Bomba v hlave: Koho ohrozuje mozgová aneuryzma?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Aneuryzma je jednou z príčin cievnej mozgovej príhody
Aneuryzma mozgu je slabé miesto v stene krvnej cievy vo vnútri mozgu, ktoré môže niekedy prasknúť a spôsobiť krvácanie do mozgu. Koho ohrozuje a ako ju spoznať?
Predstavte si ju ako miesto na balóniku, kde je najviac natiahnutý a najtenší. Aneuryzma mozgu je také "slabé miesto" na mozgovej cieve. Táto oblasť krvnej cievy sa opotrebuje neustálym prietokom krvi a vyduje sa, takmer ako bublina.
Môže dorásť do veľkosti malej bobule. Hoci pojem "aneuryzma mozgu" znie desivo, väčšina z nich nespôsobuje príznaky ani zdravotné problémy a ľudia s nimi bez problémov žijú. Mnohé sa vôbec nezistia alebo pri náhodonmom vyšetrení mozgu z iného dôvodu. V zriedkavých prípadoch sa však aneuryzmy môžu zväčšiť, presakovať alebo prasknúť. Krvácanie do mozgu, známe ako hemoragická mŕtvica, je vážne ľudia, ktorí ho utrpia, potrebujú okamžitú lekársku pomoc.
Existujú rôzne typy aneuryziem:
Vakové aneuryzmy sú najbežnejším typom mozgovej aneuryzmy. Vystupujú z cievy do kopulovitého tvaru. Sú spojené s tepnou úzkym „krkom“.
Fusiformné aneuryzmy nie sú také bežné ako vakové aneuryzmy. Nevyťahujú sa do kupolovitého tvaru. Namiesto toho vytvárajú rozšírené miesto v cieve.
Aké sú príznaky prasknutej aneuryzmy?
Sú to vlastne príznaky náhleho krvácania do mozgu
- Intenzívna bolesť hlavy , ktorá sa objaví náhle
- Strata vedomia
- Nevoľnosť a zvracanie
- Ospalosť
- Strata rovnováhy,problémy s chôdzou a normálnou koordináciou pohybu
- Stuhnutý krk
- Rozšírené zrenice
- Citlivosť na svetlo
- Náhle rozmazané alebo dvojité videnie
- Ovisnutý kútik úst a viečko
- Zmätok alebo problémy s duševným povedomím
- Záchvat
Náhla a intenzívna bolesť hlavy môže byť tiež znakom presakujúcej aneuryzmy (sentinelové krvácanie). Môže to byť varovný signál, že čoskoro dôjde k úplnému prasknutiu. Hoci mozgové aneuryzmy zvyčajne nevykazujú príznaky, môžu tlačiť na mozog a nervy, keď sa zväčšujú.
Prečo aneuryzmy vznikajú?
Mozgové aneuryzmy sa zvyčajne vyvíjajú, keď ľudia starnú, stávajú sa bežnejšími po 40. roku života. Niekedy však defekt krvných ciev môže byť vrodený. Ženy majú vyšší výskyt aneuryziem ako muži. Aneuryzmy sa zvyknú vytvárať na miestach, kde sa cievy rozvetvujú, pretože tie úseky bývajú slabšie. Najčastejšie sa nachádzajú v spodnej časti mozgu.
Prečo môže aneuryzma prasknúť?
Vysoký krvný tlak. Je to najbežnejší faktor, ktorý vedie k prasknutiu mozgovej aneuryzmy.
Zdvíhanie ťažkých predmetov alebo fyzická námaha. Mozgová aneuryzma môže prasknúť v dôsledku tlaku pri zdvíhaní alebo namáhaní.
Silné emócie. Rozrušenie alebo hnev môže to zvýšiť krvný tlak a viesť k prasknutiu aneuryzmy.
Lieky. Najmä tie na riedenie krvi, ale aj lieky na chudnutie a amfetamíny, môžu spôsobiť krvácanie z aneuryzmy. Problém je tiež užitie drogy -kokaín či extáza
Komu hrozí aneuryzma?
Rizikové faktory mozgovej aneuryzmy sú:
- Fajčenie a vysoký krvný tlak - najvážnejšie rizikové faktory mozgovej aneuryzmy.
- Ateroskleróza - ochorenie, pri ktorom sa tuk hromadí v stenách tepien (krvné cievy, ktoré dodávajú krv bohatú na kyslík do celého tela)
- Choroby postihujúce krv alebo cievy:
- Poruchy spojivového tkaniva, ako je Ehlersov-Danlosov syndróm
- Polycystické ochorenie obličiek
- Zranenie alebo trauma hlavy
- Infekcia
- Rakovina alebo nádory v hlave a krku
- Vrodené abnormality ciev
- Rodinná anamnéza mozgových aneuryziem
- Užívanie alkoholu , najmä nadmerné pitie
- Zneužívanie drog- stimulantov ako kokaín alebo amfetamíny