Zdriemnutie počas dňa môže byť skorým príznakom demencie u starších žien
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdriemnutie počas dňa by podľa vedcov mohlo byť skorým príznakom demencie u starších žien. Pocit zvýšenej ospalosti počas piatich rokov je spojený s dvojnásobným rizikom rozvoja demencie u žien vo veku 80 rokov.
Strata pamäti, ťažkosti s koncentráciou a zmeny nálady sú niektoré z výpovedných znakov tohto stavu. Nová štúdia publikovaná v časopise Neurology však odhalila, že problémy so spánkom môžu byť tiež skorým znakom choroby. „Spánok je nevyhnutný pre kognitívne zdravie, pretože umožňuje mozgu oddýchnuť si a omladiť sa, čím sa zvyšuje naša schopnosť jasne myslieť a pamätať si informácie,“ povedal autor štúdie Dr Yue Leng z Kalifornskej univerzity v San Franciscu."Málo sa však vie o tom, ako sú zmeny v spánku a rizumových schopnostiach kognícii v priebehu času spojené a ako tieto zmeny súvisia s rizikom demencie v neskorších desaťročiach života." V rámci štúdie sa výskumníci zamerali na 733 účastníčok s priemerným vekom 83 rokov, ktoré na začiatku štúdie nemali miernu kognitívnu poruchu alebo demenciu.Účastníci boli sledovaní počas piatich rokov – počas tohto obdobia sa u 164 účastníkov vyvinula mierna kognitívna porucha a u 93 sa vyvinula demencia. Na začiatku a na konci štúdie mali tri dni na sebe zariadenia na zápästie na sledovanie ich spánku a cirkadiánneho rytmu.
Výskumníci sledovali zmeny v dĺžke a kvalite nočného spánku, dennom spánku a vzorcoch cirkadiánneho rytmu.Po piatich rokoch vedci pozorovali veľké zmeny v spánkovom režime u viac ako polovice účastníkov. Účastníci sa rozdelili do troch skupín: stabilný spánok alebo malé zlepšenia spánku; pokles nočného spánku; a zvýšenie ospalosti. Zhoršenie spánku zahŕňalo zníženie kvality a trvania spánku, mierne zvýšenie spánku a zhoršenie cirkadiánnych rytmov. Zvyšujúca sa ospalosť zahŕňala zvýšenie dĺžky a kvality spánku počas dňa aj noci spolu so zhoršením cirkadiánnych rytmov.
Zmeny spánku a demencia
Vedci potom skúmali, ako tieto zmeny súvisia s rizikom rozvoja demencie.
Z tých v skupine so stabilným spánkom sa u 25 vyvinula demencia. V skupine s klesajúcim nočným spánkom sa u 39 vyvinula demencia. V skupine s narastajúcou spavosťou sa u 29 vyvinula demencia. Výskumníci sa potom prispôsobili veku, vzdelaniu, rase a zdravotným faktorom, ako je cukrovka a vysoký krvný tlak, a zistili, že účastníci v skupine s narastajúcou ospalosťou mali dvojnásobné riziko demencie v porovnaní so skupinou so stabilným spánkom.
V skupine s klesajúcim nočným spánkom sa však nenašla žiadna súvislosť. Predchádzajúce štúdie tiež zdôraznili, že ľudia s nepravidelným spánkom môžu mať zvýšené riziko vzniku tohto stavu. V tejto štúdii publikovanej aj v časopise Neurology v roku 2023 vedci hodnotili zdravotné údaje viac ako 88 000 ľudí v Spojenom kráľovstve s priemerným vekom 62 rokov, pričom ich sledovali v priemere sedem rokov. Zistili, že riziko neurologického stavu bolo najvyššie u tých, ktorí mali najviac nepravidelný spánok.