Cvičíte až popoludní alebo večer? Pohyb v tejto časti dňa vám pomôže lepšie kontrolovať hladinu cukru v krvi!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Diabetes je epidémiou tohto storočia.
Cvičenie v popoludňajších hodinách alebo večer môže byť lepšie na kontrolu hladiny cukru v krvi, ako pohyb inokedy počas dňa, naznačuje výskum.
Nová štúdia publikovaná v časopise Diabetologia zistila, že cvičenie medzi poludním a polnocou môže znížiť inzulínovú rezistenciu až o štvrtinu.
Inzulínová rezistencia je stav, keď bunky vo svaloch, tuku a pečeni nemôžu ľahko absorbovať glukózu z krvi.
Ako vyzerala štúdia?
Predchádzajúce štúdie ukázali, že cvičenie je spojené s lepšou citlivosťou na inzulín, čím sa znižuje riziko vzniku cukrovky. Novú štúdiu vykonal Dr Jeroen van der Velde a kolegovia z Leiden University Medical Center v Holandsku.
Tím použil údaje z holandskej štúdie Epidemiology of Obesity (NEO), ktorá zahŕňala mužov a ženy vo veku 45 a 65 rokov s BMI 27 alebo viac (zaraďuje ich do kategórie nadváhy alebo obezity).
Ako kontrolná skupina bola použitá samostatná skupina ľudí, čo znamená, že celková štúdia zahŕňala 6 671 ľudí.
Účastníci sa podrobili fyzickému vyšetreniu, počas ktorého im odobrali vzorky krvi na meranie hladiny glukózy a inzulínu v krvi, keď ľudia boli nalačno a po jedle. Ľudí sa tiež pýtali na ich životný štýl a niektorí boli náhodne vybraní, aby im pomocou MRI skenov zmeral obsah tuku v pečeni.
Náhodná skupina 955 ľudí dostala aj kombinovaný akcelerometer a monitor srdcovej frekvencie, ktorý mali nosiť štyri po sebe nasledujúce dni a noci na sledovanie úrovne pohybu a aktivity. Do analýzy bolo zahrnutých približne 775 ľudí s kompletnými údajmi.
Výsledky ukázali, že trávenie času miernou až intenzívnou fyzickou aktivitou znížilo obsah tuku v pečeni a tiež znížilo inzulínovú rezistenciu.
Nie je jedno, kedy cvičíte
Cvičenie popoludní alebo večer bolo spojené so zníženou inzulínovou rezistenciou o 18 % až 25 % v porovnaní s rovnomerným rozložením aktivity počas dňa. Štúdia tiež zistila, že nebol žiadny významný rozdiel v inzulínovej rezistencii medzi rannou aktivitou a aktivitou rovnomerne rozloženou počas dňa. Lepšie výsledky skúmaní ľudia doshaovali iab poobedným a večerným cvičením.
Vedci dospeli k záveru: „Tieto výsledky naznačujú, že má význam načasovať fyzickú aktivitu počas dňa je dôležité, ak chcete pomocou cvičenia lepšie kontrolovať krvný cukor a zlepšovať citlivosť buniek na inzulín. Ďalšie štúdie by mali posúdiť, či sa dá načasovaním fyzickej aktivity ovplyvniť výskyt cukrovky druhého typu.