Cievy tlačené na 3D tlačiarni môžu zlepšiť výsledky srdcových operácií
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Infarkt je často vyrcholením ochorenia ciev.
Tím vedený odborníkmi z University of Edinburgh vyrobil funkčné cievy na 3D tlačiarni a už čoskoro ich chce začať testovať na zvieratách. 3D tlačené krvné cievy, ktoré presne napodobňujú vlastnosti ľudských žíl, by mohli zmeniť liečbu kardiovaskulárnych chorôb, uviedli vedci.
Tím uviedol, že flexibilné, nanogélové cievy, ktoré sú silné ako prirodzené krvné cievy a ľahko sa integrujú do tela, by mohli nahradiť ľudské a syntetické žily, ktoré sa v súčasnosti používajú na presmerovanie prietoku krvi pri operáciách bypassu srdca.
Podľa vedcov by to mohlo obmedziť riziko zjazvenia, bolesti a infekcie spojené s odstránením ľudských žíl.
Cievy môžu byť vyrobené s priemerom od 1 mm do 40 mm a mohli by mohli znížiť počet zlyhaní malých syntetických štepov, ktoré sa môžu ťažko integrovať do tela.
Vedúci autor Dr Faraz Fazal povedal: "Naša hybridná technika otvára nové a možnosti pre výrobu cievnych systémov v tkanivovom inžinierstve." Hlavný výskumník Dr Norbert Radacsi dodal: „Výsledky nášho výskumu riešia dlhotrvajúcu výzvu v oblasti vaskulárneho tkanivového inžinierstva – vytvoriť cievu, ktorá má podobné biomechanické vlastnosti ako ľudské žily.Vízia lepších možností liečby pre pacientov s kardiovaskulárnym ochorením mohla stať realitou."
Ďalšia fáza štúdie bude zahŕňať výskum využitia krvných ciev u zvierat v spolupráci s univerzitným Roslinským inštitútom, po ktorom budú nasledovať pokusy na ľuďoch. Výskum publikovaný v Advanced Materials Technologies sa uskutočnil v spolupráci s Heriot-Watt University.