Zatiahnuté
Bratislava
Alžbeta
19.11.2024
Čo sa stane, keď prestanete užívať Ozempic či Wegova? Vlčí hlad a priberanie, tvrdia štúdie
Zdielať na

Čo sa stane, keď prestanete užívať Ozempic či Wegova? Vlčí hlad a priberanie, tvrdia štúdie

Nová štúdia zistila, že ľudia, ktorí prestali užívať semaglutid, aktívnu zložku nových úspešných liekov na chudnutie, znovu priberú asi dve tretiny stratenej hmotnosti.

Hoci tieto lieky sú pri pravidelnom podávaní vysoko účinné, po znížení dávky alebo úplnom vysadení, niektorí užívatelia hlásia „nenásytný“ hlad, ktorý spôsobuje, že väčšina schudnutých kíl sa vracia späť. Štúdia vedcov z Northwestern University v Londýne teraz uviedla, že zatiaľ nie je jasné, ako zastavenie GLP-1 RA (hormón v mozgu, ktorý reguluje chuť do jedla a pocity plnosti) ovplyvňuje dlhodobé zdravie – väčšina ľudí v ich štúdii získala späť dve tretiny hmotnosti, ktorú schudli a mala zhoršené zdravotné ukazovatele vrátane vyššieho krvného tlaku a cholesterolu a zvýšeného rizika srdcových ochorení.

Výskumníci uviedli, že je nevyhnutné preskúmať, či užívanie týchto liekov v prvom rade ponúka zníženie zdravotných rizík pre ľudí, alebo či nevýhody vysadenia liekov prevažujú nad ich výhodami. mať pri ich užívaní.

Odkedy bol Ozempic voVeľkej Británii schválený na použitie na účely chudnutia v septembri 2023, dopyt je neustále vysoký a stále stúpa. Primárne sa používa na liečbu cukrovky 2. typu – chronického metabolického stavu, ku ktorému dochádza, keď telo nedokáže správne využiť inzulín.Jeho účinok pri chudnutí mu však priniesol obrovskú popularitu

Užívanie lieku, ktorý sa teraz dá kúpiť v britských lekárňach za 149 až 297 libier mesačne v závislosti od dávky, sa podľa periodika The Independent v krajine tak rozšírilo, že niektorí ho používajú aj vtedy, keď chcú len, aby „zhodili“ jednu veľkosť šiat pred veľkou udalosťou či oslavou.

Počas prvých 10 mesiacov užívania Ozempicu môžu používatelia podľa klinických štúdií stratiť v priemere 8-10 kilogramov. Hoci úbytok závisí od počiatočnej hmotnosti, faktorov životného štýlu a dávkovania, vo všeobecnosti to môže viesť k 10-15 percentnému zníženiu telesnej hmotnosti počas prvého roka užívania Ozempicu.

Boja sa vysadenia lieku

"Klinický výskum však obmedzuje užívanie lieku na chudnutie na dva roky. Mnoho používateľov prestane po jednom roku. V tom momente sa mnohí dostanú do problémov," hovorí Richard Holt, profesor diabetu a endokrinológie na University of Southampton. "Je dosť ťažké vyhnúť sa opätovnému priberaniu na váhe," hovorí. "Ozempic totiž skutočne hovorí mozgu, že vaše telo nepotrebuje jesť a že vaša telesná hmotnosť je v poriadku. Telo má skutočne zložitý mechanizmus, ktorým sa snaží ubrániť svoju váhu. Pochádza z čias, keď jedlo nebolo také dostupné ako teraz – chudnutie bolo pre ľudí skutočne dosť veľkým problémom prežitia, takže telo má prirodzene veľmi silné fyziologické mechanizmy na to, aby zabezpečilo, že hmotnosť zostane rovnaká či vyššia. Ozempic zablokuje tieto mechanizmy alebo receptory, ktoré vám povedia, keď ste hladní, čo vám umožňuje jesť menej, aby ste schudli. Robí to veľmi, veľmi efektívne," hovorí diabetológ.

Problém je však podľa neho v tom, že akonáhle prestanete užívať lieky, telo si myslí, že ste v situácii hladovania. "Preto sa opäť naštartujú mechanizmy, ktoré vás prinútia začať znova jesť. Štúdie ľudí užívajúcich GLP-1 semaglutid dokazujú, že ľudia po ukončení liečby veľmi rýchlo priberú na váhe. Tento prírastok hmotnosti môže pokračovať až rok po vysadení lieku.“

"Veľa ľudí sa preto bojí vysadenia lieku," hovorí Sophie Medlin , konzultantka pre výživu a predsedníčka Britskej dietetickej asociácie v Londýne. Nedávno zaznamenala prudký nárast počtu pacientov, ktorí neúspešne zápasia so znižovaním alebo vysadením liekov na chudnutie,pretože sa nechcú vzdať ľahko získanej štíhlosti.

Neveria, že bez lieku zostanú štíhli

„Ľudia tvrdia, že po vysadení lieku majú pocit, že už nedokážu ovládať svoj apetít. Keď brali lieky, vôbec nepociťovali hlad, niekedy je pre nich naozaj ohromujúce už len to, že si všimli, že sú opäť hladní,“ vysvetľuje Medlin. "Keď prestanú užívať liek, hlad sa vráti späť a zvýši sa na maximálnu úroveň." Podľa diétologičky si ľudia neveria, že by si novú hmotnosť mohli udržať aj bez lieku vďaka racionálnemu životnému štýlu.

„Rozdiel medzi tým, keď užívate liek, a keď prestanete, je dosť výrazný. Keď sa to niekomu úplne vymkne spod kontroly, začne pociťovať paniku, že si nebude môcť udržať svoju váhu ani štíhlejšiu postavu. Je pre nich neuveriteľne ťažké psychicky to zvládnuť."

Mnohí ľudia preto chcú, aby užívanie liekov, ako je Ozempic, ktoré "ľuďom poskytujú lepšiu kvalitu života a zmierňujú mnohé psychické ťažkosti", nebolo obmedzené na dva roky. Podľa odborníkov je pre nich motiváciou aj hanba a spoločenská stigma okolo obezity. Mnohí sa pritom aj na Ozempicu stravujú veľmi nezdravo.
"Nepomáha nám, že ľudia na Ozempicu a podobných liekoch, jedia nutrične chudobnú stravu,“ hovorí diétologička Sophie Medlin. "Pracovala som s ľuďmi, ktorí v podstate jedli len lupienky a sem-tam nejaké občerstvenie, pretože nemajú chuť na celé jedlo. Keď však telo ochudobníme o výživné látky, myslí si, že okolo je skutočný nedostatok jedla, bude to regulovať našu chuť do jedla a prinúti nás skúsiť jesť viac."

Medlin odporúča pacientom, aby si vybudovali zdravé návyky a rutinu predtým, ako začnú vysadzovať lieky, inak sa ako každá obmedzujúca diéta namiesto zmeny životného štýlu vždy skončí jojo efektom.

Dodáva, že tí, ktorí používajú Ozempic a Wegova nesprávne – aby sa dostali k nezdravo nízkemu BMI – alebo ľudia, ktorí ich používajú tajne pred priateľmi a rodinou, sú často voči tomu najzraniteľnejší. Tí druhí, hovorí, „vnímajú najmä chválu za ich chudnutie. A to môže byť ešte ťažšie, pretože si myslia: 'Schudnutie ma urobilo cennejším pre mojich priateľov a rodinu a teraz možno získam hmotnosť späť – aký to bude pocit?'

Je tu však niekoľko dobrých správ. Konečná hmotnosť, ktorú ľudia dosiahnu po vysadení Ozempicu, je väčšinou o päť až desať percent nižšia, ako bola priemerná, keď začínali, ale už to nie je taká nízka, ako keď liek skutočne užívali.

Súvisiace články

Najčítanejšie