Zatiahnuté
Bratislava
Alexej
9.1.2025
Bolievajú vás nohy? Dajte si vyšetriť cievy aj chrbticu
Zdielať na

Bolievajú vás nohy? Dajte si vyšetriť cievy aj chrbticu

Bolesti nôh po námahe v telocvični alebo po dlhej túre zažil už asi každý. Prečo vás však môžu bolieť nohy "len tak"?

1/15 Ochorenie periférnych artérií (PAD)

Pri tomto stave vaše nohy nedostávajú dostatok krvi, pretože tepny sú zúžené. Pri chôdzi môžete pociťovať pociťovať slabosť nôh, necitlivosť alebo kŕče. Môžu byť chladné a môžu mať zvláštnu farbu. Niektorí ľudia dokážu zvládnuť PAD zmenami návykov, pomôže napríklad prestať fajčiť. Proti bolestia na zlepšenie fungovania môžu pomôcť lieky, niektorí ľudia však potrebujú operáciu.

2/15  Hlboká žilová trombóza (DVT)

O trombóze hovoríme, keď sa vytvorí krvná zrazenina v žile, zvyčajne v stehne alebo v dolnej časti nohy. Nie vždy spôsobuje príznaky, ale môžete pociťovať bolesť, opuch v nohe a končatina môže byť teplá a červená. Okamžite choďte do nemocnice, ak spozorujete niektorý z týchto príznakov. Môže viesť totiž k vážnemu stavu nazývanému pľúcna embólia - keď sa zrazenina odtrhne a dostane sa do pľúc.

3/15 Periférna neuropatia

Pri tomto príznaku dôjde k poškodeniu nervov, ktoré prenášajú správy do a z mozgu. Najčastejšou príčinou je cukrovka, ale môžu ju spôsobiť aj iné ochorenia, lieky, zranenia alebo infekcie. Ak postihuje nervy v nohách, môžete cítiť pichanie alebo brnenie, alebo nohy môžu byť znecitlivené alebo slabé. Dôležité je liečiť ochorenie, ktoré tento stav spôsobuje.

4/15 Nerovnováha elektrolytov

Elektrolyty sú minerály ako sodík, draslík a vápnik, ktoré pomáhajú svalom pracovať tak, ako majú. Pri cvičení stratíte časť elektrolytov potením a ak ich stratíte príliš veľa, môžete mať kŕče v nohách alebo môžete v nich cítiť slabosť či znecitlivenosť. Problémy môžu mať aj ľudia, ktorí berú chemoterapiu. Športové nápoje s elektrolytmi - alebo vodou spolu s potravinami, ktoré obsahujú tieto minerály - môžu pomôcť. Ak často máte kŕče, navštívte svojho lekára.

5/15 Spinálna stenóza

Ak sa zúži priestor v miechovom kanáli, vyvíja to tlak na nervy v oblasti a môže spôsobiť bolesť, brnenie, necitlivosť alebo slabosť v nohách. Môžete mať tiež problémy s rovnováhou. Lieky môžu zmierniť bolesť a môže pomôcť aj fyzioterapia. Ak nepomôže, možno budete potrebovať operáciu.

6/15 Ischias

Je to bolesť nôh, ktorá pochádza zo zovretého nervu v dolnej časti chrbtice. Môže to byť silný kŕč alebo až silná vystreľujúca bolesť, ktorá sťažuje státie alebo dokonca sedenie. Môže vzniknúť v dôsledku vysunutia platničky, výrastku na stavciv, kŕčov zadných svalov alebo spinálnej stenózy . Pomôcť môžu voľnopredajné lieky proti bolesti alebo fyzioterapia. V horšom prípade je treba uvoľniť zovretý nerv operačne.

7/15 Artritída

Je to opotrebovanie, ktoré postihuje kĺby a spôsobuje bolesť, opuch a stuhnutosť. Keď artróza postihne bedrá, kolená alebo členky, sťaží to chôdzu i každodenné činnosti. Neexistuje žiadny liek, ale môže pomôcť cvičiť a udržať si zdravú hmotnosť. Vyhrievacie vankúšiky alebo ľadové obklady na boľavé kĺby môžu zmierniť bolesť a opuch. Rovnako tak aj voľnopredajné lieky proti bolesti. Jediným riešením je náhrada kĺbu.

8/15 Natiahnutý sval

Sval sa môže natiahnuť pri športe. Bolesť je intenzívna a začína okamžite a oblasť je citlivá na dotyk. Najlepšou liečbou je ľadovať ho studenými zábalmi na 20 minút, niekoľkokrát denne. samozrejme, treba prestať s cvičením, končatinu držať zdvihnutú a odpočívať. Voľne predajné lieky proti bolesti môžu zmierniť bolesť.

9/15 Vymknutie

Je to natiahnutie alebo roztrhnutie väziva, ktoré spája kosti. Časté sú vyvrtnutia členkov . Zranené miesto opuchne a bolí. Najlepším spôsobom liečby je odpočinok, ľad (zabalený do tenkého uteráka asi 20 minút niekoľkokrát denne), kompresia (obviazanie) a podloženie. Je potrebné vylúčiť zlomeninu.

10/15 Svalový kŕč

Keď sa sval náhle stiahne, môže to spôsobiť ostrú bolesť a pod kožou môžete cítiť tvrdú hrču. Kŕče majú tendenciu sa objavovať častejšie, keď starnete, a častejšie sú v lete, ak nepijete dostatok vody. Kŕče zvyčajne zmiznú samy od seba a zvyčajne nie sú znakom žiadneho zdravotného problému, ale ak ich máte často, porozprávajte sa so svojím lekárom.

11/15 Zápal okolia holennej kosti

Stáva sa, že sa svaly a tkanivá okolo holennej kosti zapália, takže vnútorný okraj kosti bolí. Tento problém je bežný medzi ľuďmi, ktorí veľa behajú. k Zápalu môžu viesť aj ploché nohy, stuhnutá klenba alebo nesprávne topánky. Najlepšou liečbou je oddýchnuť si, dať si na ne niekoľkokrát denne studené obklady na 20 minút a v prípade potreby užívať lieky proti bolesti.

12/15 Stresová zlomenina

Ak sa bolesť, ktorá vyzerá ako zápal holene, nezlepší, môžete mať malú trhlinu v holennej kosti. Vzniká, keď sú svaly okolo kosti nadmerne zaťažené a netlmia nárazy pohybu tak, ako by mali. Odpočinok je najlepšou liečbou stresovej zlomeniny.Môže trvať asi 6 až 8 týždňov, kým sa uzdraví. Pred ďalším cvičením sa uistite, že je zlomenina úplne zahojená, aby ste zranenie kosti nezhoršili.

13/15 Tendinitída

Šľachy spájajú svaly s kosťami. Zápal šliach veľmi bolí, najmä keď hýbete kĺbom. Nazýva sa tendinitída a ide o opotrebovanie, ktoré môže postihnúť bedro, koleno alebo členok. Rovnako ako pri vyvrtnutí je najlepším spôsobom liečby odpočinok, chladenie, spevnenie a vypodloženie. Pomáhajú protizápalové lieky proti bolesti, ako je ibuprofén. Samozrejme, treba vylúčiť iné príčiny bolesti.

14/15 Kŕčové žily

Keď sa žily príliš namáhajú, aby dostali krv späť do vášho srdca, rozšíria sa a vznikajú kŕčové žily. Môžete mať pocit ťažkých nôh, nohy môžu byť ťažké, páliť, pulzovať alebo v nich môžete mať kŕče. Častejšie vznikajú, keď starnete, alebo ak máte nadváhu, ste tehotná alebo dlho stojíte alebo sedíte v práci. Okrem sklerotizácie postihných ciev môže pomôcť aj chudnutie, cvičenie alebo nosenie kompresných pančúch.

15 /15 Bolesť stehna

Meralgia paresthetica je nervový problém, ktorý spôsobuje bolestivé pálenie, znecitlivenie alebo mravčenie v hornej časti stehna. Častejšie vzniká, ak ste tehotná, máte nadváhu, nosíte tesné oblečenie alebo máte po operácii zjazvené tkanivo v oblasti slabín. Príznaky môžete zmierniť voľnopredajnými liekmi, ako je acetaminofén alebo ibuprofén. Ak bolesť trvá dlhšie ako 2 mesiace, lekár vám môže odporučiť silnejší liek na predpis.

Súvisiace články

Najčítanejšie