Viete, ako si správne merať teplotu? Vedeli ste, že sa to dá aj vnútri líca?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Teplota sprevádza väčšiu infekcií.
Najdôležitejšie je si vybrať správny teplomer a najvhodnejšie miesto na meranie. V dnešnej dobe sú dostupné rôzne typy teplomerov a nad ich výberom a spôsobom merania je vhodné uvažovať aj napríklad podľa veku dospelého človeka, či dieťaťa, ktorý bude teplomer najčastejšie používať.
Ako a kde si merať teplotu?
Rektálne (v konečníku):
Možno sa vám to zdá ako nie veľmi príjemný spôsob, no najspoľahlivejšie meranie vnútornej teploty je vložením teplomera do konečníka (rektálne meranie). Toto meranie je presné a má malý rozptyl výsledkov. Pri deťoch je vhodné použiť teplomer s bezpečnou, ohybnou špičkou
Orálne (v ústach):
Meranie teploty v ústach je zrejme pohodlnejšie než v konečníku.teplomer v ústach treba priložiť z vnútornej strany líca(lícne meranie) alebo pod jazyk (podjazykové meranie). Výsledky oboch meraní sú voči výsledkom rektálneho merania nižšie približne o 0,3°C – 0,8°C, pričom podjazykové meranie je presnejšie ako lícne meranie.
V podpazuší:
Teplota povrchu tela sa najčastejšie meria v podpazuší (podpažné meranie) ale vedeli ste, že sa dá aj v slabine? V oboch prípadoch sa ruka či noha pritlačí k telu,aby meranie nebolo ovplyvnené teplotou okolia. Takéto meranie však nie je najvhodnejšie, nevýhodou je dlhý čas merania, teplomer môže vykĺznuť. U dospelých je hodnota podpazušného merania voči rektálnemu meraniu nižšia približne o 0,5°C až 1,5°C! U detí sú tieto rozdiely v porovnaní s rektálnym meraním omnoho menšie. Ak meriame teplotu pod pazuchou či v slabine, mali by sme čas merania predĺžiť aj o 2 – 3 minúty po zapípaní teplomera.
Meranie bezkontaktným teplomerom
Je to najrýchlejší, najšetrnejší, najmodernejší a medzi ľuďmi rôznych vekových kategórii v súčasnosti asi najobľúbenejší spôsob merania telesnej teploty. Treba však pri ňom dodržiavať pri ňom niektoré dôležité zásady.
- Pred začatím merania je vhodné nechať teplomer pri izbovej teplote aspoň po dobu 10 minút
- Človek, ktorý si meria teplotu by mal byť v interiéri, nie je vhodné merať ním niekomu telesnú teplotu vonku
- Pokožka v mieste merania by mala byť bez potu. Ideálne je umiestniť teplomer do stredu čela, vo vzdialenosti 2-3 cm od čela, človek by počas merania nemal pohybovať hlavou ani teplomerom.