Vedci: Doplnky vitamínu D v tehotenstve zlepšujú hustotu kostí v detstve
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Výskumníci uviedli, že skeny hustoty kostí detí, ktorých matky užívali v tehotenstve vitamín D, ukázali, že obsahujú viac vápnika a viac minerálov, vďaka čomu sú pevnejšie a menej pravdepodobné, že sa zlomia.
Deti , ktorých matky počas tehotenstva užívali vitamín D, majú podľa nového výskumu silnejšie kosti aj vo veku siedmich rokov. Skenovanie hustoty kostí uskutočnené v rámci štúdie vedenej University of Southampton a University Hospital Southampton (UHS) ukázalo, že obsahujú viac vápnika a viac minerálov, vďaka čomu sú pevnejšie a menej pravdepodobné, že sa zlomia. Výskumníci tvrdia, že zistenia publikované v The American Journal of Clinical Nutrition posilňujú dôležitosť používania doplnkov vitamínu D v tehotenstve ako stratégie verejného zdravia.
Dr Rebecca Moonová, klinická lektorka zdravia detí z NIHR (National Institute for Health and Care Research) na University of Southampton , povedala: „Naše zistenia ukazujú, že výhody suplementácie vitamínu D počas tehotenstva pretrvávajú až do polovice detstva.
„Tento včasný zásah predstavuje dôležitú stratégiu verejného zdravia. Posilňuje kosti detí a znižuje riziko stavov, ako je osteoporóza a zlomeniny v neskoršom veku. Vitamín D reguluje množstvo vápnika a fosfátu v tele – minerálov nevyhnutných pre zdravie kostí, zubov a svalov.
V roku 2009 vedci spustili štúdiu Mavidos, do ktorej sa zapojilo viac ako 1000 žien zo Southamptonu, Oxfordu a Sheffieldu. Počas tehotenstva boli ženy náhodne rozdelené do dvoch skupín, pričom jedna skupina užívala navyše 1 000 medzinárodných jednotiek vitamínu D denne a druhá užívala placebo tabletu. Tehotné ženy, ani lekári a pôrodné asistentky, ktorí sa o ne starali, nevedeli, do ktorej skupiny patria.
Predchádzajúce výskumy hodnotili zdravie kostí detí vo veku štyroch rokov a výsledky ukázali, že kostná hmota bola väčšia u detí narodených matkám, ktoré mali počas tehotenstva suplementáciu vitamínu D, v porovnaní s tými, ktoré ju nemali. Štúdia už má aj dopad v praxi- tehotným ženám v Spojenom kráľovstve sa teraz bežne odporúča užívať doplnky vitamínu D. Výskum financovali Versus Arthritis, Medical Research Council, National Institute for Health and Care Research a Bupa Foundation.