Jasno
35°
Bratislava
Miloslav
3.7.2025
Vedci tvrdia, že jednorazové elektronické cigarety sú ešte toxickejšie ako tradičné cigarety
Zdielať na

Vedci tvrdia, že jednorazové elektronické cigarety sú ešte toxickejšie ako tradičné cigarety

V jednorazových elektronických cigaretách sa našli olovo a ďalšie škodlivé kovy spojené s rakovinou Vedci v stredu varovali, že jednorazové elektronické cigarety , ktoré sú obľúbené u tínedžerov, sú toxickejšie ako tradičné cigarety.

Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Davise zistili, že po niekoľkých stovkách potiahnutí niektoré vapepody a iné elektronické cigarety vypúšťajú vyššie množstvo toxických kovov ako tradičné cigarety . Jedna z elektronických cigariet, ktoré skúmali, uvoľnila počas dňa viac olova ako takmer 20 balení tradičných cigariet. Ukázalo sa, že u ľudí vystavenie olovu vedie k reprodukčným problémom , vysokému krvnému tlaku, hypertenzii, nervovým poruchám, bolestiam svalov a kĺbov a problémom s pamäťou a koncentráciou u dospelých. U detí môže viesť k problémom so sluchom, spomalenému rastu, bolestiam hlavy, problémom s učením a správaním, zníženému IQ a poškodeniu mozgu a nervového systému.

 Vysoké množstvá olova 

„Naša štúdia zdôrazňuje skryté riziko týchto nových a populárnych jednorazových elektronických cigariet – s nebezpečnými hladinami neurotoxického olova a karcinogénneho niklu a antimónu – čo zdôrazňuje potrebu naliehavého presadzovania právnych obmedzení ich predaja, najmä mladistvým,“ uviedol vo vyhlásení Brett Poulin, odborný asistent na katedre environmentálnej toxikológie Davisovej univerzity . „Tieto riziká nie sú len horšie ako pri iných elektronických cigaretách, ale v niektorých prípadoch horšie ako pri tradičných cigaretách.“

Poulin bol hlavným autorom zistení, ktoré boli publikované v časopise ACS Central Science. Aby dospeli k týmto záverom, vedci analyzovali kovy a prvky, ktoré vykazujú vlastnosti kovov, v siedmich typoch jednorazových elektronických cigariet od troch najpopulárnejších značiek v USA. Medzi značky, ktoré uviedli, patrili Esco Bar, FLUM Pebble a ELFBAR.

Výskumníci aktivovali elektronické cigarety a z každého testovaného zariadenia vytvorili 500 až 1 500 potiahnutí. Autori zistili, že niektoré zariadenia vyžarovali „prekvapivo vysoké“ koncentrácie olova a antimónu, že hladiny chrómu, niklu a antimónu sa zvyšovali s rastúcim počtom potiahnutí a že väčšina testovaných jednorazových elektronických cigariet uvoľňovala do pár výrazne vyššie množstvo kovov a metaloidov ako staršie a znovu naplniteľné vaporizéry.

Čo spôsobujú ťažké kovy? 

Antimón sa používa v spomaľovačoch horenia, chróm sa používa pri výrobe nehrdzavejúcej ocele a nikel sa používa v spotrebičoch a nabíjateľných batériách. Antimón je nebezpečná látka, ktorá môže spôsobiť závraty, nevoľnosť, vracanie, poškodenie pečene a obličiek a dieru v ušnom bubienku. Expozícia chrómu je tiež spojená s poškodením obličiek a pečene, ako aj s rakovinou dýchacích ciest a tiež s poškodenými ušnými bubienkami. Nikel môže spôsobiť rôzne vedľajšie účinky na ľudské zdravie, ako sú alergie, kardiovaskulárne a obličkové ochorenia, pľúcna fibróza a rakovina pľúc a nosa . V elektronických cigaretách sa nachádzajú aj ďalšie chemikálie, ktoré môžu tiež spôsobiť rakovinu.

Potom výskumníci rozobrali zariadenia v nádeji, že vystopujú zdroje kovov. Vedci varovali, že jednorazové elektronické cigarety alebo vapepody sú toxickejšie ako tradičné cigarety. Jedna z elektronických cigariet, ktoré skúmali, uvoľnila počas dňa viac olova ako takmer 20 balení tradičných cigariet. Všimli si, že komponenty v niektorých zariadeniach, ktoré boli vyrobené zo zliatiny olovnatého bronzu, sa vylúhovali do e-liquidov v náplniach a že nikel sa uvoľňoval z vykurovacích špirál. Antimón sa nachádzal aj v nepoužitých e-liquidoch.

„Zistili sme, že tieto jednorazové zariadenia už obsahujú toxíny prítomné v e-liquide alebo sa vo veľkej miere uvoľňujú zo svojich zložiek do e-liquidov a nakoniec sa prenášajú do dymu,“ vysvetlil Mark Salazar, doktorand v Poulinovom laboratóriu a prvý autor štúdie.

U bežných používateľov mali výpary z troch zariadení hladiny niklu a z dvoch zariadení hladiny antimónu, ktoré prekročili limity rizika rakoviny. Štyri zo zariadení mali emisie niklu a olova, ktoré prekročili prahové hodnoty zdravotného rizika pre choroby okrem rakoviny, ako sú neurologické poškodenia a respiračné ochorenia.

Používanie elektronických cigariet sa spája aj s vážnym poškodením pľúc, pričom podľa Yale Medicine bolo medzi letom 2019 a februárom 2020 hlásených v USA viac ako 2 800 hospitalizácií a 68 úmrtí .

Webová stránka ELFBAR uvádza, že nie je dostupný v USA a FLUM je nelegálny podľa kalifornského zákazu maloobchodného predaja príchutí. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) doteraz schválil 34 elektronických cigariet a zariadení s príchuťou tabaku a mentolu .

Zástupcovia výrobcov vyhlásili,  že elektronické cigarety nie sú bezrizikové, ale sú všeobecne uznávané ako nástroje na znižovanie škôd pre fajčiarov a ponúkajú alternatívu k horľavým cigaretám.

„Fajčenie zostáva hlavnou príčinou úmrtí a chorôb, ktorým sa dá predísť, na celom svete. Toto najnovšie ohováranie kategórie elektronických cigariet naďalej podkopáva verejné chápanie odvykania od fajčenia...,“ uviedol hovorca. FLUM a Esco Bar bezprostredne nereagovali na žiadosti denníka The Independent o komentár.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sú väčšina spotrebiteľov elektronických cigariet v USA sú tínedžeri a mladí dospelí vrátane 1,63 milióna študentov. Rovnako ako bežné cigarety, aj väčšina elektronických cigariet obsahuje nikotín. Nikotín je vysoko návykový a môže poškodiť časti mozgu dospievajúceho, ktoré riadia pozornosť, učenie, náladu a kontrolu impulzov.

Súvisiace články

Najčítanejšie