Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Dobroslav
15.1.2025
Nová štúdia ukázala, že multivitamíny môžu zlepšiť pamäť u starších ľudí
Zdielať na

Nová štúdia ukázala, že multivitamíny môžu zlepšiť pamäť u starších ľudí

Archívna reportáž

Stále sa skúma, čo vplýva na poškodzovanie mozgu-

Nová štúdia naznačuje, že denné užívanie multivitamínov pokles mozgových funkcií súvisiacich s vekom!

Milióny ľudí užívajú multivitamíny každý deň. Niektorí veria, že ide o akúsi "poistku" pre prípad, že by v ich strave chýbala nejaká dôležitá živina. Iní veria, že multivitamíny odvrátia choroby tým, že posilnia imunitu, zlepšia zdravie mozgu alebo regulujú metabolizmus. V reklamách na ttieto výživové doplnky sa síce spomína široké spektrum zdravotných výhod užívania, no väčšina z nich ponúka málo alebo žiadne dôkazy na podporu týchto tvrdení.

Výskum o zdravotných výhodách užívania multivitamínov je totiž dosť rozporuplný. Tento rok napríklad americká pracovná skupina preskúmala 90 najlepších dostupných štúdií o doplnkoch a vitamínoch a dospela k záveru, že tieto produkty neochránili zdravých dospelých ľudí s nedostatkom výživy pred kardiovaskulárnymi chorobami, rakovinou, alebo smrťou zo všetkých príčin.

Môže výskum rôznych dávok, kombinácií doplnkov alebo rôznych skupín populácií viesť k inému záveru? Podľa novej štúdie zameranej na pamäť a funkciu mozgu by to tak mohlo byť.

Môže denné užívanie multivitamínov zlepšiť funkciu mozgu u starších ľudí?

Naše súčasné možnosti na zlepšenie zdravia mozgu sú obmedzené. Napríklad pravidelné cvičenie, optimálna hmotnosť a zdravá strava môžu zlepšiť kardiovaskulárne zdravie a znížiť riziko určitých typov demencie, ako je napríklad demencia spôsobená mŕtvicou. Okrem týchto režimových opatrení neexistujú žiadne dostupné lieky, doplnky alebo liečebné postupy, ktoré by spoľahlivo zlepšovali funkciu mozgu z dlhodobého hľadiska, napriek tomu, že reklamy tvrdia opak.

To je dôvod, prečo výskumníci naďalej skúmajú, či by sa niektoré potraviny alebo doplnky mohli ukázať ako účinné. V nedávnej štúdii publikovanej v Alzheimerovej chorobe a demencii bolo viac ako 2 200 dobrovoľníkov vo veku 65 rokov a starších náhodne rozdelených, tak, že dostávali kakao alebo placebo, multivitamín alebo placebo alebo kakao aj multivitamín počas troch rokov. Multivitamín vybraný pre túto štúdiu bol Centrum Silver, ktorý obsahuje 27 vitamínov, minerálov a iných živín v rôznych množstvách. Keď sa na konci testu analyzovali kognitívne testy, u tých, ktorí dostávali kakao, sa nepreukázalo žiadne zlepšenie. Ale tí, ktorí mali užívať multivitamín, mali lepšie výsledky v testoch. Analyzovala sa ceková funkcia mozgu, (najmä u ľudí s kardiovaskulárnym ochorením), pamäť, výkonná funkcia (úlohy ako plánovanie dopredu alebo zapamätanie si pokynov). Na základe týchto zistení vedci odhadli, že trojročné užívanie multivitamínov by mohlo spomaliť pokles mozgových funkcií súvisiaci s vekom až o 60 %.

Účastníci štúdie boli väčšinou belosi (89 %), mali priemerný vek 73 rokov a viac ako polovicu tvorili ženy (60 %). Boli sledovaní iba tri roky. Išlo však o randomizovanú, dvojito zaslepenú štúdiu- táto forma štúdie sa považuje za najsilnejší dizajn štúdie.

Mali by sme všetci užívať multivitamíny?

Táto štúdia sama osebe nestačí na to, aby navrhla rutinné používanie multivitamínov pre ľudí všetkých vekových kategórií. Môže sa ukázať, že prínosy pre starších dospelých pozorované v tejto štúdii boli spôsobené nedostatkom určitých živín medzi niektorými účastníkmi štúdie. Nedá sa to zistiť, pretože vieme, či je to pravda, pretože to nebolo súčasťou štúdie.

Podľa vedcov sa tiež môže ukázať, že tieto prínosy sú príliš malé na to, aby spôsobili veľký rozdiel v reálnom živote, alebo časom ubúdajú alebo nemajú žiadny vplyv na prevenciu bežných typov demencie. Navyše existuje skoršia randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia, ktorá bola v skutočnosti väčšia a dlhodobejšia: tá nezistila žiadne zlepšenie funkcie mozgu u mužov vo veku 65 rokov a starších užívajúcich multivitamíny.

Súvisiace články

Najčítanejšie