Tieto údaje o zdraví Slovákov vás šokujú: Až 25 000 úmrtiam ročne by dalo predísť zmenou životného štýlu!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Obezita zvyšuje riziko predčasného úmrtia.
Približne polovicu všetkých úmrtí na Slovensku totiž možno pripísať rizikovým faktorom životosprávy, ako sú nezdravé stravovanie, nízka fyzická aktivita či fajčenie. Ide o zhruba 25-tisíc úmrtí ročne, ktorým by bolo možné predísť, ak by pacienti žili zdravší život.
Rovnako alarmujúce je, že viac ako polovica Slovákov, ktorí sa liečia na kardiovaskulárne ochorenia, vysoký cholesterol či cukrovku neužíva svoje lieky podľa odporúčaní lekára. Aj preto vzniká pri príležitosti Svetového dňa srdca v spolupráci s odbornými lekárskymi spoločnosťami nová iniciatíva Zdravie máš len jedno, ktorá chce prispieť k nevyhnutnej osvete a zmene v tejto oblasti.
Slovensko je na popredných miestach v rebríčkoch zlej životosprávy
Zo štúdie Nevyužitý potenciál stravy, fajčenia a konzumácie alkoholu na Slovensku, za ktorou stoja slovenskí analytici na čele s Martinom Smatanom, vyplýva, že až 26 % všetkých úmrtí na Slovensku v roku 2019 mali na svedomí diétne riziká ako nízky príjem ovocia, zeleniny, vlákniny a vysoká spotreba soli a cukru. Úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia z dôvodu nezdravého stravovania je na Slovensku o 140 % vyššia, ako je priemer krajín EÚ.
„V porovnaní 47 európskych krajín, čo sa úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia týka, z dôvodu zlého stravovania alebo inak povedané z dôvodu diétnych rizík je Slovensko na siedmom najhoršom mieste. Spotreba cukru sa u nás medzi rokmi 2000 až 2018 zdvojnásobila. Slovensko je v nej spomedzi 38 krajín OECD na 5. mieste, čím sme prekonali už aj USA,“ vysvetľuje analytik Martin Smatana.
Slovensku patrí nelichotivé miesto aj v podiele obyvateľov, ktorí denne fajčia. Tých je aktuálne približne pätina z celej populácie, pričom v počte nefajčiarov zaostávame za susediacim Českom a Poľskom.
Vysoký krvný tlak a cholesterol sa týkajú miliónov Slovákov
Kardiovaskulárne ochorenia, ktoré vo významnej miere vyvolávajú uvedené faktory životného štýlu, sú najčastejšou príčinou úmrtí Slovákov a Sloveniek. Dáta zo Zdravotníckej ročenky NCZI za rok 2020 potvrdzujú, že dosahujú úroveň už 46 % spomedzi všetkých úmrtí. V porovnaní s priemerom za ostatných päť rokov zomrelo v roku 2020 z týchto príčin až o 1600 ľudí viac a tento trend narastá.
„Jedným z najviac rizikových faktorov, ktorý vedie k závažným kardiologickým komplikáciám a následne predčasným úmrtiam, je artériová hypertenzia, teda vysoký krvný tlak. Na Slovensku sa týka až dvoch miliónov ľudí a približne pol milióna z nich o tom vôbec nevie. Práve preto je hypertenzia taká zradná,“ hovorí MUDr. Anna Vachulová, PhD., prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti, kardiologička z NÚSCH a Kardiologickej kliniky LF UK, ktorá potvrdzuje, že artériovú hypertenziu u pacienta v značnej miere ovplyvňujú aj faktory životosprávy. „Rizikoví sú najmä ľudia v strednom veku, ktorí si buď nemerajú vysoký krvný tlak alebo odďaľujú jeho liečbu. Každý by si mal uvedomiť, že artériová hypertenzia je progredujúce ochorenie. Keď nie je liečené, môže spôsobiť poškodenie mnohých životne dôležitých orgánov - nielen srdce, mozog, cievy, ale aj obličky a oči,“ dopĺňa MUDr. Vachulová.
Až zhruba 20-tisíc spomedzi všetkých kardiovaskulárnych úmrtí súvisí zároveň s ochorením ateroskleróza, teda kôrnatením ciev, ktoré sa spája aj so zvýšeným, tzv. „zlým“ LDL cholesterolom. Predpokladá sa, že zvýšené hladiny LDL cholesterolu má približne tretina Slovákov. Zníženie hladiny LDL cholesterolu o každý 1 mmol/L znamená pritom pre pacienta zníženie rizika vzniku srdcového infarktu či cievnej mozgovej príhody až o 23 %.
Rozmáha sa epidémia obezity
S odvrátiteľnými úmrtiami bojujú nielen odborníci z oblasti kardiológie a hypertenziológie ale aj obezitológie a diabetológie. Obezita je čoraz pálčivejší problém, s ktorým sa môžu spájať desiatky až stovky ďalších pridružených ochorení, končiacich nezriedka smrťou. „Ide nielen o ochorenia ako cukrovka 2. typu, vysoký krvný tlak, infarkty a cievne mozgové príhody, ale aj nádorové ochorenia, Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu a v súčasnosti aj komplikácie spojené s infekciou COVID-19. Obezita je závažná chronická choroba, ktorá významne zhoršuje kvalitu života, zapríčiňuje vyššiu chorobnosť a skracuje dĺžku života,“ uvádza doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD, MPH, prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie (SOA), špecialistka pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy z Biomedicínskeho centra SAV. Jednou z najrizikovejších kombinácií je obezita spojená s diabetom 2. typu. Obezita a nadhmotnosť patrí v Európe medzi najčastejšie príčiny vzniku cukrovky 2. typu. Až 90 % diabetikov 2. typu má zároveň nadhmotnosť alebo obezitu.
Samotnou obezitou pritom trpí celá štvrtina Slovákov a Sloveniek. Veľkým problémom je aj miera obezity u mladistvých, ktorá sa za ostatné dve dekády v dôsledku dramatickej zmeny životného štýlu zdvojnásobila. Obézny je už každý šiesty dospievajúci človek na Slovensku. Podľa odborníkov zo SOA je základom manažmentu pri obezite úprava životného štýlu, ktorá zahŕňa najmä úpravu výživy a stravovacích návykov, pravidelnú pohybovú aktivitu a psychologické poradenstvo. „Aby bola liečba pacienta s obezitou úspešná, je potrebná jeho motivácia, ochota spolupracovať a investovať do zmeny životného štýlu čas a energiu,“ dodáva doc. MUDr. Fábryová.
Hrozivé údaje o zdraví Slovákov:
- 25-tisíc úmrtiam ročne by bolo možné predísť, ak by sme žili zdravší život
- Až pätina celej populácie na Slovensku sú fajčiari, ktorí denne fajčia
- Ať štvrtina Slovákov má nadhmotnosť alebo obezitu, až 90 percent diabetikov je obéznych
- Až 46 percent všetkých úmrtí majú na svedomí kardiovskulárne ochorenia a ľudí, ktorí zomierajú kvôli problémom so srdcom a cievami je stále viac - je to o 140 percent viac ako v ostatných krajinách EÚ!