Spíte nepravidelne? Takto ohrozujete svoje srdce aj mozog
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Štúdia zistila, že nepravidelný spánok zvyšuje riziko mŕtvice, srdcového zlyhania a infarkty. Bez ohľadu na to, či ľudia majú celkovo dostatok spánku. Ľudia boli počas štúdie sledovaní osem rokov. Celkovo je odporúčané množstvo spánku pre 18 až 64-ročných sedem až deväť hodín za noc a sedem až osem hodín pre ľudí vo veku 65 a viac rokov.
Odborníci skúmali údaje o 72 269 ľuďoch vo veku 40 až 79 rokov, ktorí sa zúčastnili na štúdii Biobank v Spojenom kráľovstve, pričom nikto z nich nemal v minulosti žiadne závažné srdcové príhody, ako je srdcový infarkt. Sedem dní nosili sledovač aktivity na zaznamenávanie spánku, pričom odborníci potom vypočítali skóre indexu pravidelnosti spánku (SRI) pre každú osobu.
Toto skóre zachytilo každodennú variabilitu času spánku, času prebúdzania, trvania spánku a prebúdzaní počas noci, pričom ľudia dostali skóre v rozsahu od 0 (veľmi nepravidelné) do 100 (dokonale pravidelný vzorec spánok-bdenie).
Všetci v štúdii boli zoskupení buď do skupiny s nepravidelným spánkom (skóre SRI menej ako 71,6), do skupiny so stredne nepravidelným spánkom (SRI medzi 71,6 a 87,3) alebo do skupiny s pravidelným spánkom (skóre SRI nad 87,3). Ľudia boli sledovaní osem rokov, počas ktorých výskumníci analyzovali, koľko ľudí trpelo chorobami, ako je srdcový infarkt, mŕtvica a srdcové zlyhanie.
Štúdia publikovaná online v časopise Journal of Epidemiology and Community Health zistila, že aj po zohľadnení faktorov, ktoré by mohli ovplyvniť výsledky, ako je príjem kávy a úroveň cvičenia, mali nepravidelní spiaci o 26 % vyššiu pravdepodobnosť, že utrpia mŕtvicu, srdcové zlyhanie. alebo srdcový infarkt ako u osôb s pravidelným spánkom. U ľudí so stredne nepravidelným spánkom to bolo o 8 % pravdepodobnejšie.
Mať dostatok hodín spánku nestačí
Štúdia zistila, že väčší podiel pravidelných spáčov (61 %) spĺňal odporúčaný počet hodín spánku ako nepravidelných spáčov (48 %). Ani dostatok hodín však neznamenal žiadny rozdiel pre zdravie srdca u nepravidelných spáčov.Mali žiaľ rovnako vyššie riziko mŕtvice a srdcového infarktu, aj keď mali dostatok spánku. Naopak, mierne nepravidelní spáči zaznamenali zníženie rizika, ak mali dostatočný spánok.
Vedci uviedli: „Naše výsledky naznačujú, že pravidelnosť spánku môže byť pri zisťovaní rizika závažných nežiaducich kardiovaskulárnych príhod dôležitejšia ako dostatočné trvanie spánku. Nie je jasné, ako presne spánok prospieva srdcu, ale výskum naznačuje, že narušený spánok súvisí s vyššími hladinami proteínu nazývaného CRP. To je znak zápalu- procesu spojeného s ochorením srdca a krvného obehu. Spánok môže mať nepriamy vplyv na zdravie srdca tým, že ovplyvňuje náš životný štýl. Štúdie naznačujú, že nedostatok spánku môže ovplyvniť hormóny, ktoré ovplyvňujú našu chuť do jedla, čím sa zvyšuje naša túžba po sladkých jedlách. Po dlhšom čase to môže viesť k prírastku hmotnosti a väčšiemu riziku ischemickej choroby srdca.
Skúmajú aj súvislosť s arytmiou srdca
Na posilnenie tohto objavu je potrebný ďalší výskum, ale prvé výsledky naznačujú, že medzi spánkom a srdcom a zdravím krvného obehu existuje dôležité spojenie. Výskumníci z Birminghamskej univerzity financovaní Britskou nadáciou pre zdravie srdca skúmajú, ako môže nespavosť alebo problémy so spánkom viesť k stavu nazývanému fibrilácia predsiení (AF), ktorý môže zvýšiť riziko mŕtvice.
Samostatná štúdia publikovaná v časopise Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry zistila, že muži s vysokým rizikom kardiovaskulárnych ochorení môžu zaznamenať pokles kognitívnych funkcií o desať rokov skôr ako ženy. Muži s rizikovými faktormi kardiovaskulárnych ochorení, vrátane obezity, čelia zhoršujúcemu sa stavu mozgu od polovice 50. do polovice 70. rokov ako podobne postihnuté ženy, ktoré sú najnáchylnejšie od polovice 60. do polovice 70. rokov. Zistenia podporujú ďalší výskum, že stavy ako cukrovka 2. typu, obezita, vysoký krvný tlak a fajčenie sú spojené s vyšším rizikom demencie.