Závislosť na nosovom spreji môže vzniknúť už po piatich dňoch, varujú odborníci. Odvykanie trvá aj roky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Kvapky do nosa, lieky na bolesť alebo proti kašľu – v zime sa s nimi človek stretne veľmi ľahko. Odborníci ale upozorňujú, že by sa nemali užívať dlhšie, než ako odporúča lekárnik.
Pri dlhodobom užívaní si totiž nosová sliznica, ktorá bola pôvodne zväčšená kvôli chorobe, zvykne na prítomnosť účinnej látky a zväčší sa natrvalo. A bez ďalšej dávky spreja to znamená pocit upchatého nosa. Závislosť na užívaní nosových kvapiek je podľa odbornej spoločnosti ORL lekárov aj lekárnickej komory pomerne rozšírená. Presné dáta ale neexistujú, už len preto, že závislosť na sprejoch proti nádche nemá ani vlastnú diagnózu. Vzniknúť ale môže rýchlo. Predtým to bol týždeň a teraz nové štúdie ukazujú, že závislosť vzniká už po piatich dňoch a u detí to sú dokonca len tri dni.
Za závislosť na nosovom spreji považuje dlhodobé užívanie niekoľko mesiacov alebo rokov. Poradiť sa o odvykacej kúre môžu ľudia v lekárni alebo na oddelení ORL. V niektorých prípadoch je nutný chirurgický zásah, čo bol mimochodom predtým bežný postup. Dnes sú ale dostupné aj miernejšie metódy – napríklad nosové spreje s kortikoidmi. Môžu sa užívať dlhodobo a neškodia. Nie sú síce také rýchle ako bežné nosné kvapky, pacienti sa sťažujú, že to nie je ono, ale je v ich vlastnom záujme, aby na ne prešli,tvrdia odborníci.
Závislosť si ľudia môžu vybudovať aj na ďalších voľne dostupných liekoch, napríklad niektorých kvapkách proti kašľu, bolesti alebo na preháňadlách. Preto by sa pacienti mali vždy riadiť odporúčaním lekárnika.