Parazitológ: Exotickú leišmaniózu si pacientka doniesla z Chorvátska!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Na Slovensko prichádzajú nové druhy parazitárnych nákaz
Leišmanióza je parazitárna infekcia, ktorú prenášajú pieskové muchy -flebotómy a niektoré druhy komárov. Lešmánie sú prvoky- bičíkovce, ktoré sa pri poštípaní hmyzom dostanú do kože, či orgánov. Tam sa začnú množiť a tkanivo doslova rozožierajú. Hoci ide pôvodne o eoxtickú infekciu, ktorú si ľudia vozili ako nechcený suvenír z trópov a subtrópov, takéto muchy nedávno podľa parazitológa profesor Františka Ondrisku našli dokonca v pohorí Gelert pri Budapešti!
"Diagnostikovali sme šesť prípadov kožnej formy leišmaniózy. Mali sme aj jeden prípad orgánovej leišmaniózy, ktorá je nebezpečnejšia. Parazit sa môže dostať do dýchacích ciest alebo do hlavovej časti, kde napáda sliznice a vytvára ložiská, ktoré môžu pripomínať až malomocenstvo. Tá pani si priniesla infekciu z Chorvátska.To už je naozaj relatívne blízko,"konštatuje profesor Ondriska. Flebotómy nájdené v okolí Budapešti našťastie podľa jeho informácií od českých kolegov, ktoré ich skúmali, neboli schopné infekciu preniesť.
"Väčšina pacientov si vozí leišmaniózu z Južnej Ameriky. U dvoch sme objavili práve formu napádajúcu ústnu dutinu, upozornili sme ich, aby v prípade objavenia sa akéhokoľvek vriedku v ústach okamžite prišli." Ochranou proti hmyzu prenášajúcemu tieto parazity sú podľa profesora Ondrisku len repelenty.Očkovanie neexistuje. "Piesková mucha nebzučí, lieta nízko nad zemou, vyskytuje sa často tam, kde sú staré domy. Cestovať samozrejme môžeme, ale snažme sa ochrániť sa pred hmyzom, ktorý tieto parazity môže prinášať,"vyzýva odborník.
O leišmanióze profesor Ondrika hovorí v podcaste od 29,40 min.