Polojasno
16°
Bratislava
Stanislava
9.6.2023
13 najlepších a najhorších potravín pre vašu pečeň
Zdielať na

13 najlepších a najhorších potravín pre vašu pečeň

Archívna reportáž

Slováci sú prví na svete v cirhóze pečene

Ktoré jedlá a nápoje sú vhodné pre pečeň a ktoré naopak prispievajú k stukovateniu pečene a jej horšiemu fungovaniu?

1/13  Ovsené vločky – áno

Jedlo s množstvom vlákniny pomôže vašej pečeni pracovať lepšie. Skúste ráno jesť ovsené vločky. Výskum ukazuje, že vám môže pomôcť zhodiť nejaké to kilo navyše a tuk na bruchu, čo vám pomôže vyhnúť sa chorobám pečene.


2/13 Mastné jedlá – nie

Hranolky a hamburgery sú zlou voľbou na udržanie zdravej pečene. Ak jete príliš veľa potravín s vysokým obsahom nasýtených tukov, zaťažíte ju. Po čase to môže viesť k zápalu, ktorý zase môže spôsobiť zjazvenie pečene, známe ako cirhóza. Takže, keď budete nabudúce v rade drive-thru, porozmýšľajte nad objednaním zdravšej varianty fastfoodu.


3/13 Brokolica – áno

Ak si chcete udržať zdravú pečeň, pridajte do svojho jedálnička veľa zeleniny. Brokolica medzi tieto jedlá určite patrí. Niektoré štúdie naznačujú, že toto chrumkavé jedlo vás môže ochrániť pred nealkoholickým stukovatením pečene (NAFL). Ak vám dusená brokolica znie príliš nechutí, nastrúhajte ju na šalát a prihoďte k nej plátky mandlí, sušené brusnice a vínny ocot. Chutná je aj pečená s cesnakom a kvapkou balzamikového octu.


4/13 Káva – áno

Ak bez nej nevydržíte celý deň, buďte radi, že to môže mať určité výhody pre vašu pečeň. Štúdie ukazujú, že pitie dvoch až troch šálok denne môže ochrániť vašu pečeň pred poškodením spôsobeným príliš veľkým množstvom alkoholu alebo nezdravou stravou. Niektoré výskumy naznačujú, že môže znížiť riziko rakoviny pečene.


5/13 Cukor – nie

Príliš veľa sladkého si môže vybrať daň na vašej pečeni. Je to preto, že súčasťou práce tohto orgánu je premieňať cukor na tuk. Ak to preženiete, vaša pečeň vytvára priveľa tuku, ktorý sa nakoniec usadí tam, kde nemá. Z dlhodobého hľadiska by ste si mohli spôsobiť stukovatenie pečene. Urobte teda svojej pečeni láskavosť a zaraďujte do jedálnička sladkosti len ako príležitostnú maškrtu.


6/13 Zelený čaj – áno 

Prekypuje typom antioxidantu nazývaného katechín. Výskum naznačuje, že môže chrániť pred niektorými formami rakoviny vrátane rakoviny pečene. Viac katechínov z čaju získate, ak si ho uvaríte sami a budete ho piť horúci. Pozor, ľadový čaj a zelené čaje, ktoré si môžete kúpiť hotové, majú oveľa nižšie hladiny katechínov a pridaný cukor.


7/13 Voda – áno

Jedna z najlepších vecí, ktoré môžete pre svoju pečeň urobiť, je udržať si zdravú hmotnosť. Zvyknite si piť vodu namiesto sladených nápojov, ako sú limonády alebo športové nápoje. Boli by ste prekvapení, koľko kalórií vám to každý deň ušetrí.


8/13 Mandle – áno

Orechy – najmä tieto – sú dobrým zdrojom vitamínu E, živiny, ktorá podľa výskumov môže pomôcť chrániť pred stukovatením pečene. Mandle sú dobré aj pre vaše srdce, takže si ich dajte za hrsť, keď budete mať nabudúce chuť maškrtiť. Alebo ich vyskúšajte v šalátoch, kde príjemne chrumkajú.


9/13 Špenát – áno 

Listová zelenina obsahuje silný antioxidant nazývaný glutatión, ktorý môže pomôcť udržať správnu funkciu pečene. A špenát už nemôže byť jednoduchší na prípravu. Je skvelým základom šalátu a je tiež vynikajúci restovaný s cesnakom a olivovým olejom. 


10/13 Čučoriedky – áno

Majú v sebe živiny nazývané polyfenoly, ktoré vás môžu chrániť pred nealkoholickým stukovatením pečene, ktoré často ide ruka v ruke s obezitou a vysokým cholesterolom. Ak čučoriedky nie sú vaše obľúbené ovocie, ďalšie potraviny bohaté na polyfenoly zahŕňajú horkú čokoládu, olivy a slivky.


11/13 Alkohol – nie

Nadmerné pitie môže spôsobiť  vážne problémy s pečeňou. Po čase môže viesť k cirhóze. Dokonca aj občasné nadmerné pitie – štyri alkoholické drinky naraz pre ženy a päť pre mužov – môže byť tiež škodlivé. Skúste sa obmedziť na jeden drink denne, ak ste žena, alebo dva denne, ak ste muž.


12/13 Bylinky a korenia – áno

Chcete si chrániť pečeň a zároveň srdce? Posypte si jedlo trochou oregana, šalvie alebo rozmarínu. Sú dobrým zdrojom zdravých polyfenolov. Ďalšia výhoda: pomôžu vám znížiť množstvo soli v mnohých receptoch. Dobré je vyskúšať aj škoricu, kari a rascu.


13/13 Balené jedlo – nie

Keď nabudúce pocítite nutkanie ísť k automatu, siahnite radšej po zdravom občerstvení. Problém čipsov a bagiet je v tom, že sú zvyčajne plné cukru, soli a tuku. Môžete si pomôcť tak, že si prinesiete so sebou do práce množstvo zdravého občerstvenia. Vyskúšajte jablko s kúskom orechového masla alebo cukrový hrášok s trochou humusu.

Súvisiace články

Najčítanejšie