Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Marína
8.12.2023
Vedci už dokážu určiť, ako veľmi je opotrebovaný váš mozog!
Zdielať na

Vedci už dokážu určiť, ako veľmi je opotrebovaný váš mozog!

Mozog by nemal starnúť rýchlejšie než zvyšok tela.

Viete, aký je vek vášho mozgu? Ak dostanete mŕtvicu, nie je dôležité, akí ste starí, ale aký „starý“ je váš mozog. To rozhodne o tom, či sa dokážete z cievnej mozgovej príhody zotaviť.

Odborníci na mŕtvicu zistili, ako u pacientov s mozgovou príhodou odhadnúť relatívny „vek mozgu“ z klinických skenov MRI mozgu pomocou novej techniky – rádiomiky. Tá dokáže určiť biomarkery poukazujúce na vek mozgu. Použitie relatívneho veku mozgu namiesto chronologického veku môže zlepšiť liečbu mozgovej príhody a spresniť, či sa pacient dokáže po nej zotaviť.

Štúdia, ktorú prezentovali na konferencii European Stroke Organization Conference (ESOC 2022), analyzovala 4 163 pacientov s ischemickou mozgovou príhodou v USA a v Európe. Ukázalo sa, že pacienti s mozgom „staršieho vzhľadu“, ktorí mali vyšší predpokladaný vek mozgu ako chronologický vek, mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť hypertenziou, diabetes mellitus alebo majú v anamnéze fajčenie alebo predchádzajúcu mozgovú príhodu. Pacienti so starším mozgom mali tiež menšiu pravdepodobnosť, že dosiahnu priaznivé výsledky po mozgovej príhode v porovnaní s ľuďmi, ktorých mozog bol menej „opotrebovaný“.

Vedecký tím pod vedením doktora Martina Bretznera z Harvard Medical School (Boston, USA) usúdil, že hoci chronologický vek meria čas, ktorý človek prežil, je menej pravdepodobné, že presne zachytí, ako veľmi za ten čas zostarol. Nový biomarker, na základe ktorého sa určuje relatívny vek mozgu, ukazuje, aký odolný je mozog voči času a kardiovaskulárnym rizikovým faktorom.

Technika rádiomika využíva pokročilú matematickú analýzu na skúmanie údajov neurozobrazovania, ktoré sú k dispozícii lekárom, a umožňuje odborníkom predpovedať relatívny vek mozgu pacientov a analyzovať celkové zdravie tohto orgánu.

„Vek je jedným z najvplyvnejších faktorov ovplyvňujúcich výsledky po cievnej mozgovej príhode, ale o vplyve biologického ,veku mozgu‘ odvodeného od neurozobrazovania sa vie len málo,“ povedal Dr. Martin Bretzner. Naše výsledky ukazujú, že vyčíslenie relatívneho veku mozgu u pacientov s mozgovou príhodou môže byť prospešné pri celkovom hodnotení pacientovho zdravia mozgu. O tomto biomarkeri sa dobre komunikuje aj s lekármi a pacientmi. Každý totiž inštinktívne chápe, prečo je zlé, ak jeho mozog zrýchlene starne."

Štúdia zistila, že relatívny vek mozgu ovplyvnil výsledky mŕtvice nezávisle od celkového veku a závažnosti mŕtvice. Najvplyvnejším klinickým faktorom, ktorý mal vplyv na starnutie mozgu, bola predchádzajúca mŕtvica, po ktorej nasledovala cukrovka.

Podľa výskumu jeden zo štyroch ľudí, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu, dostane ďalšiu cievnu mozgovú príhodu napriek tomu, že až 80 percentám možno predísť správnou liečbou a zmenami životného štýlu.

Súvisiace články

Najčítanejšie