Jasno
-1°
Bratislava
Etela
22.2.2025
V Anglicku transplantovali obličku 8 -ročnému divčatku: Nebude musieť užívať celý život lieky na potláčanie imunity!
Zdielať na

V Anglicku transplantovali obličku 8 -ročnému divčatku: Nebude musieť užívať celý život lieky na potláčanie imunity!

Darcovstvo orgánov je pre mnohýh ľdí jdinou nádejou na záchranu života

Malá Aditi Shankar nebude musieť užívať celoživotné lieky, aby zabránila jej telu odmietnuť orgán. lekári jej "preprogramovali imunitný systém pomocou trnasplantácie kmeňových buniek od darkyne, ktorou je jej mama. Stalo sa to prvýkrát v dejinách medicíny vo Veľkej Británii.

Osemročné dieťa bolo ušetrené od celoživotného užívania liekov, ktoré by zabránili tomu, aby jej telo odmietlo transplantáciu obličky Imunitný systém Aditi Shankarovej bol „preprogramovaný“ po transplantácii kmeňových buniek a výsledkom bolo, že jej telo prijalo darcovskú obličku za svoju, uviedli lekári pre tlačovú agentúru PA. Pretože transplantát kostnej drene a obličky pochádzajú od rovnakého darcu – Aditinej matky – nová oblička funguje bez potreby liekov, ktoré bránia telu odmietnuť darovaný orgán.

Imunosupresíva majú po transplantácii životne dôležitú funkciu a pôsobia tak, že tlmia imunitný systém tela, čo znamená, že každý, kto ich užíva, je okrem iných komplikácií vystavený vyššiemu riziku infekcie. Zvyčajne ich treba brať doživotne, ale Aditi prestala užívať lieky mesiac po operácii vďaka priekopníckej práci lekárov z nemocnice Great Ormond Street Hospital (Gosh) v Londýne . Jej matka Divya povedala tlačovej agentúre PA, že bola „šťastná a hrdá“, že mohla darovať kostnú dreň a jednu zo svojich obličiek svojej dcére.

Aditi až do transplantácie trávila značnú časť svojho času v nemocnici na dialýze,ktorá odstraňuje odpadové produkty a prebytočnú tekutinu z krvi, keď obličky prestanú správne fungovať. Keď dievčatko malo päť rokov, lekári zistili, že má vzácny genetický stav nazývaný Schimkeho imuno-kostná dysplázia, ktorá postihuje imunitný systém a obličky. Prvou liečbou, ktorú Aditi ponúknuli, bola dialýza a musela ju podstúpiť aspoň trikrát týždenne. V marci 2021 jej funkcia obličiek drasticky klesla, ale transplantácia obličky nebola možná, pretože jej imunitný systém bol slabý kvôli ochoreniu.

Tímy pre liečbu obličiek, imunológiu a transplantáciu kmeňových buniek v londýnskej nemocnici spolupracovali s kolegami zo zahraničia a prišli s návrhom liečby. Dievčatko najprv strávilo štyri týždne na jednotke intenzívnej starostlivosti po transplantácii kostnej drene a dialyzovali ju 24 hodín denne. O šesť mesiacov neskôr, v marci 2023, bola Aditi dostatočne zdravá na transplantáciu obličky.

Vrátila sa do školy

Profesor Stephen Marks, špecialista na detské obličky v Gosh, povedal: „Vediem program transplantácie obličiek v nemocnici Great Ormond Street Hospital a pracujem tu už viac ako 25 rokov. Aditi je prvou pacientkou v Spojenom kráľovstve, ktorej bola transplantovaná oblička a po operácii nevyžaduje imunosupresívnu liečbu. Ochorenie jej imunitného systému znamenalo, že nebude môcť podstúpiť transplantáciu obličky. Jej imunitná nedostatočnosť sa musela najprv napraviť tak, že dostala kostnú dreň od mamy. Pretože túto transplatáciu zvládla, jej telo vnímalo potom maminu darovanú obličku ako vlastnú. Mesiac po transplantácii sme jej dokázali vysadiť všetky imunosupresíva, čo znamená, že nepociťuje vedľajšie účinky liekov."

Profesor Marks pokračoval: „Je naozaj skvelé vidieť, že sa vrátila do školy a má vynikajúcu kvalitu života. V marci 2021 sme boli v situácii, keď sme diskutovali o tom, čo bude sňou ďalej.. Teraz už nepotrebuje dialýzu. Má vynikajúci imunitný systém a funkčnú obličku, ktorá vykonáva všetky potrebné funkcie."
Na otázku o možnom využití tejto dvojitej procedúry ostatnými pacientmi dodal: „Všetko v živote, najmä v medicíne, je o pomere rizík a benefitov. Podstúpiť túto dvojitú transplantáciu má oveľa vyššie riziko poškodenia zdravia a tiež smrti, takže vždy musíme zvážiť každý jednotlivý prípad."

Súvisiace články

Najčítanejšie