Prečo nepiť ľadovú vodu v horúcom počasi? Môžete stratiť vedomie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pitie väčšieho množstva vody v horúcom alebo vlhkom počasí pomáha znižovať telesnú teplotu a nahrádza vodu stratenú potením. Studená voda môže byť vhodná pre športovcov, ľuďom vyčerpaným z tepla však môže spôsobiť mdloby. Viete prečo?
Niektoré výskumy zistili, že studená voda môže výrazne spomaliť zvýšenie telesnej teploty počas cvičenia.Gastroenterológ Dr. Brian Weiner z Cleveland Clinic, ktorý roky študuje vhodnú teplotu vody na pitie, nedávno pre denník The Washington Post vysvetlil , že to môže byť spôsobené tým, že krvné cievy v ústach a hornom pažeráku, ktoré sú vystavené studenej vode a ľadu, ochladzujú krv, ktorá potom cirkuluje po celom tele. Studená voda z vodovodu podľa neho zrejme rýchlejšie ochladzuje športovcov a studené nápoje sú pre nich lepšie ako nápoje izbovej teploty alebo teplé nápoje.
„Ukazuje sa, že potenie sa zastaví skôr, ako sa tekutina môže úplne vstrebať do tela. Existuje nejaký druh reflexu, ktorý funguje na základe príjmu tekutín, a štúdie ukázali, že sa viac prejavuje pri studenej vode z vodovodu,“ povedal Weiner. Veľmi studená voda však nemusí byť ideálna pre každého Odborníci tvrdia, že ľudia, ktorí trpia vyčerpaním z tepla, by mali piť vodu s teplotou blízkou izbovej. Príčinou sú možné nervové reakcie na studené nápoje.
Záchranár doktor Harry Emmerich, pre web WMDT povedal , že veľmi studená voda je pre tráviaci systém ťažko zvládnuteľná a môže spôsobiť kŕče pažeráka, ktoré zapríčinia bolesti na hrudníku a brušné kŕče. Okrem toho sa vyskytuje aj pocit „zamrznutia mozgu“.
„Je to niečo ako zmrazenie mozgu, keď si dáte ľadovú drť. Medzi telesnou teplotou pri vyčerpaní z tepla a teplotou ľadovo studenej vody, je taký výrazný rozdiel, že to spôsobí kŕče, pokles srdcovej frekvencie a pokles teploty krvi,“ povedal. Pri vyčerpaní z tepla pitie ľadovej vody síce nespôsobí mozgovú príhodu, môže však spôsobiť stratu vedomia.
„Existujú správy o zriedkavých prípadoch, keď ľudia po konzumácii studených nápojov omdleli. Studená ľadová voda sa dostáva do pažeráka a žalúdka a pozdĺž pažeráka a žalúdka sa nachádzajú nervy známe ako blúdivé nervy.Tieto nervy sa môžu aktivovať, vyslať signál do mozgu a v skutočnosti spôsobiť, že človek na chvíľu stratí vedomie.“