Medzinárodný výskumný tím tvrdí, že ich objav otvára cestu pre nové antivirotiká, ktoré môžu pomôcť pri liečbe vírusu.
V morských hubách boli objavené zlúčeniny, ktoré by mohli zastaviť vírusy covid a chrípku infikujúce ľudské bunky. Výskumníci objavili 26 takýchto zlúčenín v prírode, vrátane rastlín a húb. Medzinárodný výskumný tím tvrdí, že ich objav otvára cestu pre nové antivirotiká, ktoré môžu pomôcť pri liečbe vírusu. Tvrdia, že zlúčeniny pomôžu riešiť existujúce a budúce varianty, ako aj chrípku, pretože sa zameriavajú na ľudské bunky, ktoré sa vyvíjajú pomalšie ako vírusy. Sú účinné vo veľmi malých dávkach a úplne zastavujú vírusovú infekciu v bunkách, dodáva tím.
Spoluautorka štúdie Dr Jimena Pérez-Vargas z University of British Columbia v Kanade vysvetlila: „Výhodou týchto zlúčenín je, že sa zameriavajú skôr na bunky ako na vírus, blokujú replikáciu vírusu a pomáhajú bunke zotaviť sa. Ľudské bunky sa vyvíjajú pomalšie ako vírusy, takže tieto zlúčeniny by mohli pôsobiť proti budúcim variantom a iným vírusom, ako je chrípka, ak používajú rovnaké mechanizmy."
Pre štúdiu tím skúmal viac ako 350 zlúčenín odvodených z prírodných zdrojov vrátane rastlín, húb a morských húb v snahe nájsť nové antivírusové lieky, ktoré možno použiť na liečbu nového ochorenia. Ľudské pľúcne bunky namáčali do roztokov vyrobených z týchto zlúčenín a potom ich infikovali Covidom.
Týmto spôsobom zistili, že 26 zlúčenín úplne zastavilo infekciu koronavírusom v bunkách. Výskumníci na objav použili špeciálnu skríningovú techniku. Hovoria, že fluorescencia je mocný nástroj, ktorý vedcom umožňuje kontrolovať tisíce zlúčenín, sledovať vírus, keď sa pohybuje z jednej bunky do druhej.
Všetky tri najúčinnejšie zlúčeniny sa našli v Kanade – alotaketal C z morskej huby zozbieranej v Howe Sound v Britskej Kolumbii, bafilomycín D z morskej baktérie zozbieranej v Barkley Sound v Britskej Kolumbii a holyrín A z morských baktérií zozbieraných vo vodách pri Newfoundlande. .
Ďalšie testy ukázali, že tieto tri zlúčeniny boli účinné proti delta variantu a niekoľkým omikrónovým variantom a sú približne rovnako bezpečné pre ľudské bunky ako existujúce liečby Covidom. Mnohé z týchto liečebných postupov už nie sú účinné proti v súčasnosti cirkulujúcim omikrónovým variantom, pretože vírus sa vyvíja. To zdôrazňuje potrebu nových antivirotík, tvrdí tím.
Zistilo sa, že bafilomycín D pôsobí synergicky s existujúcim antivírusovým nazálnym sprejom proti omikrónovému subvariantu BA.2. To otvára cestu pre liečbu viacerými liekmi, ktoré pôsobia proti koronavírusu, ako aj iným bežným vírusom. Tím chce teraz testovať zlúčeniny na zvieracích modeloch v nasledujúcich šiestich mesiacoch.
Hlavný autor štúdie Dr François Jean z tej istej univerzity dodal: „Náš výskum tiež pripravuje pôdu pre rozsiahle testovanie liekov z prírodných produktov, ktoré môžu blokovať infekcie spojené s inými respiračnými vírusmi, ktoré vyvolávajú veľké obavy v Kanade a na celom svete, ako napr. ako chrípka A a RSV."
Zistenia boli publikované v časopise Antiviral Research.