Budíte sa často v noci kvôli potrebe ísť na WC? Môže vás upozorniť na zlyhávajúce srdce
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Aj únik moču môže byť príčinou nočného močenia.
Noktúria – potreba často vstávať a močiť počas noci – je častou príčinou straty spánku, najmä u starších ľudí. Postihuje takmer dve tretiny dospelých vo veku 55 až 84 rokov aspoň niekoľko nocí v týždni.
V ľahších prípadoch sa človek zobudí najmenej dvakrát počas noci; v závažných prípadoch môže vstať až päťkrát alebo šesťkrát. Nie je prekvapujúce, že to môže viesť k výraznému nedostatku spánku a únave počas dňa. Ďalším problémom je, že starší ľudia, ktorí v noci vstávajú kvôli potrebe ísť na WC sa ľahšie môžu zraniť, napríklad zlomiť si pri páde krčok stennej kosti.
Prečo sa to deje?
Noktúria sa stáva bežnejšou s vekom. Ako starneme, naše telo produkuje menej antidiuretického hormónu, ktorý nám umožňuje zadržiavať tekutiny. Pri nižších koncentráciách tohto hormónu produkujeme v noci viac moču. Tiež močový mechúr má tendenciu strácať schopnosť zadržiavať moč a starší ľudia častejšie trpia zdravotnými problémami, ktoré postihujú močový mechúr.
Noktúria má mnoho ďalších možných príčin, vrátane porúch, ako sú
- srdcové zlyhávanie
- cukrovka
- iné zdravotné ťažkosti (infekcia močových ciest, zväčšená prostata, zlyhanie pečene, roztrúsená skleróza, spánkové apnoe)
- lieky (najmä lieky na odvodnenie, diuretiká)
- niekedy noktúriu spôsobuje alebo zhoršuje nadmerný príjem tekutín po večeri, najmä nápojov obsahujúcich alkohol alebo kofeín.
Čo sa dá vtedy robiť?
Terapia noktúrie spadá do troch kategórií: náprava zdravotných príčin, snaha zmeniť správanie a liečba liekmi
- Pokúste sa spolu s lekárom odhaliť zdravotnú príčinu a napraviť ju.
- Skúste zmeniť svoje správanie- napríklad znížiť množstvo vypitých nápojov dve hodiny pred spaním, najmä takých, ktoré obsahujú kofeín a alkohol.
- Ak noktúria pretrváva, váš lekár vám môže predpísať jeden z mnohých liekov schválených na liečbu hyperaktívneho močového mechúra. Najčastejšie sa používa desmopresín, ktorý čiastočne napodobňuje pôsobenie antidiuretického hormónu. Ak problém pramení zo zvýšených kontrakcií močového mechúra, môžu byť účinné relaxačné látky, ako je tolterodín a oxybutynín