MUDr.Dostálovou