7 otázok a odpovedí o jačmennom zrne na oku. Kedy treba ísť k lekárovi?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Aj očné chyby a pretieranie očí vedú k infekciám viečka.
Ako spoznať jačmenné zrno? Jačmenné zrno je nezávažné akútne zápalové ochorenie očného viečka, je však veľmi bolestivé a nepríjemné.
Prečo sa choroba volá „jačmenné zrno“?
Dôvodom je to, že sa na očnom viečku vytvorí útvar v tvare zrnka jačmeňa.
Ako vznikne jačmenné zrno?
Mazová žľaza na niektorej z mihalníc na očnom viečku sa zapáli. Žliazka so svojim okolím sčervenie a vznikne zrnko (vačok) naplnené hnisom.
Prečo vzniká jačmenné zrno?
Najčastejšie ide o infekciu stafylokokovou baktériou, ktorá sa bežne nachádza na povrchu kože
K vzniku jačmenného zrna prispievajú sami chorí svojou nedostatočnou, alebo chybnou hygienou, napríklad častým siahaním špinavých rúk na oči, nasadzovaním neumytých kontaktných šošoviek, používaním starého make-upu, používaním uterákov a líčidiel od chorého, a podobne
Ako sa jačmenné zrno prejavuje na viečku?
- pálenie,
- svrbenie,
- pocit napätia,
- opuch
- začervenanie,
- zvýšená citlivosť
- bolesť pri žmurkaní.
Spočiatku je na viečku vidieť neohraničený útvar, z ktorého postupne vzniká zrno (vačok) naplnené hnisom, na ktorom sa po 1 až 2 dňoch vytvorí žltá čiapočka. Niekedy sa môže problém (zápal) rozšíriť do hlbších žliazok a celé viečko sa zapáli a opuchne.
Jačmenné zrno po niekoľkých dňoch samo praskne, hnis vytečie, bolesť zmizne a v krátkom čase sa zrno samo zahojí. Inokedy zrno spľasne bez toho, aby hnis vytiekol.
Ako dlho jačmenné zrno zostáva na oku?
Obvykle 3 až 5 dní, niekedy však prechádza do dlhodobo trvajúcej formy.
Kedy je dobré ísť za lekárom?
Za lekárom je dobré ísť, ak:
- jačmenné zrno samo nezmizne do niekoľkých dní,
- hnis zo zrna nevyteká,
- dochádza k zhoršovaniu problémov,
- výskyt jačmenného zrna sa opakuje (je také časté, že chorý vie povedať, kedy mal predchádzajúce jačmenné zrno).
Je možné si jačmenné zrno liečiť sám?
- Liečba však väčšinou nie je nutná. Pre urýchlenie priebehu ochorenia je možné na postihnuté miesto priložiť suché teplo (napr. práve vyžehlená čistá vreckovka).
- Na upokojenie bolesti a svrbenia sa odporúčajú studené obklady. Proti svrbeniu je možné používať lekárom predpísanú očnú masť s účinnou látkou, ktorá zmierňuje opuch, svrbenie a bolestivosť (masť s kortikoidom).
- Pozor, zrno nevytláčajte, aby nedošlo k rozšíreniu infekcie do okolia a vzniku ďalších jačmenných zŕn.
- Počas zápalu nepoužívajte kontaktné šošovky a dbajte na zvýenú hygienu. Nedotýkajte sa očí neumytými rukami, vynechajte líčenie. Jačmenné zrno je infekčné a jeho rozšírenie je možné pri kontakte, a to pomocou rúk, uterákov, okuliarov, líčidiel.ad