Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Marína
8.12.2023
Pri liečbe chrípky a zrážaní teploty si dajte pozor: Tento voľnopredajný liek je častým dôvodom otravy!
Zdielať na

Pri liečbe chrípky a zrážaní teploty si dajte pozor: Tento voľnopredajný liek je častým dôvodom otravy!

Archívna reportáž

Paracetamol je vo vyšších dávkach nebezpečný!

Medzi najčastejšie príčiny otráv liekmi patrí predávkovanie paracetamolom. Jedným z dôvodov je jeho široká dostupnosť, pretože niekoľko prípravkov, ktoré ho obsahujú, môže byť predávaných aj mimo lekárne. Z toho môže prameniť falošný dojem o jeho vysokej bezpečnosti. Ľudia ho navyše užívajú aj vtedy, keď nie je potrebný.

 Ako sa to stane?

  • Častou príčinou otravy paracetamolom je nevedomé kombinovanie viacerých prípravkov s jeho obsahom alebo kratšie intervaly medzi dávkami. V tele je tak veľké množstvo paracetamolu a jeho metabolitov, ktoré spôsobia otravu.
  • Často sa stáva, že človek napríklad užije paracetamol v tabletách a na „urýchlenie liečby“ zároveň aj vo forme horúceho nápoja. Zvyšovanie dávok paracetamolu alebo skracovanie intervalu medzi nimi pritom nie je vôbec efektívne - rastú iba jeho nežiaduce a toxické účinky, nie tie liečebné. Treba užívať len predpísanú dávku, medzi jednotlivými dávkami dodoržiavať odstup 6 - 8 hodín
  • Ďalšou príčinou otráv paracetamolom býva aj jeho kombinácia s alkoholom, ktorý už tak zaťažuje pečeň.

Čo vtedy robiť?

Pri predávkovaní paracetamolom je nutné okamžité zaistenie lekárskej pomoci a hospitalizácie. Postihnutému hrozí nevoľnosť a zvracanie, v ťažších prípadoch zlyhanie pečene, ktoré môže viesť k trvalému ohrozeniu zdravia a prípadne aj života. Základným antidotom („protiliekom“) je acetylcysteín, ktorý sa podáva v nemocnici vo vysokých dávkach do žily po dobu 21 hodín.

Súvisiace články

Najčítanejšie