Chcete po poranení predísť škaredej jazve? Toto je 9 rád, ako sa starať o kožu pri hojení
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Okožu sa treba po zranení starať.
Jazvy vznikajú obvykle po zranení, chirurgickom výkone alebo po prekonanom zápale kože,napríklad pri akné. Môžu vznikať aj ako komplikácie po niektorých plastických operáciách. Tvorba jazvy je nezvratný proces a obvykle ju nemožno úplne odstrániť. Čím skôr začnete s liečbou, tým lepší výsledok môžete dosiahnuť.
Pri porušení kože okamžite štartuje hojivý proces, ktorého cieľom je uzavretie rany. Pri hojení rany sa postupne vypĺňa novými bunkami (takzvané zrnité tkanivo). Červené sfarbenie čerstvých jaziev spôsobuje prítomnosť kapilár. Tie sa postupom času strácajú a jazva s odstupom niekoľkých mesiacov bledne. Za ideálnych podmienok by jazva mala byť hladká, pevná, asymptomatická, farebne sa neodlišujúca od okolitého tkaniva, funkčne by nemala obmedzovať pohyb. Každá jazva vyzrieva približne 3-6 mesiacov, môžu to však byť aj 2 roky.
Najčastejším typom jazvy je jazva atrofická . Vzniká napr. po traume, injekčnom podaní niektorých liečiv, po spontánne zahojených dekubitoch, u pacientov s akné alebo po ovčích kiahňach. Jazva je spočiatku začervenaná, postupne striebristo belavá.
Do tejto skupiny patria aj strie (pajazvičky). Sú to atrofické jazvy so stenčenou epidermou as úbytkom kolagénnych a elastických vlákien. Nespôsobujú zdravotné ani medicínske problémy, sú však veľmi negatívne vnímané z kozmetického hľadiska. Najčastejšie sa tvoria na bokoch, zadku, stehnách, na prsiach. Rizikovými faktormi sú rýchly rast, obezita, hormonálne zmeny, dlhodobá liečba kortikoidmi, často sa objavujú u tehotných. Strie počas niekoľkých mesiacov až 2 rokov blednú, úplne sa nikdy nezahojí.
Ďalším typom je skupina hyperplastických jaziev, ktorá zahŕňa hypertrofickú jazvu a keloidnú jazvu . Vznikajú vtedy, keď sa v jazve vytvorí nadmerné množstvo kolagénneho tkaniva v jazve, ktorá má niekedy až bizarný vzhľad. Hypertrofická jazva je vyvýšená nad úroveň okolitej kože, môže byť najprv začervenaná, ale nepresahuje okraje pôvodnej rany. Počas prvých týždňov až mesiacov značne rastie, v ďalších 12-18 mesiacoch často ustupuje. Keloidná jazva, na rozdiel od hypertrofickej, prerastá okraje postihnutého tkaniva do okolia. Obvykle sa objavuje do 1 mesiaca po zranení, môže sa však objaviť až po 1 roku.
Ako predísť vzniku nepekných jaziev?
- Čerstvú jazvu udržujte v čistote (umývajte čistou tečúcou vodou).
- Vynechajte kúpanie vo vani prvé 2-4 týždne, používajte jemné mydlá bez parfumu, alkoholu, mentolu, gáfru, eukalyptu (dráždi kožu).
- Jazvu nepreťažujte - obmedzte športové a iné aktivity spôsobujúce naťahovanie kože (tkanivá potrebujú na kvalitné zahojenie cca 6 týždňov).
- Nestrhávajte chrastu, neškriabte ranu.
- Vyhýbajte sa soláriu, saune a chladu (dochádza k odlišnej pigmentácii a jazva je viac viditeľná po dlhšiu dobu).
- Nenoste tesné oblečenie (dochádza k treniu pokožky, citlivé tkanivo jazvy reaguje zatvrdnutím a začervenaním).
- Vykonávajte tlakovú masáž zahojenej rany (cca 1-2 týždne po vybratí stehov) - aspoň 3x denne 10 minút jazvu opakovane stlačte prstom na dobu cca 30 sekúnd, čakajte, až vybledne. Potom povoľte tlak a pokračujte rovnako ďalej po celej dĺžke jazvy. Nikdy neprechádzajte po jazve zo strany na stranu.
- Po zahojení jazvu pravidelne premasťujte, aby nedochádzalo k presychaniu kože (možno použiť akýkoľvek mastný krém - nesolené bravčové masť, biela vazelína, nechtíková masť, Infadolan ai).
- Nevystavujte jazvu slnečnému žiareniu najmenej prvé 3 mesiace (pri pobyte na slnku použite vysoký ochranný faktor).
- Využite liečbu tlakovými bandážami, prípravkami s obsahom silikónu či prípravky s výťažkami z cibule, ktoré dostať v lekárni