Chcete predísť alergii u dieťaťa ? Skoncujte s fajčením a ak je to možné, pol roka dojčite!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zbaviť sa fajčenia je zásadné opatrenie.
Každý tretí človek na Slovensku je alergik, medzi pacientami je i mnoho detí. Ako môžete šance svojho potomka na život bez alergií zvýšiť?.
Rizikom sú morské plody aj vajcia
Potravinové alergie majú rozmanité prejavy, počnúc žihľavkou a končiac životu nebezpečným anafylaktickým šokom. Zvlášť pravdepodobný je vznik tejto precitlivenosti vtedy, ak má dieťa rodičov alebo súrodencov alergikov. Medzi najbežnejšie spúšťače problémov patria:
orechy,
arašidy,
kravské mlieko,
vajcia,
sója,
pšenica,
ryby a morské plody.
Vyhýbanie sa týmto alergénom počas tehotenstva alebo dojčenia nijako riziko rozvoja alergie neznižuje. Dojčenie samotné však v predchádzaní alergií svoje nezastupiteľné miesto má - odporúča sa aspoň do 4 až 6 mesiacov veku dieťaťa. Spolu s materským mliekom získava dojča aj protilátky z matkinho tela. Je tak odolnejšie okrem iného aj voči infekciám dýchacej sústavy, ktoré môžu byť spúšťačom astmy.
Jedálny lístok obohacujte postupne
Medzi 4. a 6. mesiacom dieťaťa môžete pozvoľna zavádzať pevnú stravu vo forme zeleninových alebo ovocných výživ a cereálií. Pokiaľ sa neobjavia žiadne problémy, skúšajte postupne aj mlieko, vajcia a ďalšie potenciálne alergény- toto obdobie je takzvným tolerančným oknom, ich dlhším odkladaním naopak nebezpečenstvo vzniku alergie zvyšujete. Do jedálnička zaraďujte nové potraviny jednu po druhej. Ideálne raz za 3 až 5 dní. Pokiaľ dôjde k nepríjemnej reakcii, môžete tak pomerne ľahko určiť, čo ju zavinilo.
Rozlúčte sa s fajčením aj s roztočmi
Či už chcete zamedziť vzniku precitlivenosti, alebo už doma malého alergika máte, rozhodne je dobré zvládnuť zopár opatrení, ktoré udržia roztoče na uzde. Používajte pre alergény nepriepustnú posteľnú bielizeň a perte ju v horúcej vode každý týždeň. Zbavte sa kobercov a čalúneného nábytku, prinajmenšom v detských izbách. Úloha kontaktu so zvieratami pri rozvoji alergie stále nie je jasná. Novšie štúdie naznačujú, že prítomnosť maznáčika v domácnosti (najmä mačky alebo psa) počas raného detstva nebezpečenstvo vzniku týchto problémov znižuje. Ak si nie ste istí, poraďte sa s lekárom. Čomu by ste sa rozhodne mali vyhnúť ako počas tehotenstva, tak po narodení dieťaťa, je tabakový dym. Pobyt v tomto dyme zvyšuje u dieťaťa riziko rozvoja astmy a ďalších ochorení dýchacích ciest.
4 tipy na predchádzanie alergiám
- Dojčite najmenej 4 až 6 mesiacov.
- Pevnú stravu zavádzajte pozvoľna. Najskôr menej rizikové potraviny, postupne skúšajte aj možné alergény, neotáľajte však s tým do vyššieho veku.
- Zbavte sa roztočov.
- Nefajčite a nevystavujte dieťa cigaretovému dymu
Alergológ profesor MUDr.Mioš Jesňák hovorí o predchádzaní alergiám v podcaste od 9,40 min.