Zatiahnuté
Bratislava
Malvína
11.1.2025
Experimentálna vakcína obracia rakovinové bunky proti sebe
Zdielať na

Experimentálna vakcína obracia rakovinové bunky proti sebe

Rakovina pľúc je druhou najčastejšu rakovinou Slovákov.

Vedci pracujú na experimentálnej vakcíne proti rakovine, ktorá donúti rakovinové bunky, aby sa zabíjali navzájom.

„Náš tím sledoval jednoduchú myšlienku: vziať rakovinové bunky, premeniť ich na zabijakov rakoviny a vložiť ich do vakcíny,“ povedal MD Khalid Shah, ktorý vedie tím na Harvard Medical School a Brigham and Women's Hospital.

„Naša experimentálna vakcína používa nádorové bunky upravené tak, aby na ostatné rakovinové bunky pôsobili toxicky rakoviny a zároveň uľahčili imunitnému systému zacielenie a zapamätanie si rakoviny v budúcnosti,“ 

Počiatočné výsledky proti rakovine mozgu u myší boli sľubné. Štúdia bola zverejnená tento týždeň v časopise Science Translational Medicine. Väčšina doteraz vyvíjaných vakcín proti rakovine zvyčajne lieči existujúce rakoviny alebo zabraňuje ich návratu. Ale v novom výskume vedci udržiavajú rakovinové bunky nažive a upravujú ich. Bunky potom produkujú látky, ktoré zabíjajú nádory a tvoria proteíny, ktoré pomáhajú telu vyvinúť imunitu proti rakovine.

„Vyvíjame teraz ďalšiu generáciu autológnych a alogénnych inžinierskych vakcín na báze nádorových buniek. Dúfame, že dokážu v budúcnosti zabrániť progresii nádoru, recidíve a metastázam,“ povedal Shah.

Vedci dúfajú, že ich výsledky, hoci len počiatočné, by mohli viesť k liečbe a prevencii mnohých nádorov v celom tele. Klinické testy ich vakcíny by mohli prísť o tri až päť rokov. Vyvíjajú sa ďalšie vakcíny, vrátane niektorých založených na mRNA technológii, podobných ako boli vakcíny proti COVID-19.

Súvisiace články

Najčítanejšie