Oblačno
28°
Bratislava
Ľubomír
13.8.2022
Nejedzte v lese čučoriedky ani jahody! Hrozí vám echinokokóza- vážne ochorenie pečene!
Zdielať na

Nejedzte v lese čučoriedky ani jahody! Hrozí vám echinokokóza- vážne ochorenie pečene!

Archívna reportáž

Nekupujte lesné plody v oblastiach, kde je výskyt pásomnice líščej vysoký.

Echinokokóza je veľmi nebezpečné a vážne parazitárne ochorenie pečene a ďalších orgánov, ktoré spôsobuje pásomnica líščia. Na Slovensku sa vyskytuje od roku 2000 a počet prípadov stále rastie. Žiaľ, echinokok dokáže pečeň zasiahnuť tak vážne, že zostáva iba transplantácia. Na začiatku ochorenia sú pritom často neumyté lesné plody, ktoré človek zje nič netušiac niekde v prírode.

Na Slovensku našli parazita Echinococcus multilocularis u líšok hrdzavých v pohraničných oblastiach, neskôr sa zistil výskyt pásomnice líščej až u 70 percent líšok v Žilinskom kraji. Medzi rokmi 2000 – 2010 bolo v Slovenskej republike hlásených 12 prípadov, z toho 4 prípady na strednom Slovensku a 8 na východnom Slovensku.

Ako sa môžete nakaziť?

Človek sa nakazí perorálnou cestou - teda zje vajíčka parazita pri úzkom kontakte s nakazeným zvieraťom. Vajíčka sa často nachádzajú hlavne v truse, na srsti zvierat, ale aj na ich tlame a jazyku. Ďalším spôsobom je konzumácia lesných plodov kontaminovaných fekáliami, najčastejšie chorej líšky. V prírodných ohniskách je nákaza možná aj kontaminovanou vodou. Potraviny môžu byť kontaminované aj druhotne vetrom, vtákmi alebo hmyzom. Najčastejšie ohrození nákazou sú poľovníci lesní robotníci, spracovávatelia koží, farmári, ľudia, ktorí bývajú na okraji lesa, zbierajú lesné plody alebo pestujú plodiny vo svojich záhradkách tam,kde sa vyskytujú líšky, a vlci. Tento parazit sa však nachádza aj u 12 percent pastierskych psov.

Aké sú príznaky echinokokózy?  

Keďže nákaza prebieha pomaly, má inkubačnú dobu 5-15 rokov  a nespôsobuje žiadne ťažkosti, pacienti môžu byť bez príznakov naozaj dlho. Pri podozrení na infekciu E. multilocularis je však dôležitá skorá diagnostika. Potom sa objavia príznaky ako sú zimnice, horúčky, zvracanie  Ochorenie sa u väčšiny pacientov prejaví medzi 50 – 70 rokom a veľmi zriedka u detí. Terapia echinokokózy je zložitá a k vyliečeniu dôjde len pri jej diagnostikovaní už v skorom štádiu alebo po chirurgickom odstránení parazitických lézií, ktoré môžu pripomínať nádorové ochorenie.

Bohužiaľ, infekcia môže skončiť aj úplným zničením pečene a je potrebná transplantácia orgánu. Preto aj prognóza je neurčitá. Pri neliečenom ochorení je 100% úmrtnosť.

Medzi pacientov, ktorí potrebovali transplantáciu pečene, patrí aj Čech Kamil Pacinda, ktorý dostal novú pečeň v pražskom IKEM-e. "Dostal som zimnice, zaľahol som s vysokými horúčkami a zvracal som. Lekár mi urobil krvné testy a zistili, že je to echinokok," opisuje prejavy ochorenia pre facebookovú stránku nemocnice.

Bohužiaľ, jeho pečeň sa už nedala zachrániť. IKEM zverejnil aj fotografiu orgánu napadnutého echinokokózou a varovali pred jedením neumytých a tepelne nespracovaných lesných plodov - čučoriedok, jahôd, ale i húb. Kamil si myslí, že sa nakazil práve touto cestou.    

Čo môžete urobiť, aby ste sa nenakazili? 

  • dôkladné umývajte nazbierané lesné plody, nikdy ich nejedzte priamo z kríku či zo zeme
  • v oblastiach, kde sa pásomnica líščia vyskytuje, úplne vylúčte lesné plody z jedálnička
  • zabráňte kontaktu divých zvierat so záhradami a obydliami, stavaním plotov a ohrád
  • pri manipulácii so srsťou líšky dbajte na dôkladnú hygienu rúk
  • nepite vodu z neznámych prírodných zdrojov
  • zabráňte kontaminácií obydlí a záhrad výlučkami líšok

Súvisiace články

Najčítanejšie