mRNA vakcína proti rakovine kože znižuje riziko recidívy alebo úmrtia na polovicu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Slovensko konečne kategorizuje niektoré moderné lieky
Farmaceutické firmy Moderna a Merck pracujú na personalizovanej vakcíne proti rakovine, ktorá je navrhnutá tak, aby pripravila imunitný systém tela, tak,aby dokázalo odpovedať na špecifický typ rakovinového nádoru danej osoby. Odborníci z Inštitútu pre výskum rakoviny v Londýne (ICR) opísali výsledky ako „vzrušujúce“ a uviedli, že takéto vakcíny vykazujú veľký potenciál pri zlepšovaní liečby rakoviny.
Moderna a Merck uviedli, že pichnutie vpichnutie mRNA-4157/V940 vakcín v kombinácii s imunoterapeutickým liekom Keytruda viedlo k 44% zníženiu rizika návratu rakoviny alebo smrti v porovnaní so samotnou Keytrudou u pacientov s melanómom v treťom a štvrtom štádiu. Povedali, že výsledky sú prvým dôkazom účinnosti liečby rakoviny mRNA v randomizovanej klinickej štúdii. Firmy teraz oslovia regulačné úrady s výsledkami a spustia tretiu fázu skúšania, ako aj rýchle rozšírenie lieku na iné typy rakoviny.
Stephane Bancel, výkonný riaditeľ spoločnosti Moderna, povedal: „Dnešné výsledky sú pre oblasť liečby rakoviny veľmi povzbudivé. mRNA technológia bola použitá pri očkovaní na Covid-19 a teraz sme vôbec prvýkrát preukázali, že má výsledky na výsledky v randomizovanej klinickej štúdii s melanómom. Začneme ďalšie štúdie melanómu a iných foriem rakoviny s cieľom priniesť pacientom skutočne individuálnu liečbu rakoviny. Tešíme sa na zverejnenie celého súboru údajov a zdieľanie výsledkov na nadchádzajúcej onkologickej lekárskej konferencii."
mRNA-4157/V940 je navrhnutá tak, aby stimulovala imunitnú odpoveď pomocou T buniek na základe jedinečného mutačného zloženia pacientovho nádoru. Keytruda je imunoterapia, ktorá pôsobí tak, že zvyšuje schopnosť imunitného systému tela pomáhať pri detekcii a boji proti rakovinovým bunkám.
Alan Melcher, profesor translačnej imunoterapie na Inštitúte pre výskum rakoviny v Londýne a čestný konzultant onkológ v Royal Marsden NHS Foundation Trust, povedal: „Niet pochýb, je to veľmi vzrušujúce. Tieto výsledky ukazujú,že je možné vyrobiť a dodať personalizované vakcíny na liečbu rakoviny a že vakcína môže byť prínosom pre súčasné liečby. Tieto výsledky stanovujú, že táto komplexná technológia je realizovateľná. Sú to však ešte skoré výsledky a ešte sme nevideli úplné údaje. Štúdia je relatívne malá a prínosy vakcín proti melanómu a potenciálne iným rakovinám musia byť ďalej testované vo väčších štúdiách a iných typoch rakoviny. Bude tiež dôležité zistiť, či vakcína skutočne vyvolala imunitnú odpoveď proti nádoru, čo predpokladám, že bude testované pomocou vzoriek tkaniva a krvi odobraných od pacientov v tejto štúdii."
Doktorka Juanita Lopez, klinická výskumníčka z ICR a lekárska onkologička v Royal Marsden, povedala: „Je to prvýkrát, čo sme videli personalizovanú vakcínu proti rakovine spolu so štandardnou imunoterapiou, ktorá znižuje pravdepodobnosť návratu rakoviny v roku pacientov s počiatočnými štádiami rakoviny kože. Ak dokážeme využiť silu imunity na špecifické vyhľadanie, rozpoznanie a zničenie rakovinových buniek majú tieto personalizované vakcíny proti rakovine veľký potenciál na zlepšenie výsledkov liečby rakoviny.“