Jasno
24°
Bratislava
Melánia
30.6.2022
Tento voľnopredajný liek je častým dôvodom otravy! Dávate pri jeho užívaní pozor?
Zdielať na

Tento voľnopredajný liek je častým dôvodom otravy! Dávate pri jeho užívaní pozor?

Archívna reportáž

Paracetamol je vo vyšších dávkach nebezpečný!

Medzi najčastejšie príčiny otráv liekmi patrí predávkovanie paracetamolom. Jedným z dôvodov je jeho široká dostupnosť, pretože niekoľko prípravkov, ktoré ho obsahujú, môže byť predávaných aj mimo lekárne. Z toho môže prameniť falošný dojem o jeho vysokej bezpečnosti. Ľudia ho navyše užívajú aj vtedy, keď nie je potrebný.

 Ako sa to stane?

  • Častou príčinou otravy paracetamolom je nevedomé kombinovanie viacerých prípravkov s jeho obsahom alebo kratšie intervaly medzi dávkami. V tele je tak veľké množstvo paracetamolu a jeho metabolitov, ktoré spôsobia otravu.
  • Často sa stáva, že človek napríklad užije paracetamol v tabletách a na „urýchlenie liečby“ zároveň aj vo forme horúceho nápoja. Zvyšovanie dávok paracetamolu alebo skracovanie intervalu medzi nimi pritom nie je vôbec efektívne - rastú iba jeho nežiaduce a toxické účinky, nie tie liečebné. Treba užívať len predpísanú dávku, medzi jednotlivými dávkami dodoržiavať odstup 6 - 8 hodín
  • Ďalšou príčinou otráv paracetamolom býva aj jeho kombinácia s alkoholom, ktorý už tak zaťažuje pečeň.

Čo vtedy robiť?

Pri predávkovaní paracetamolom je nutné okamžité zaistenie lekárskej pomoci a hospitalizácie. Postihnutému hrozí nevoľnosť a zvracanie, v ťažších prípadoch zlyhanie pečene, ktoré môže viesť k trvalému ohrozeniu zdravia a prípadne aj života. Základným antidotom („protiliekom“) je acetylcysteín, ktorý sa podáva v nemocnici vo vysokých dávkach do žily po dobu 21 hodín.

Súvisiace články

Najčítanejšie