Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje takmer 1 200 nových prípadov zhubných nádorov močového mechúra. Viac ako 5 percent ľudí s týmto typom rakoviny má v čase stanovenia diagnózy už metastázy. Ak fajčíte alebo pracujete s chemikáliami, patríte medzi ohrozených ľudí.
5 faktov o rakovine močového mechúra
- Zákernosť rakoviny močového mechúra spočíva najmä v tom, že trvá pomerne dlho, kým sa prejaví (pozor na nepríjemné pocity v podbruší, cíti ich iba tretina pacientov).
- Najviac sú ohrození ľudia, ktorí denne pracujú s chemikáliami, napr. aj lekári, upratovačky, zubní laboranti, kozmetičky, kaderníčky.
- Za posledných 30 rokov sa strojnásobilo množstvo zhubných nádorov močového mechúra. Ubudlo však tých, ktorí karcinómu močového mechúra podľahli.
- Pravdepodobnosť vzniku rakoviny močového mechúra je u mužov približne 4-násobne vyššia ako u žien.
- Fajčenie je najčastejším rizikovým faktorom rakoviny močového mechúra, pričom fajčiari majú 4- až 7-násobne vyššiu pravdepodobnosť vzniku karcinómu ako nefajčiari.
Aké príznaky si všímať?
Najčastejšie skoré príznaky sú
- Krv v moči – často ju nesprevádzajú žiadne iné ťažkosti.
- Zmena vyprázdňovania – ťažkosti s močením, nutkanie na močenie, neschopnosť močiť atď. Zhubný nádor močového mechúra môže brániť odtoku moču z obličky. Moč môže mať oranžovú farbu a čudne zapáchať.
- Bolesť – nahromadenie moču v obličke môže viesť k jej rozšíreniu (označované ako hydronefróza) a bolesti.
Neskoré príznaky:
- Jednostranná bolesť chrbta
- Neschopnosť močiť
- Bolesť kostí
- Strata hmotnosti
- Nechutenstvo
- Pocit únavy alebo slabosti
- Opuch chodidiel