Prelom v liečbe rakoviny? Vedci chcú využiť „vraždiace“ bunky imunitného systému
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vedci pracujú na „prelomovej“ vakcíne proti rakovine. Je zaožená na objave,akým spôsobom imunitný systém tela nachádza bunky napadnuté rakovinou a zabíja ich.Okrem rakoviny pečene by sa liečba "vraždiacimi bunkami" v budúcnosti mohla použiť na liečbu rakoviny hlavy a krku, endometria, močového mechúra alebo prsníka.
Štúdia vedená výskumníkmi z University of Southampton zistila, že prirodzené „vraždiace“ bunky tela – z nášho imunitného systému, inštinktívne rozpoznávajú a útočia na bielkovinu, ktorá poháňa rakovinový rast. Vedci sa domnievajú, že použitím tejto bielkoviny – XPO1 – budú schopní aktivovať viac vraždiacich buniek na zničenie choroby. To by mohol byť základ pre nové, menej invazívne formy liečby rakoviny.
Profesor hepatológie Salim Khakoo zo Southamptonu a hlavný autor štúdie publikovanej v časopise Science Advances uviedol, že predtým sa verilo, že vraždiace bunky napádajú rakovinové bunky len náhodným spôsobom. „Naše zistenia však ukazujú, ako imunitný systém nášho tela v skutočnosti rozpoznáva a napáda tieto rakovinové bunky."
Zabíjačské bunky sú novovznikajúcou, veľmi sľubnou formou imunoterapie. Nenapádajú zdravé tkanivo tak, ako to robí chemoterapia a iné imunoterapie, takže sú bezpečnejšie a majú menej vedľajších účinkov ako tradičné formy liečby rakoviny."
Dr.Khakoo povedal, že bielkovina XPO1 je nevyhnutná pre normálnu funkciu buniek, ale pri mnohých rakovinách sa stáva nadmerne aktívnou a umožňuje nekontrolované množenie zhubných buniek. Vedci zistili, že peptid – krátky reťazec aminokyselín – odvodený od bielkoviny XPO1 priťahuje prirodzené zabíjačské bunky, ktoré spúšťajú imunitnú odpoveď tela proti rakovinovým bunkám. "Zistili sme, že pacienti s rakovinou, ktorí mali aktívne zabíjačské bunky, aj vysoké hladiny XPO1, mali výrazne lepšiu mieru prežitia. To platí pre celý rad druhov rakoviny vrátane tých s vyššou mierou úmrtnosti, ako je rakovina pečene, ktorá má priemernú mieru prežitia iba 18 mesiacov. Okrem rakoviny pečene by sa liečba vražednými bunkami v budúcnosti mohla použiť na liečbu rakoviny hlavy a krku, endometria, močového mechúra alebo prsníka."
Hovorca University of Southampton uviedol, že predchádzajúce štúdie spájali prirodzené zabíjačské bunky s ochranou tela pred rakovinou, no najnovšia štúdia je prvou svojho druhu, ktorá poukazuje na techniku aktivácie zabíjačských buniek zameraním sa na bielkovinu XPO1. Spoluautor profesor Ralf Schittenhelm z Monash University v Austrálii povedal, že objav môže zmeniť priebeh imunoterapie. Povedal: „Dúfame, že by to mohlo viesť k personalizovanej liečbe rakoviny, najmä v prípadoch, keď tradičné terapie zlyhali."