Akútna laryngitída je postrach mamičiek: Zápal hrtanu u dojčiat môže ohroziť život
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Akútna laryngitída (zápal hrtana) postihuje hlasivky a horné dýchacie cesty. Býva vírusového pôvodu. Často začína náhle alebo nadväzuje na bežnú dýchaciu infekciu. Medzi jej hlavné príznaky patrí suchý dráždivý kašeľ a dýchavičnosť. Vyskytuje sa častejšie u dojčiat a predškolákov, ale úplne sa nevyhýba ani dospelým. Väčšinou prebieha bez vážnejších komplikácií, v niektorých prípadoch však môže byť až život ohrozujúca. Čo laryngitídu vlastne spôsobuje, aké sú jej formy a prejavy a dá sa proti nej brániť?
Čo je laryngitída a čím je spôsobená?
Laryngitída môže vzniknúť náhle, ale zvyčajne sa rozvíja kvôli vírusovej infekcii horných dýchacích ciest . Hoci je táto choroba zaradená medzi bežné choroby, jej priebeh môže byť veľmi dramatický, niekedy až kritický. Laryngitída je nebezpečná najmä pre malé deti, pretože sa kvôli opuchu ich drobných dýchacích ciest môžu začať náhle dusiť.
Laryngitída je zápal hrtana, teda postihuje práve hrtan, čo je chrupavkami vystužená trubica, ktorá prenáša kyslík do priedušiek a pľúc . Je chránený príklopkou brániacou pri prehĺtaní prieniku jedla a tekutín do dolných dýchacích ciest. V jeho blízkosti sa nachádzajú hlasivkové väzy, ktoré zodpovedajú za hlas a iné vydávanie zvukov. Hrtan je teda dôležitý pre tvorbu hlasu, pre dýchanie, kašľanie a prehĺtanie – a práve tieto funkcie môžu pri jeho zápale alebo pri laryngitíde oslabené.
Pôvodcom laryngitídy sú spravidla vírusy (parainfluenzy, influenzy, respiračný syncyciálny vírus a ďalšie), ktoré vyvolávajú zápal v miestach hrtana a priedušiek. Zápal môže byť zhoršený aj bakteriálnym záaplom priedušiek.
Formy laryngitídy na vine môže byť vírus, alergia, aj námaha hlasiviek či dym
Akútna laryngitída – táto forma sa rozvíja z plného zdravia, má rýchly nástup a väčšinou odznie zhruba za 2 týždne . Najčastejšie býva vyvolaná kvapôčkovým vírusom, avšak na vine môže byť tiež alergia či prudká námaha hlasiviek (napr. silné kričanie atp.).
Chronická laryngitída – tá často súvisí s nervovou poruchou, spôsobiť ju však môžu aj uzly na hlasivkách vznikajúce pri dlhotrvajúcej vírusovej infekcii či poraneniach, prípadne časté vdychovanie dymu či chemických výparov. Dôsledkom potom býva nevratné poškodenie okolitého tkaniva, polypy a nádory.
Príznaky laryngitídy
Kým dospelí zdraví ľudia chorobu neprežívajú nijako dramaticky a väčšinou im stačí domáca liečba, u detí môže byť priebeh laryngitídy oveľa závažnejší . U tých choroba často prichádza z ničoho nič v noci, hoci večer predtým takémuto stavu predchádza napríklad len nenápadný chrapot alebo katar dýchacích ciest.
Typickým príznakom laryngitídy je suchý dráždivý kašeľ . Ďalej sa choroba prejavuje chrapotom, bolesťami v krku či obtiažnym prehĺtaním. Môže byť tiež sprevádzaná celkovou slabosťou, horúčkou 39 ° C +, bolesťou na hrudi a ťažkosťami s rozprávaním, až úplnou stratou hlasu. V prípade akútnej formy sa objavuje štekavý, hocikedy až pískanie v krku.
Typické príznaky laryngitídy:
zachrípnutie a zastrený hlas,
následné oslabenie hlasu, až úplná strata,
bolestivé hrdlo, dráždivý štekavý kašeľ a sťažené prehĺtanie,
opuchy, lapanie po dychu a sipot,
zvýšená teplota (môže sa pridať v noci),
bolesť na hrudi a celková slabosť.
Inkubačná doba, nákazlivosť a prenos laryngitídy
Inkubačná doba laryngitídy sa odvíja od jej konkrétnej formy. Pri akútnej laryngitíde sa pohybuje medzi 1 až 3 dňami – práve vtedy je choroba najviac nákazlivá . Až polovica prípadov býva spôsobených vírusom parainfluenzy, ktorý sa prenáša vzduchom, a okrem laryngitídy dokáže spôsobiť aj bežné respiračné choroby ako napríklad chrípku.
Laryngitída u malých detí a dojčiat
Laryngitída je najnebezpečnejšia práve pre dojčatá a deti do 6 rokov – ich dýchacie cesty sú totiž veľmi úzke, teda aj menší opuch môže znamenať veľké problémy. Výskyt tu býva častejší počas chladnejších mesiacov, čo súvisí s celkovo oslabenou imunitou .
Priebeh laryngitídy u detí
Priebeh zápalu hrtana môže byť rôzny. Niekedy sa choroba spočiatku tvári ako bežné prechladnutie, ktoré však laryngitíde často predchádza. Nástup choroby je častejšie náhly, prekvapivý a dramatický – väčšinou sa totiž prejaví v noci. Hoci kašeľ môže znieť na počúvanie hrozivo, dieťa väčšinou neohrozuje na živote. Priebeh teda môže vyzerať takto:
Začína hlbokými nádychmi, ktoré sprevádza sípavý zvuk (tzv. inspiračný stridor), ako dôsledok zúženia dýchacích ciest.
Neskôr postupne prichádza dýchavičnosť - vtedy je dôležité zachovať pokoj a upokojiť aj dieťa, pretože plač chorobu ešte zhoršuje. Prvou pomocou je vyniesť dieťa na chladný vzduch, prípadne otvoriť okno či chladničku.Chladný, zvlhčený vzduch pomôže dieťaťu ľahšie dýchať.
Pokiaľ je pacientom malé dieťa či dojča, vždy sa odporúča radšej vyhľadať lekára, ktorý odporučí vhodné lieky. U detí hrozí tiež nebezpečný zápal hrtanovej príklopky (epiglotitída), ktorý sa však dnes vďaka povinnému očkovaniu prakticky nevyskytuje. Prejavuje sa vysokou horúčkou a kvôli zúženiu hrtana sa môže dieťa začať náhle dusiť - vtedy je nutné okamžite privolať záchrannú službu .
Laryngitída u dospelých
Choroba môže vzácnejšie prepuknúť aj u starších detí a dospelých. Prejavy sú väčšinou miernejšie, a to aj vďaka priestrannejším dýchacím cestám. Laryngitída u dospelých sa tak môže prejaviť napr. ako ľahká infekcia horných dýchacích ciest alebo zachrípnutie.
Zápal hrtana je však ohrozujúci pre alergikov, pretože ich sliznica je náchylnejšia k opuchom spôsobeným vonkajšími podnetmi. Možnosť výskytu laryngitídy u alergikov tak môže byť minimalizovaná pravidelným užívaním liekov proti alergii.
Akousi zaujímavosťou je to, že laryngitída sa môže objaviť aj u psa. Ide o tzv psincový kašeľ , ktorý sa odborne nazýva infekčná laryngotracheitída , a niekedy tiež (chybne) psia chrípka. Toto akútne a nákazlivé ochorenie tiež u psov postihuje dolné dýchacie cesty a je sprevádzané záchvatovým kašľom.
Liečba laryngitídy
U dospelých zvyčajne stačí domáca liečba a kľudový režim, teda nenamáhať hlasivky, odpočívať a zrážať prípadnú teplotu. Liečia sa tu hlavne príznaky – na kašeľ je možné použiť lieky tlmiace suchý kašeľ, ďalej tablety a sirupy na rozpúšťanie hlienu a ľahké vykašliavanie. Vhodné sú tiež lieky proti bolesti s kyselinou acetylsalicylovou, pri väčších dýchacích problémoch je možné aplikovať aj lokálne antibiotiká v spreji. Lieky však odporúčame užívať až po riadnej konzultácii s lekárom .
U detí sa odporúča pri počiatočných príznakoch inhalácia chladného vlhkého vzduchu. Pri opakovaných prejavoch predpíše lekár čapík či tablety s kortikoidom, tie možno podať ako tzv. „núdzový liek“. Dôležité je znížiť opuchu dýchacích ciest a zmierneniť kašeľ či chrapot.
Stav dieťaťa treba ostražito sledovať a pri zhoršení okamžite privolať lekársku pomoc (
Tipy a bylinky pri laryngitíde
Deťom sa odporúča podávať napr. vlažný lipový čaj, zriedený mušt či vodu. Je dobré zvlhčovať vzduch v miestnosti, v ktorej chorý zdržiava, ideálne potom zvlhčovačom vzduchu. Aromaterapia môže tiež pomôcť - pre deti sa hodí napr. esencia Eukalyptus citrónový, ktorý vyhovuje aj veľmi malým deťom. Ďalej je možné použiť mandarínku a levanduľu. Pozor ale – aromaterapia by mala byť predtým vyskúšaná, je určité percento nežiaducich reakcií.
Dá sa predísť laryngitíde?
Laryngitída je choroba vírusového pôvodu , preto neexistuje presný postup, ako chorobe predísť. Keďže sa ale u detí často opakuje najmä na jar a na jeseň, lekári odporúčajú dodržiavať pár základných opatrení, ktoré môžu zlepšiť ich obranyschopnosť. Ide napr. o pravidelné vetranie či zvlhčovanie vzduchu, ďalej by dieťa sa rozhodne nemalo zdržiavať v zafajčenom prostredí. Odporúča sa tiež udržiavať čistotu v domácnosti, utierať prach, pravidelne meniť posteľnú bielizeň, často vysávať a v detskej izbe radšej neumiestňovať koberce.