Polojasno
16°
Bratislava
Stanislava
9.6.2023
Prelomová štúdia zistila, že vaping je pre srdce rovnako zlý ako cigarety
Zdielať na

Prelomová štúdia zistila, že vaping je pre srdce rovnako zlý ako cigarety

Archívna reportáž

Elektronické cigarety sú pre srdce zrejme rovnako škodlivé ako bežné ciagerety

Trvalé používanie elektronických cigariet môže výrazne zhoršiť funkciu krvných ciev v tele, uvádzajú vedecké správy. Dve nové štúdie zistili, že dlhodobé používanie produktov na vaping môže byť pre srdce rovnako zlé ako fajčenie normálnych cigariet.

Vedci zistili, že nepretržité používanie elektronických cigariet môže výrazne zhoršiť funkciu krvných ciev v tele, takže ľudia sú vystavení zvýšenému riziku srdcových chorôb . Negatívny vplyv tabaku na srdce je známy už dlho, ale menej sa vie o vplyve vapingu.


Vedci vykonali dve štúdie – jednu na ľuďoch a druhú na potkanoch. V prvej štúdii odobrali vzorky krvi od 120 dobrovoľníkov. Dobrovoľníkov tvorili dlhodobí používatelia e-cigariet, dlhodobí fajčiari a tí, ktorí neužívali ani jednu.

Dlhodobí vaperi boli definovaní ako používatelia elektronických cigariet viac ako päťkrát týždenne po dobu dlhšiu ako tri mesiace. Dlhodobí fajčiari boli definovaní tak, že majú viac ako päť cigariet denne. Potom testovali schopnosť molekúl vzduchu prejsť cez vrstvu krviniek. Čím viac molekúl môže prejsť, tým väčšie je riziko srdcových chorôb. Testovali tiež schopnosť krvných ciev uvoľňovať oxid dusnatý-  chemický marker používaný na vyhodnotenie, či bunky fungujú správne.

„V našej štúdii na ľuďoch sme zistili, že chronickí užívatelia e-cigariet mali zhoršenú funkciu krvných ciev, čo ich môže vystaviť zvýšenému riziku srdcových chorôb,“ povedal Matthew Springer, vedúci štúdie a profesor kardiológie na Kalifornskej univerzite. "Naznačuje to, že chronickí užívatelia elektronických cigariet môžu mať podobné riziko cievnych ochorení ako chronickí fajčiari," povedal.

E-cigarety môžu mať škodlivé účinky na srdce

Vedci vo svojej štúdii na potkanoch zistili, že neexistuje jediná zložka, ktorú by bolo možné odstrániť z výparov e-cigariet a znížiť tak ich škodlivý účinok na srdce.

„Ľuďom hovorím toto: dýchajte len čistý vzduch a vyhnite sa používaniu týchto produktov,“ povedal profesor Springer. Výsledky štúdií podľa neho „poskytujú ďalší dôkaz, že používanie e-cigariet môže viesť k škodlivým účinkom na kardiovaskulárne zdravie“.

Súvisiace články

Najčítanejšie