Osamelosť vám môže skutočne "zlomiť srdce". Neuveríte, ktorá generácia ňou najviac trpí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Sociálna izolácia vedie aj k úzkosti
Sociálna izolácia a osamelosť vystavujú ľudí o 30 % vyššiemu riziku srdcového infarktu, mozgovej príhody alebo smrti z oboch, varuje nové vedecké vyhlásenie American Heart Association (AHA).
"Viac ako štyri desaťročia výskumu jasne ukázali, že sociálna izolácia a osamelosť sú spojené s nepriaznivými zdravotnými následkami," povedala Dr. Crystal Wiley Cené, ktorá viedla tím, ktorý napísal vyhlásenie. Riziko osamelosti stúpa s vekom v dôsledku faktorov, ako je odchod do dôchodku a vdovstvo.
Prieskum Harvardskej univerzity však naznačuje, že najosamelejšou generáciou je generácia Z – 18- až 22-roční – ktorá môže byť aj najizolovanejšou. Možný dôvod: Trávia viac času na sociálnych sieťach a menej času zapájaním sa do zmysluplných osobných aktivít.
A zdá sa, že pandémia ešte zhoršila situáciu medzi mladšími a staršími dospelými, ako aj medzi ženami a ľuďmi s nízkymi príjmami.
„Hoci sociálna izolácia a pocit osamelosti spolu súvisia, nie je to to isté,“ povedala Dr. Cene "Jednotlivci môžu viesť relatívne izolovaný život a necítiť sa osamelo, a naopak, ľudia s mnohými sociálnymi kontaktmi môžu stále prežívať osamelosť."
Sociálna izolácia je zriedkavý osobný kontakt s ľuďmi. Osamelosť je, keď máte pocit, že ste sami alebo máte menej kontaktov s ostatnými, ako si prajete.
Sociálna izolácia a osamelosť sú časté, ale podceňované faktory, ktoré ovplyvňujú srdce, cievy a mozog. Nedostatok sociálnych väzieb je spojený s vyšším rizikom predčasného úmrtia z akejkoľvek príčiny, najmä u mužov. Ľudia, ktorí boli menej sociálne prepojení, častejšie vykazovali fyzické príznaky chronického stresu. Izolácia a osamelosť sú spojené so zvýšeným zápalom.
Pri hodnotení rizikových faktorov sociálnej izolácie je dôležité mať na pamäti, že depresia môže spôsobiť izoláciu a izolácia môže zvýšiť pravdepodobnosť depresie. Sociálna izolácia v detstve je spojená so zvýšenými rizikovými faktormi pre zdravie srdca, vrátane obezity, vysokého krvného tlaku a zvýšenej hladiny cukru v krvi.
„Existujú silné dôkazy spájajúce sociálnu izoláciu a osamelosť so zvýšeným rizikom zhoršenia zdravia srdca a mozgu vo všeobecnosti; “ povedal Dr. Cené.
Najsilnejšie dôkazy poukazujú na súvislosť medzi sociálnou izoláciou, osamelosťou a smrťou na srdcové choroby a mozgovú príhodu, pričom riziko mozgovej príhody a úmrtia na mozgovú príhodu je o 32 % vyššie a riziko srdcového infarktu je vyššie o 29 %.
"Sociálna izolácia a osamelosť sú tiež spojené s horšou prognózou u jedincov, ktorí už majú ischemickú chorobu srdca alebo mŕtvicu," povedal Cené.
Spolu so správaním, ktoré má škodlivý vplyv na zdravie srdca a mozgu, sa izolácia a osamelosť spájajú s nižšou úrovňou fyzickej aktivity, ktorú sami uvádzajú, a nižším príjmom ovocia a zeleniny. Okrem toho mnohé veľké štúdie zistili významné súvislosti medzi osamelosťou a vyššou pravdepodobnosťou fajčenia.
Podľa vedcov by sa lekári by sa mali pacientov pýtať na ich sociálnu aktivitu a na to, či sú spokojní s úrovňou ich interakcie s priateľmi a rodinou. "Potom by mali byť pripravení odkázať ľudí, ktorí sú sociálne izolovaní alebo osamelí - najmä tých, ktorí majú v anamnéze srdcové ochorenie alebo mozgovú príhodu - na komunitné zdroje, ktoré im pomôžu spojiť sa s ostatnými," dodala vedkyňa.