Probiotiká: Potrebujeme ich vôbec a aké si vybrať?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Množstvo probiotík v potravinách klesá.
Probiotiká sú živé baktérie, ktoré priaznivo ovplyvňujú zdravie človeka. Väčšinou sú ľudského pôvodu, výnimku tvorí kvasinka Saccharomyces boulardii, ktorá pochádza z tropického ovocia liči.
Čo sú probiotiká?
Probiotiká sú živé baktérie, ktoré priaznivo ovplyvňujú zdravie človeka . Väčšinou sú ľudského pôvodu, výnimku tvorí kvasinka Saccharomyces boulardii, ktorá pochádza z tropického ovocia liči.
Prebiotiká sú akousi potravou pre probiotiká. Ide o vlákninu, ktorá nie je rozkladaná tráviacimi enzýmami, ale baktériami hrubého čreva, napr. inulín, pektín.
Pojem synbiotiká zahŕňa zmes probiotík a prebiotík.
Je nutné užívať probiotiká?
Súčasná legislatíva povoľuje len veľmi nízky obsah baktérií (či už prospešných alebo tých zlých) v potravinárskych výrobkoch. Výnimku tvoria kyslé mliečne výrobky, kde je naopak stanovený limit pre minimálny počet baktérií na gram či mililiter výrobku. Inak je ale v potravinách oveľa menej probiotík ako predtým, keď sa jedlo viac čerstvých potravín.
V akých potravinách môžeme probiotiká nájsť?
Všeobecne vo všetkých, kde dochádza ku kvaseniu. V kyslých mliečnych výrobkoch (jogurty, jogurtové mlieka, kefíry), v kvasenej zelenine (kapusta, uhorky, červená repa), kvasniciach, ale aj v nepasterizovanom pive, mušte, burčiaku.
Konzumácia týchto potravín je dobrá na udržanie správnej funkcie čriev. S konzumáciou piva a burčiaka však opatrne! Pokiaľ ale dôjde k narušeniu rovnováhy črevných baktérií a k následným črevným problémom, je lepšie siahnuť po probiotikách z lekárne.
Ako vybrať probiotikum?
- V lekárni je v ponuke množstvo probiotík. Ako sa v nich ale vyznať a aké probiotiká zvoliť? Najskôr si vyberte vhodnú liekovú formu. Probiotiká sú najčastejšie dostupné vo forme kapsúl. Pre deti sú potom k dispozícii aj varianty v kvapkách, prášky na rozpustenie vo vode, cmúľacie pastilky, či dokonca aj medvedíky. Niektoré probiotické kapsule je možné vysypať do nápoja a potom vypiť.
- Doležité je skontrolovať si množstvo baktérií v jednej dávke. Aby sa prejavil liečebný efekt probiotík, denná dávka pre dospelého by mala byť 10 až 20 miliárd živých baktérií, pre deti 5 – 10 miliárd. Počty baktérií bývajú značené v jednotkách CFU (colony forming units – jednotiek tvoriacich kolónie). Niektoré preparáty sú síce lacnejšie, ale aby ste sa dostali na odporúčanú dennú dávku probiotík, musíte ich brať až trikrát denne. Tento prípravok teda využívate rýchlejšie a vo výsledku neušetríte.
- Sledujte, či prípravok obsahuje aj prebiotikum. To je potravou pre baktérie a tie vám potom v zažívacom trakte vydržia dlhšie. Najčastejšie pridávaným prebiotikom je inulín získavaný z čakanky. Prebiotikum je možné dokúpiť aj samostatne.
- Pred kúpou si skontrolujte aj expiráciu. Baktérie, aj keď sú uchovávané za odporúčanej teploty, časom umierajú a ich obsah v preparáte klesá. Niektorí výrobcovia dokonca udávajú obsah baktérií garantovaný nie na začiatku, ale na konci expirácie.